افزایش متابولیسم بدن و لاغری سریع تر با ۱۰ راهکار علمی

متابولیسم چیست؟ متابولیسم شامل تمامی واکنش‌های شیمیایی درون بدن می‌شود. این واکنش‌ها موجب حیات و انجام فعالیت‌های شما می‌شوند و هرچقدر بیشتر باشند، سوزاندن کالری بدن بیشتر شده و کاهش وزن تسهیل می‌شود. در واقع هرچقدر متابولیسم بدن‌مان بیشتر باشد، انرژی بیشتر و حال بهتری خواهیم داشت. در این مقاله شما را با ۱۰ راهکار علمی ساده برای افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

داخلی-میان متنی-بانک آینده

۱. در هر وعده‌ی غذایی به میزان کافی پروتئین مصرف کنید

غذا خوردن متابولیسم بدن را برای چند ساعت افزایش می‌دهد. به این اتفاق، اثر گرمایی غذا (TEF) گفته می‌شود. در این شرایط عامل افزایش متابولیسم، کالری اضافی مورد نیاز برای هضم غذا و جذب مواد مغذی است.

پروتئین، بیشترین افزایش را در TEF ایجاد می‌کند و سرعت متابولیک را بین ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. کربوهیدرات ها بین ۵ تا ۱۰ درصد و چربی‌ها بین ۰ تا ۳ درصد متابولیسم را افزایش می‌دهند. همچنین مصرف پروتئین، احساس سیری را تقویت می‌کند و باعث کاهش اشتها کاهش می‌دهد.

در تحقیقی مشخص شده است که اگر ۳۰ درصد پروتئین در رژیم غذایی روزانه‌ی افراد وجود داشته باشد، اشتهایشان حدودا به‌اندازه‌ی ۴۴۱ کالری کاهش پیدا می‌کند. کاهش متابولیسم اغلب همراه با از دست دادن چربی اتفاق می‌افتد. مصرف بیشتر پروتئین همچنین می‌تواند کاهش متابولیسم را کمتر کند زیرا پروتئین از آب‌شدن ماهیچه‌ها -که خود از عوارض جانبی رژیم است- جلوگیری می‌کند.

خلاصه: مصرف پروتئین می‌تواند متابولیسم را افزایش بدهد و منجر به کالری سوزی بیشتر و کاهش وزن شود.

۲. آب سرد بیشتری بنوشید

کسانی که به‌جای نوشیدنی‌های شکردار، آب می‌نوشند بهتر وزن کم می‌کنند. زیرا نوشیدنی‌ها شکردار حاوی کالری هستند. بنابراین جایگزین کردن آب، به‌طور طبیعی میزان کالری مصرفی را کاهش می‌دهد. نوشیدن آب سرد هم ممکن است به‌طور موقتی متابولیسم شما را افزایش بدهد.

مطالعات نشان داده‌اند که نوشیدن نیم لیتر آب، متابولیسمِ در حال استراحت را بین ۱۰ تا ۳۰ درصد، به مدت تقریبی یک ساعت افزایش می‌دهد. ممکن است با نوشیدن آب‌ سرد کالری سوزی بدن بیشتر شود، زیرا برای رساندن دمای آب به دمای بدن انرژی مصرف می‌شود.

نوشیدن آب به پر‌شدن معده نیز کمک می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که نوشیدن آب نیم ساعت قبل از صرف غذا، اشتها را کاهش می‌دهد. مطالعه‌ای بر روی بزرگسالان دارای اضافه وزن، نشان داده‌ است که آنهایی که قبل از غذا نیم لیتر آب می‌نوشند، ۴۴ درصد بیشتر از بقیه وزن کم می‌کنند.

خلاصه: آب باعث افزایش متابولیسم می‌شود و با پرکردن معده قبل از غذا به کاهش وزن کمک می‌کند.

۳. تمرینات شدید و قدرتی انجام بدهید

افزایش متابولیسم با ورزش

تمرینات اینتروال با شدت بالا (HIIT) به شما کمک می‌کند با بالابردن نرخ متابولیک، چربی بیشتری بسوزانید. این چربی سوزی حتی بعد از اتمام تمرین هم رخ می‌دهد و به نظر می‌رسد این اتفاق برای HIIT بیشتر از بقیه‌ی ورزش‌ها رخ می‌دهد.

مطالعه‌ای بر روی مردان دارای اضافه وزن نشان داده است که انجام ورزش‌های شدید به مدت ۱۲ هفته، توده‌ی چربی را به میزان ۲ کیلوگرم و چربی شکم را نیز ۱۷درصد کاهش می‌دهد.

خلاصه: ترکیب کردن ورزش‌ها و اضافه کردن تمرین‌های HIIT می‌تواند متابولیسم شما را افزایش بدهد و به چربی سوزی کمک کند.

۴. وزنه‌برداری کنید

عضله از نظر متابولیکی، فعال‌تر از چربی است و عضله‌سازی می‌تواند به افزایش متابولیسم کمک کند. این باعث می‌شود که شما روزانه، حتی در زمان استراحت هم کالری بیشتری بسوزانید.

وزنه‌برداری به حفظ عضلات کمک می‌کند و با کاهش متابولیسم، که می‌تواند در زمان کم‌کردن وزن اتفاق بیفتد، مبارزه ‌می‌کند.

در مطالعه‌ای، به ۴۸ زنِ دارای اضافه وزن، سه نوع رژیم غذایی‌ای حاوی ۸۰۰ کالری داده شد: بدون ورزش، همراه با ورزش ایروبیک و همراه با ورزش استقامتی.

بعد از رژیم، توده‌ی چربی، متابولیسم و قدرت زنانی که ورزش استقامتی انجام داده بودند حفظ شد. باقی زنان دچار کاهش وزن شدند، ولی عضلات آنها نیز آب شد و متابولیسم‌شان هم کاهش یافت.

خلاصه: وزنه‌برداری برای عضله سازی و حفظ آن مهم است. هرچقدر عضلات بدن بیشتر باشند، متابولیسم هم افزایش می‌یابد.

۵. بیشتر بایستید

نشستن زیاد برای سلامتی مضر است. برخی مفسران حتی آن را معادل سیگار کشیدن دانسته‌اند. زیرا نشستن طولانی‌مدت باعث کاهش کالری سوزی و ایجاد اضافه وزن می‌شود. در حقیقت، یک بعد از ظهر ایستادن در محل کار، می‌تواند در مقایسه با نشستن ۱۷۴ کالری بیشتر بسوزاند. اگر کار پشت میزی دارید، زمان‌های کوتاهی در حین کار بایستید تا زمان نشستن‌تان را کوتاه کنید. حتی می‌توانید میزی تهیه کنید که بتوانید پشت آن ایستاده کار کنید.

خلاصه: نشستن طولانی‌مدت برای سلامتی مضر است. سعی کنید در بازه‌های زمانی مشخصی بایستید یا یک میز کار ایستاده تهیه کنید.

۶. چای سبز یا چای اولانگ بنوشید

نتایج نشان داده‌اند که چای سبز و چای اولانگ متابولیسم را بین ۴ تا ۵ درصد افزایش می‌دهند. این چای‌ها کمک می‌کنند تا برخی چربی‌های ذخیره شده در بدن‌تان به اسیدهای چرب آزاد تبدیل شوند، که ممکن است چربی سوزی را بین ۱۰ تا ۱۷ درصد افزایش بدهد.

این چای‌ها کم‌کالری هستند و به همین علت برای کاهش وزن یا جلوگیری از چاق شدن مفیدند. به نظر می‌رسد اثرات آن بر افزایش‌ متابولیسم می‌تواند به ثابت شدن یا توقف کاهش وزن کمک کند زیرا با پایین آمدن متابولیسم کالری سوزی کم می‌شود.

برخی مطالعات هم به این نتیجه رسیده‌اند که این چای‌ها بر روی متابولیسم تأثیر نمی‌گذارند، به همین علت ممکن است اثر آنها کم، یا تنها بر روی برخی افراد اثر‌گذار باشد.

خلاصه: نوشیدن چای سبز یا چای اولانگ ممکن است متابولیسم شما را افزایش بدهد و احتمالا به کاهش وزن هم کمک می‌کند.

۷. غذاهای تند بخورید

افزایش متابولیسم با فلفل

فلفل‌ها دارای کپسایسین (نوعی ماده‌ی شیمیایی) هستند که می‌تواند متابولیسم را افزایش بدهد. البته بسیاری از افراد به دلایل مختلف نمی‌توانند دُز مؤثر فلفل را مصرف کنند.

مطالعه‌ای بر روی کپسایسین، در دُز قابل قبول، پیش‌بینی می‌کند که مصرف فلفل باعث سوختن حدود ۱۰ کالری بیشتر در هر وعده‌ می‌شود. حال اگر مردی با وزن متوسط را در نظر بگیرید این مقدار سوختن کالری بعد از شش سال و نیم، باعث کاهش وزن نیم کیلویی وی می‌شود.

افزودن ادویه‌های تند به غذا ممکن است اثرات کمی داشته باشد. بااین‌حال مصرف آن همراه با به‌کارگیری روش‌های دیگر افزایش متابولیسم، ممکن است سودمند باشد.

خلاصه: غذاهای تند می‌توانند برای افزایش متابولیسم مفید باشند و به حفظ وزن مناسب کمک کنند.

۸. شب‌ها خوب بخوابید

بی خوابی، خطر اضافه وزن را به‌شدت بالا می‌برد. این امر ممکن است تا حدی ناشی از تأثیر منفی بی‌خوابی در متابولیسم باشد. کمبود خواب همچنین باعث مقاومت انسولین و بالا رفتن سطح قند خون می‌شود که هر دو آنها احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را بیشتر می‌کنند.

بی‌خوابی همچنین هورمون گرسنگی، یعنی گرلین را افزایش و هورمون سیری، یعنی لپتین را کاهش می‌دهد. و این می‌تواند توضیحی باشد برای اینکه چرا بسیاری از افرادی که کمبود خواب دارند احساس گرسنگی می‌کنند و در تلاش برای کاهش وزن هستند.

خلاصه: کمبود خواب می‌تواند باعث کاهش کالری سوزی شود، فرایند جذب قند را در بدن تغییر بدهد و هورمون‌های تنظیم‌کننده‌ی اشتها را مختل کند.

۹. قهوه بنوشید

افزایش متابولیسم با قهوه

مطالعات نشان داده‌اند که کافئین موجود در قهوه متابولیسم را بین ۳ تا ۱۱ درصد افزایش می‌دهد و مثل چای سبز، باعث چربی سوزی می‌شود. بااین‌حال، به نظر می‌رسد که تأثیر قهوه بر روی افراد لاغر بیشتر است. در مطالعه‌ای، چربی سوزی زنان لاغر با مصرف قهوه ۲۹ درصد بیشتر شد اما این میزان در زنان چاق تنها ۱۰ درصد بود.

اثرات قهوه در افزایش متابولیسم و چربی سوزی، به کاهش وزن و حفظ وزن ایده آل کمک می‌کند.

خلاصه: نوشیدن قهوه می‌تواند متابولیسم بدن شما را به میزان قابل توجهی افزایش بدهد و به کاهش وزن کمک کند.

۱۰. روغن نارگیل را جایگزین سایر روغن‌های پخت‌و‌پز کنید

برخلاف دیگر چربی‌های اشباع شده، میزان اسیدهای چرب با زنجیره‌ی متوسط، در روغن نارگیل نسبتا بالاست. چربی‌های زنجیره‌متوسط، بیشتر از چربی‌های زنجیره‌بلندِ موجود در مواد غذایی‌ نظیر کره، متابولیسم شما را افزایش می‌دهند.

محققان با انجام تحقیقی متوجه شدند چربی‌های زنجیره‌متوسط ۱۲ درصد و چربی‌های زنجیره‌بلند تنها ۴ درصد متابولیسم را افزایش می‌دهند. با توجه به مشخصات منحصر به فرد اسید چربِ روغن نارگیل، جایگزین کردن آن با برخی روغن‌های پخت‌وپز ممکن است اثرات کمی بر روی کاهش وزن داشته باشد.

خلاصه: جایگزین کردن روغن نارگیل با روغن‌های پخت‌و‌پز دیگر ممکن است متابولیسم شما را کمی افزایش بدهد.

سخن آخر

ایجاد تغییرات کوچک در سبک زندگی و به‌کارگیری این راهکارها در برنامه‌های روتین روزانه، می‌تواند به افزایش متابولیسم کمک کند.

افزایش متابولیسم هم به کاهش وزن کمک می‌کند و هم انرژی بیشتری به انسان می‌دهد.

آنچه برای رسیدن به اندام دلخواه‌تان باید بدانید


۲۱۰۰۰تومان

مشاهده ادامه مطلب

جاهای دیدنی سوئیس؛ ۲۰ جاذبه گردشگری بهشت اروپا

کشور سوئیس با داشتن طبیعت زیبا و بکر، مناطق تاریخی و فرهنگی بی‌نظیر یکی از زیباترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود که یکی از پرطرفدارترین مقاصد عاشقان سفر و گردشگری است. در این مقاله شما را با جاهای دیدنی سوئیس آشنا خواهیم کرد.

داخلی-میان متنی-بانک آینده

۱. دریاچه‌ ژنو

دریاچه‌ی ژنو یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های اروپاست و زیبایی مسحورکننده‌ای دارد. از کرانه‌های غربی این دریاچه در ژنو تا کرانه‌های شرقی آن در مونترو چشم‌انداز فوق‌العاده زیبای آلپ پیش‌روی‌تان خواهد بود که انعکاس شکوهمندش هم در آب‌های آرام دریاچه پیداست.

سفر به سوئیس - دریاچه‌ی ژنو

تابستان‌ها در دریاچه‌ی ژنو امکان ورزش‌های آبی مهیاست.

۲. مجسمه‌ شیر لوسِرن

سفر به سوئیس - مجسمه‌ی شیر لوسِرن

در سال ۱۹۷۲، گارد سوئیس، طی انقلاب فرانسه قتل‌عام شدند. چند دهه‌ی بعد، لوکاس آهورن این مجسمه‌ی غم‌انگیز را که طراحی بِرتِل توروالدسِن، مجسمه‌ساز دانمارکی، بود روی تخته‌سنگی در خارج از شهر لوسرن حجاری کرد. این مجسمه‌ی نمادین، شیری را در واپسین لحظات کشمکش با مرگ نشان می‌دهد.

۳. گذرگاه سنت برنارد

سفر به سوئیس - گذرگاه سِنت برنارد

گذرگاه سِنت برنارد برنارد قدیمی‌ترین گذرگاه آلپ غربی و سومین گذرگاه مرتفع سوئیس است. در مرتفع‌ترین قسمت جاده مهمان‌سرای سنت برنارد قرار دارد؛ همان جایی که سگ‌های نجات سنت برنارد به‌شهرت رسیدند. سنت برنارد نژادی از سگ‌های کاری بزرگ‌جثه‌ای است که در گذرگاه سنت برنارد برای عملیات نجات تربیت می‌شدند.

۴. شهر قدیمی برن

سفر به سوئیس - شهر قدیمی بِرن

فقط کافی است در شهر قدیمی بِرن قدم بزنید تا بتوانید تاریخ شهر را با دیدن گذرگاه‌های طاقی قرن پانزدهمی و آب‌نماهای رنسانسی قرن شانزدهمی از نزدیک حس کنید.

۵. راه آهن ریشن

سفر به سوئیس - راه‌آهن ریشِن

این راه‌آهن ریشِن سوئیس را از میان کوه‌های گرابوندِن به ایتالیا وصل می‌کند و از شاهکارهای مهندسی سوئیس در یکی از خوش‌عکس‌ترین مناطق کشور است. این راه‌آهن معروف ۱۳۰ کیلومتر طول دارد و در مسیرش از ۱۹۶ پل و ۵۵ تونل عبور می‌کند. پل پیچ‌دار لَندواسِر وایاداکت هم از جالب‌توجه‌ترین نقاط مسیرش است که قطعا تجربه‌ای به‌یادماندنی را برای‌تان رقم خواهد زد.

۶. تاکستان های لاواکس

سفر به سوئیس - تاکستان‌های لاواکس

اینجا تا چشم کار می‌کند در زمینی به‌وسعت ۸۴۳ هکتار تاکستان می‌بینید. تاکستان‌های پله‌ای لاواکس در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به‌ثبت رسیده‌اند.

۷. آبشارهای تروملباخ

سفر به سوئیس - آبشارهای ترومِلباخ

آبشارهای ترومِلباخ در دره‌ی لاتِربرونِن معروف به دره‌ی ۷۲ آبشار واقع‌اند و بزرگ‌ترین مجموعه‌ی آبشارهای زیرزمینی اروپا محسوب می‌شوند. این آبشار ذوب‌آب‌ها را از قله‌ی یونگ‌فرا به پایین دره هدایت می‌کنند و برای بازدید دسترسی دارند.

۸. خیابان بانهوف

سفر به سوئیس - خیابان بانهوف

بانهوف یکی از خوش‌ساخت‌ترین و گران‌ترین خیابان‌های اروپاست که نمی‌شود در سفر به زوریخ از دیدنش گذشت. حتی اگر قصد خرید از برندهای معروف را ندارید، صرفا قدم‌زدن در این خیابان نیز خودش تجربه‌ی لذت‌بخشی خواهد بود.

۹. گرویر

سفر به سوئیس - گرویِر

گرویِر پایتخت پنیر سوئیس است و پنیر گرویر هم که یکی از معروف‌ترین پنیرهای دنیاست، همین‌جا تولید می‌شود. حتی اگر پنیر دوست ندارید، حداقل دسرهای کِرِمی و مَرَنگی گرویر را امتحان کنید.

۱۰. قلعه‌ شیلون

سفر به سوئیس - قلعه‌ی شیلون

قلعه‌ی شیلون در جزیره‌ی کوچکی واقع در کرانه‌ی دریاچه‌ی ژنو قرار دارد و دیدنی‌ترین قلعه‌ی سوئیس است. در اینجا از چشم‌انداز زیبای آلپ نیز بهره‌مند خواهید شد.

۱۱. یونگ فرایوخ

سفر به سوئیس - یونگ‌فرایوخ

یونگ فرایوخ را به‌اسم بام اروپا هم می‌شناسند و شکوه آلپ از همه‌طرفش پیداست. می‌توانید خودتان را به مرتفع‌ترین ایستگاه راه‌آهن اروپا در ارتفاع ۳۴۵ متری برسانید و از چشم‌انداز بی‌نظیر اطراف لذت ببرید.

۱۲. ماترهورن

سفر به سوئیس - ماتِرهورن

ماتِرهورن کوهی است که رکورددار بیشترین تعداد عکس در جهان است. ازجمله محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این ناحیه می‌توان به دهکده‌ی تفریحی زِرمات اشاره کرد. ماترهورن برای کوهنوردی و اسکی نیز جای شناخته‌شده‌ای است.

۱۳. شیلتورن

سفر به سوئیس - شیلتورن

فکر می‌کنید غذاخوردن بر فراز قله‌ی شیلتورن در ارتفاع ۳ هزار متری آن هم در رستوران گردان چه حالی دارد؟ از اینجا می‌توانید قله‌ی یونگ‌فرا، رشته‌کوه‌ یورا و کوه‌‌های ووژ را ببینید. ضمنا کوه بلان هم در دوردست‌ها پیداست.

۱۴. یخچال طبیعی آلچ

سفر به سوئیس - یخچال طبیعی آلِچ

یخچال طبیعی آلِچ با ۲۳ کیلومتر طول بزرگ‌ترین یخچال آلپی است. می‌توانید از طریق مسیرهای راهنوردی، خودتان را به این بالا برسانید و از منظره‌ی اعجاب‌انگیز اطراف حظ ببرید.

۱۵. کاپل بروک

سفر به سوئیس - کاپِل‌بروک

کاپِل بروک قدیمی‌ترین پل چوبی سرپوشیده‌ی اروپاست که روی دریاچه‌ی لوسرن ساخته شده و قدمت سازه‌ی آن به قرن چهاردهم می‌رسد. البته بیشترِ آنچه اکنون از این پل می‌بینید، بازسازی مدرنی است که پس از تخریب پل بر اثر آتش‌سوزی در دهه‌ی ۱۹۹۰ ساخته شد. روی پل هم می‌توانید شاهد مجموعه‌ای از آثار هنری قرن هفدهمی باشید که رویدادهای تاریخی مهم سوئیس را به‌تصویر می‌کشند.

۱۶. آبشار راین

سفر به سوئیس - آبشار راین

آبشار راین به‌پهنای ۱۲۵ متر و ارتفاع ۲۵ متر جزو بزرگ‌ترین آبشارهای اروپاست. این آبشار بیشتر به حجم بالای آبی که در آن جریان دارد معروف است.

۱۷. جت دیو

سفر به سوئیس - جِت‌دیو

به‌قول یکی از کمدین‌های سوئیسی، مردم ژنو به‌قدری به‌همان تکه‌ی کوچک دریاچه‌ی ژنو که مال آنهاست می‌بالند که تصمیم گرفتند ده‌ها متر به هوا پرتابش کنند. خلاصه اینکه نمی‌شود بدون دیدن این فواره‌ی بزرگ از ژنو برگشت!

۱۸. صومعه‌ سنت گال

سفر به سوئیس - صومعه‌ی سِنت گال

صومعه‌ی سِنت گال که در میراث جهانی یونسکو هم به‌ثبت رسیده، یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های قرون‌وسطایی دنیا را دارد و از قرن هشتم تا نوزدهم نیز مهم‌ترین صومعه‌ی اروپا بود. آنچه اکنون می‌بینید حاصل هشت قرن بازسازی است.

۱۹. دریاچه‌ لوگانو

سفر به سوئیس - دریاچه‌ی لوگانو

در کنار دریاچه‌ لوگانو با آن آب‌وهوای مدیترانه‌ای، درختان نخل و مردمی که ایتالیایی صحبت می‌کنند، بعید نیست یادتان برود که اینجا سوئیس است. لوگانو با چشم‌اندازهای روح‌بخش و آب‌وهوای عالی جای خوبی برای استراحت و آرامش‌ خیال است.

۲۰. قلعه‌های بلینزونا

سفر به سوئیس - قلعه‌های بِلینزونا

قلعه‌های مونت‌بِلو و ساسو کوربارو را درواقع برای حفاظت از بِلینزونا، مرکز کانتون تیسینو (کانتون نوعی از تقسیمات کشوری است)، ساخته بودند. با بازدید از این قلعه‌ها و دیوار دفاعی عظیم‌شان می‌توانید سفری فراموش‌نشدنی در تاریخ داشته باشید.

مشاهده ادامه مطلب

علت تکرر ادرار چیست؛ روش‌های تشخیص و درمان تکرر ادرار

آیا درطول شبانه‌روز باید بارها به دستشویی می‌روید؟ اگر این‌طور است باید بدانید که دچار تکرر ادرار هستید. معمولا هر فرد درطول روز باید ۴ تا ۸ بار مثانه‌ی خود را تخلیه کند. اگر در روز بیش از ۸ بار به دستشویی می‌روید یا شب‌ها برای رفتن به دستشویی بیدار می‌شوید، شاید به این دلیل باشد که بیش‌ازحد مایعات می‌نوشید یا قبل از زمان خواب مایعات مصرف کرده‌اید، یا شاید هم نشانه‌ی مشکلی جدی باشد! در این مقاله شما را با دلایل تکرر ادرار، شیوه‌های تشخیص علت تکرر ادرار و راه‌های درمان تکرر ادرار آشنا خواهیم کرد.

داخلی-میان متنی-بانک آینده

دلایل تکرر ادرار

تکرر ادرار می‌تواند نشانه‌ی مشکلات مختلفی باشد، از بیماری های کلیوی گرفته تا صرفا نوشیدن بیش‌ازحد مایعات. اگر تکرر ادرار با تب، نیاز فوری به دستشویی و درد یا ناراحتی در شکم همراه شده باشد، ممکن است که دچار عفونت ادراری شده باشید. سایر علت‌های احتمالی تکرر ادرار عبارت است از:

 • دیابت: معمولا تکرر ادرار با حجم بالا و غیرطبیعی ادرار از نشانه‌های اولیه‌ی دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ است، زیرا بدن تلاش می‌کند ازطریق ادرار خود را از شر گلوکز مصرف‌نشده خلاص کند.
 • بارداری: از هفته‌های اول بارداری، رشد رحم به مثانه فشار می‌آورد و باعث تکرر ادرار می‌شود.
 • مشکلات پروستات: اگر پروستات بزرگ شود به پیشاب‌راه (urethra، مجرایی که ادرار را از بدن خارج می‌کند) فشار می‌آورد و جریان ادرار را مسدود می‌کند. این مسئله موجب می‌شود که دیواره‌ی مثانه تحریک‌پذیر شود. درنتیجه مثانه حتی زمانی‌که مقدار اندکی ادرار در آن وجود دارد نیز منقبض می‌شود و موجب بروز تکرر ادرار در فرد می‌شود.
 • سیستیت بینابینی (Interstitial cystitis): این وضعیت که علت آن مشخص نیست، با درد در مثانه و ناحیه‌ی لگنی همراه است. معمولا نشانه‌های سیستیت بینابینی شامل نیاز فوری و مکرر به ادرار کردن است.
 • مصرف داروهای ادرارآور: داروهای مُدر یا ادرارآور که برای درمان فشار خون بالا یا کاهش تجمع مایعات در بدن استفاده می‌شوند، با تأثیرگذاری روی کلیه‌ها، مایعات اضافی بدن را دفع می‌کنند و موجب تکرر ادرار می‌شوند.
 • سکته‌ مغزی یا سایر بیماری های عصبی: آسیب اعصاب مربوط به مثانه می‌تواند موجب بروز مشکلاتی در عملکرد مثانه شود و یکی از این مشکلات نیاز مکرر و ناگهانی به ادرار کردن است.

تکرر ادرار علت‌های دیگری نیز دارد که کمتر رایج هستند، مانند سرطان مثانه، اختلال عملکرد مثانه و پرتو درمانی.

معمولا تکرر ادرار نشانه‌ی یک مشکل نیست، بلکه خود مشکل اصلی است. در افراد مبتلابه سندروم مثانه‌ بیش فعال (overactive bladder syndrome) انقباضات غیرارادی مثانه موجب نیاز به ادرار مکرر و معمولا فوری می‌شود، یعنی فرد باید بلافاصله به دستشویی برود؛ حتی اگر مثانه‌ی او پر نشده باشد. این مشکل همچنین موجب می‌شود که فرد یک یا چند بار در طول شب از خواب بیدار شود و به دستشویی برود.

تشخیص علت تکرر ادرار

چه مشکلات و بیماری هایی باعث تکرر ادرار می شود

اگر تکرر ادرار در زندگی روزمره‌تان اختلال ایجاد کرده یا با نشانه‌های دیگری مانند تب، کمردرد یا پهلو، استفراغ، لرز، افزایش اشتها یا تشنگی، خستگی، خونی یا کدر شدن ادرار یا تخلیه‌ی ادرار از آلت تناسلی مردانه یا واژن همراه است، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

پزشک برای تشخیص علت تکرر ادرار به معاینه‌ی فیزیکی بیمار می‌پردازد و با پرسیدن سؤالاتی مانند موارد زیر اطلاعات مربوط‌به سابقه‌ی پزشکی فرد را به‌دست می‌آورد:

 • آیا دارویی مصرف می‌کنید؟
 • آیا نشانه‌ها و علائم دیگری نیز دارید؟
 • آیا این مشکل را فقط درطول روز دارید یا درطول شب هم همین‌طور هستید؟
 • آیا بیش‌ازحد مایعات می‌نوشید؟
 • آیا ادرار شما تیره‌تر یا روشن‌تر از حد معمول است؟
 • آیا الکل یا نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف می‌کنید؟

پزشک بسته‌به یافته‌های معاینه‌ی فیزیکی و سابقه‌ی پزشکی، دستور انجام آزمایش‌هایی را می‌دهد، ازجمله:

 • آزمایش ادرار: بررسی میکروسکوپی ادرار که شامل تعدادی آزمایش نیز هست و برای تشخیص و اندازه‌گیری ترکیبات گوناگون موجود در ادرار انجام می‌شود. اصلاح گسترده‌تری نیز وجود دارد که یورودینامیک (urodynamics) نامیده می‌شود و شامل آزمایش‌هایی مانند سیستومتری (cystometry)، بررسی جریان ادرار یا اوروفلومتری (uroflowmetry)، بررسی فشار مجرای ادرار (urethral pressure) و غیره است.
 • سیستومتری: آزمایشی است که در آن فشار داخل مثانه اندازه‌گیری می‌شود تا مشخص شود که آیا مثانه درست کار می‌کند یا خیر. در سیستومتری مشخص می‌شود که آیا مشکلی در عضلات یا اعصاب موجب بروز اختلال در نگهداری یا تخلیه‌ی ادرار در مثانه شده است.
 • سیستوسکوپی: آزمایشی است که در آن پزشک با استفاده از ابزاری باریک و دارای چراغ که سیستوسکوپ نام دارد، داخل مثانه و مجرای ادرار را می‌بیند.
 • تست‌های عصبی: آزمایش‌ها و فرایندهای تشخیصی است که به پزشک کمک می‌کند تا وجود اختلالی عصبی را تأیید یا رد کند.
 • سونوگرافی: آزمایش تصویربرداری تشخیصی با استفاده از امواج صوتی برای مجسم کردن ساختاری در داخل بدن است.

درمان تکرر ادرار

روش های درمان تکرر ادرار

در درمان تکرر ادرار باید مشکل زمینه‌ای که موجب تکرر ادرار شده است، برطرف شود. برای نمونه اگر دیابت موجب تکرر ادرار شده است، برای درمان آن باید سطح قند خون بیمار را تحت کنترل نگه داریم.

برای درمان سندروم مثانه‌ بیش فعال باید از درمان‌های رفتاری شروع کنیم، ازجمله:

 • آموزش دوباره‌ی مثانه (Bladder retraining): شامل افزایش فواصل زمانی بین رفتن به دستشویی درطول دوره‌ای حدودا ۱۲ هفته‌ای است. با این کار به مثانه‌ی خود آموزش می‌دهید که ادرار را برای مدت طولانی‌تری در خود نگه دارد تا دفعات کمتری به دستشویی بروید.
 • اصلاح رژیم غذایی: باید از تمام موادغذایی‌ای که موجب تحریک مثانه می‌شوند یا ادرارآور هستند، پرهیز کنید. این مواد غذایی می‌تواند شامل کافئین، الکل، نوشیدنی‌های گازدار، محصولات تولیدشده از گوجه فرنگی، شکلات، شیرین‌کننده‌های مصنوعی و غذاهای ادویه‌دار باشد. همچنین باید از مواد غذایی دارای فیبر بالا استفاده کنید، زیرا یبوست موجب بدتر شدن علائم سندروم مثانه‌ بیش فعال می‌شود.
 • نظارت بر مصرف مایعات: هر فرد باید به‌اندازه‌ای مایعات بنوشد که از یبوست و افزایش بیش‌ازحد غلظت ادرار جلوگیری کند. قبل از خواب از نوشیدن مایعات پرهیز کنید، چون باعث ادرار شبانه می‌شود.
 • ورزش کگل یا ورزش دیافراگم لگنی: این ورزش‌ها به تقویت عضلات اطراف مثانه و مجرای ادرار کمک می‌کند و موجب بهبود کنترل مثانه و کاهش شدت، فوریت و دفعات ادرار می‌شود. انجام تمرین‌های عضلات لگنی به‌مدت ۵ دقیقه و ۳ بار در روز موجب افزایش کنترل مثانه می‌شود.

همچنین می‌توان از داروهایی با نسخه‌ی پزشک نیز استفاده کرد.

برای افرادی که تغییر سبک زندگی و مصرف دارو برای آنها مؤثر نیست، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. برای نمونه می‌توان داروی بوتاکس را داخل عضله‌ی مثانه تزریق کرد تا مثانه آرام شود، ظرفیت ذخیره‌سازی آن افزایش پیدا کند و دفعات نشت ادرار نیز کاهش یابد.

برای برطرف کردن این مشکل چند نوع جراحی نیز انجام می‌شود. در جراحی‌ای که کمتر تهاجمی است، محرک‌های عصبی کوچکی زیر پوست کاشته می‌شود. عصب‌هایی که تحریک می‌شوند، کف لگن را کنترل می‌کنند و این دستگاه‌ها می‌توانند انقباضات اندام‌ها و عضلات داخل کف لگن را کنترل کنند.

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است


۱۵۰۰۰تومان

مشاهده ادامه مطلب

بهترین فیلم های رازآلود جهان که ذهن شما را ساعت‌ها درگیر خود می‌کنند

بسیاری باور دارند فیلم خوب، فیلمی است که پس از پایان، همچنان ذهن‌ را درگیر خودش کند؛ فیلمی که تا چند روز بعد به ایده‌های گاهی گنگ و پیچیده‌ی آن فکر کنید و برای کشف رابطه‌ی رخدادها و بازکردن گره‌ها، دوباره آن را تماشا کنید. اگر به چنین فیلم‌هایی علاقه دارید، در این مقاله شما را با بهترین فیلم های رازآلود جهان آشنا خواهیم کرد که ذهن شما را ساعت‌ها درگیر خود می‌کنند.

داخلی-میان متنی-بانک آینده

۲۰. دشمن (Enemy)

دشمن از پیچیده ترین فیلم های دنیا

«دِنی ویلنوو» (Denis Villeneuve) فرانسوی-کانادایی این فیلم را کارگردانی و جیک جیلنهال در آن بازی کرده است. جیلنهال نقش یک معلم تاریخ را دارد که به‌پیشنهاد همکارش فیلمی را تماشا می‌کند. هنگام تماشای فیلم او متوجه بازیگری می‌شود که کاملا شبیه اوست. همین موضوع باعث می‌شود او به تکاپوی یافتن بازیگر و دیدن او بیفتد.

دشمن ساختار خطی سنتی رایج را دنبال نمی‌کند. پس از پایان فیلم، تماشاچیِ گیج و سرگشته به‌دنبال درکی معنادار از فضای سوررئال و رؤیاگونه‌ی فیلم است. فیلم‌برداری زیبای فیلم از سایه‌های زردرنگ برای نمایش زندگی کسل‌کننده‌ی «آدام» استفاده می‌کند و درمقابل با رنگ‌های روشن‌تر به زندگی «آنتونی» می‌پردازد.

موسیقی فیلم وهم‌آلود و آرام است، اما هرجا که لازم باشد اوج می‌گیرد تا به‌خوبی حس رؤیاگونه‌ی فیلم را منتقل کند. بازی‌ درخشان بازیگر، تماشاچی را به‌خوبی با مخمصه‌ای که این شخصیت گرفتار آن است، آشنا می‌کند. آن‌طور که خود ویلنوو اشاره کرده است، داستان درباره‌ی ناخودآگاه مردی است که تصمیم می‌گیرد دست از معشوقه‌اش بکشد و به همسر باردارش برگردد. «دشمن» تریلر روان‌شناختی پیچیده و ساختارمندی است که تماشاگر را به سفری پرتکاپو در فضایی سوررئال می‌برد.

۱۹. تقدیر (Predestination)

نمایی از فیلم تقدیر از پیچیده ترین فیلم های دنیا

تقدیر به کارگردانی برادران اسپیریگ و با بازی اتان هاوک، یکی از بهترین فیلم های رازآلود جهان، فیلمی است که طرفداران ژانرهای گوناگون از آن لذت می‌برند. این فیلم بااصالت و خلاقانه، بر پایه‌ی رویکرد سنتی ژانر علمی-تخیلی ساخته شده است. اتان هاوک بازی غافلگیرکننده‌ای در نقش اصلی ارائه می‌کند و سارا اسنوک تماشاچی را با دامنه‌ی گسترده‌ی توانایی‌هایش در بازیگری تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

هاوک نقش مأمور یک سازمان مخفی را دارد که با سفر در زمان و تغییر رخدادها از وقوع جنایت‌ها جلوگیری می‌کند. او در آخرین مأموریتش باید جلوی بمب‌گذاری را بگیرد که با انفجار بمبی در سال ۱۹۷۵ باعث مرگ ۱۱ هزار نفر می‌شود. این فیلم هوشمندانه و تفکربرانگیز، تماشاچی را تا آخرین لحظه هیجان‌زده نگه می‌دارد.

۱۸. آقای هیچ‌کس (Mr. Nobody)

نمایی از آقای هیچکس از پیچیده ترین فیلم های دنیا

درام فانتزی «آقای هیچ‌کس» به کارگردانی ژاکو فان دورمال (Jaco Van Dormael) در سال ۲۰۲۹ اتفاق می‌‌افتد. فیلم، داستان آخرین انسان میرای زمین، سرگذشت و انتخاب‌های اوست. جرد لتو نقش این آدم را بازی می‌کند. فیلم از نظر بصری چشمگیر است و با تغییرات آهنگین و روایت داستانی‌اش، تماشاچی را وادار می‌کند تا به‌دقت با فیلم همراه شود.

آقای هیچ‌کس تجربه‌ای نو، بی‌همتا و ژرف برای‌تان خلق می‌کند. در کنار بازی‌های درخشان، فیلم‌برداری باشکوه و موسیقی شگفت‌انگیز فیلم نیز خاطره‌ای به‌یادماندنی خلق می‌کند که تا مدت‌ها پس از تماشا در ذهن‌تان می‌ماند.

۱۷. جان مالکوویچ بودن (Being John Molkovich)

نمایی از فیلم جان مالکوویچ بودن یکی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

این فیلم درباره‌ی عروسک‌گردانی است که درگاهی کشف می‌کند که به ذهن بازیگر هالیوود جان مالکوویچ راه دارد. فیلم‌نامه‌ی این فیلم زیبا و جذاب را چارلی کافمن نوشته و اسپایک جونز آن را کارگردانی کرده است. بازی کامرون دیاز در این فیلم غیرمنتظره است، همین‌طور جان کیوزاک؛ جان مالکوویچ هم با خلق شخصیتی شگفت‌انگیز از فرصت بازی‌کردن در نقش خودش به‌خوبی استفاده کرده است.

این فیلم عجیب و سوررئال تماشاچی را به دنیای درون جان مالکوویچ، با همه‌ی جذابیت‌ها و طنز ظریفش می‌کشد. فیلم استعداد جونز و همه‌ی گروه بازیگرانش را به‌خوبی به‌نمایش می‌گذارد. «جان مالکوویچ بودن» از آن فیلم‌هایی است که مانند آن زودبه‌زود ساخته نمی‌شود؛ درحالی‌که پس از تماشایش دوست دارید باز هم از این‌جور فیلم‌ها تماشا کنید.

۱۶. پرتقال کوکی (A Clockwork Orange)

پرتقال کوکی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

یکی از بحث‌برانگیزترین فیلم‌های تاریخ سینما، «پرتقال کوکی»، از آغاز تا پایان شما را روی صندلی میخ‌کوب می‌کند. فیلم پراحساس، شگفت‌انگیز، نوآور و البته گاهی پرخشونت است. این شاهکار کوبریک در زمان خودش پیشرو بود و امروز هم تماشاچی‌ را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. داستان الکس که سازمان‌های دولتی سعی می‌کنند مشکلاتش را با آزمایشی روان‌شناختی رفع کنند، شما را وامی‌دارد تا به شرارت موجود در هر دو طرف ماجرا فکر کنید!

پرتقال کوکی فیلم دل‌پذیری نیست، اما کارگردانی بی‌نقص کوبریک و اجرای شگفت‌انگیز «مالکوم مک‌داول» در خلق و نمایش شخصیت الکس، تماشاچی را وامی‌دارند که به دنیای پیرامونش بیشتر بیندیشد. پرسش اصلی پرتقال کوکی این است: «اگر حق انتخاب بین خوب یا بد بودن را از انسان بگیریم، آیا انسانیت را از او نگرفته‌ایم؟!»

۱۵. ابر اطلس (Cloud Atlas)

ابر اطلس از پیچیده ترین فیلم های دنیا

ابر اطلس به کارگردانی تام تیکور و واچوسفکی‌ها، شش خط داستانی متفاوت را دنبال می‌کند. سبک و ساختار فیلم مایه‌ی پیچیدگی آن است. کار گروه بازیگران فیلم درخشان است. البته برخی به‌خاطر تعداد زیاد شخصیت‌های درهم‌تنیده‌‌ی فیلم به آن نقد دارند.

ابر اطلس فیلمی علمی‌-تخیلی و هم‌زمان کمدی، رمانتیک و درامی تاریخی است. بنابراین با تماشای آن لذت تماشای ژانرهای مختلف را تجربه می‌کنید. ابر اطلس فیلم‌نامه‌ی هوشمندانه‌ای دارد و نمی‌گذارد بیننده در داستان‌های درهم‌تنیده‌ی آن سردرگم شود.

۱۴. چشمه (The Fountain)

نمایی از فیلم چشمه از پیچیده ترین فیلم های دنیا

این ساخته‌ی دارن آرونوفسکی در سال ۲۰۰۶ نه نظر مخاطب عادی را جلب کرد، نه نظر منتقدان را. اما در سال‌های پس از آن و تا به امروز طرفداران بسیاری پیدا کرده است. چشمه از سبک رایج داستان‌گویی پیروی نمی‌کند. تماشاگر می‌تواند برداشت‌های گوناگونی از داستان داشته باشد؛ زیبایی فیلم در ظرافتی است که به بیننده اجازه می‌دهد تا برداشت خودش را از داستان داشته باشد.

چشمه ۳ خط داستانی موازی را دنبال می‌کند. شخصیت اصلی داستان، تام با بازی هیو جکمن در قالب ۳ فرد مختلف قرار می‌گیرد. در نخستین خط داستانی تام جنگجوی پیروزی است در جست‌وجویی درخت زندگی. در خط داستانی دوم و در زمان حال، تام پزشکی است که به‌دنبال راهی برای درمان و نجات زندگی همسرش (با بازی ریچل ویتز) است. در خط داستانی سوم در سال ۲۵۰۰، تام فضانوردی است که تلاش می‌کند سیاره‌ی «شیبالبا» (سرزمین مردگان در اساطیر مایایی) را پیدا کند. درحالی‌که یکی از بهترین موسیقی‌هایی ساخته‌شده برای فیلمی را می‌شنوید‌، زیبایی بصری فیلم در مقابل چشمان‌تان غوغا می‌کند. خطوط داستانی بی‌مانند این فیلم چنان در هم تنیده شده‌اند که تجربه‌ای بی‌همتا و تا حدودی گیج‌کننده را برای‌تان خلق می‌کنند.

۱۳. آسمان وانیلی (Vanilla Sky)

آسمان وانیلی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

آسمان وانیلی، تریلری روان‌شناختی با رگه‌های از ژانر عملی‌-تخیلی است. این فیلم به نویسندگی و کارگردانی کامرون کرو، بازسازی فیلمی اسپانیایی است به‌نام «چشم‌هایت را باز کن». آسمان وانیلی تماشاگرش را در سفری احساسی با ترس، غم و درکی گنگ از واقعیت همراه می‌کند. تام کروز هم به‌خوبی از پس بازی در نقش «دِیو» برآمده است.

موسیقی عجیب و احساسی فیلم فضایی رؤیاگونه به آن داده است. آسمان وانیلی از آن فیلم‌های هوشمندانه‌ای است که با هر بار تماشا، نکته‌ای جدید در آن کشف می‌کنید؛ فیلمی زیرکانه که با تمرکز بر عشق و اندوه، تماشاچی را مشتاق نگه می‌دارد و مفهومی از زندگی به او ارائه می‌کند: بدون تلخی اندوه، شیرینی خوشبختی معنایی ندارد.

۱۲. جزیره‌ شاتر (Shutter Island)

جزیره شاتر از پیچیده ترین فیلم های دنیا

جزیره‌ی شاتر به کارگردانی مارتین اسکورسیزی تریلری روان‌شناختی در ژانر نئو-نوآر یکی از بهترین فیلم های رازآلود جهان است که داستان دو کلانتر ایالتی را روایت می‌کند. این دو درباره‌ی گم‌شدن یک بیمار که ظاهرا از بیمارستان مجرمان روانی در جزیره‌ی شاتر فرار کرده است، تحقیق می‌کنند. فیلم پر از گره‌ها و پیچش‌هایی است که ممکن است باعث احساس گیجی و گنگی تماشاچی در پایان شود. در اقتباسی وفادارنه از کتابی به همین نام نوشته‌ی «دنیس لهان»، فیلم حواس شما را به‌عنوان بیننده هدف می‌گیرد، تکه‌های مختلفی از یک پازل را به شما ارزانی و در پایان به‌شدت غافلگیرتان می‌کند. بازی بن گینگزلی، لئوناردو دی‌کاپریو و مارک روفالو عالی است.

برای درک همه‌ی جزئیات باید فیلم را دوباره تماشا کنید. جزیره‌ شاتر از آن دست فیلم‌هایی است که پس از تماشای دوباره‌ی آن، نظرتان درباره‌ی داستان به‌کلی تغییر می‌کند! جزیره شاتر فیلمی تاریک است که شما را وامی‌دارد تا به هوش و خردتان تردید کنید.

۱۱. یادگاری (Memento)

یادگاری از پیچیده ترین فیلم های دنیا

یادگاری را کریستوفر نولان کارگردانی کرده و به‌همراه برادرش جاناتان فیلم‌نامه‌ی آن را نوشته است. فیلم تریلری پرهیجان، پرتعلیق و یکی از بهترین فیلم های رازآلود جهان است. لئونارد شلبی با بازی گای پیرس، مردی است که از زمان قتل همسرش دیگر توانایی به‌خاطر سپردن رخدادها را ندارد. فیلم که دستاوردی شگرف در فیلم‌سازی مدرن است، تماشاچی را وا می‌دارد تا ماجرایی را دنبال کند که مانند شخصیت اصلی فیلم، هیچ سرنخی از آن ندارد. فیلم با سبک داستان‌گویی انقلابی‌ و پس‌زمینه احساسی بدیعش بی‌درنگ تبدیل به فیلمی بدعت‌گذار می‌شود.

یادگاری کلافه‌تان خواهد کرد و با هر تغییری در نماها‌ مایه‌ی دلهره‌تان می‌شود. هیچ‌چیز آن‌طور که به‌نظر می‌آید نیست، هیچ‌چیز قطعی نیست، هیچ‌چیز حقیقی نیست! شما صحنه به صحنه پیش می‌روید و تقلا می‌کنید از حقیقت ماجرا سر در بیاورید. یادگاری فیلمی چالش‌برانگیز است که تجربه‌ای نو و شاید کمی آزاردهنده برای‌تان خلق می‌کند.

۱۰. دانی دارکو (Donnie Darko)

دانی دارکو یکی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

دانی دارکو محصول سال ۲۰۰۱ با بازی جیک جیلنهال، داستان نوجوانی مسئله‌دار است که در تصویرهای ذهنی‌اش مردی را در لباس خرگوش می‌بیند به‌نام فرانک. فرانک، دانی را به انجام کارهای خلافکارانه تشویق می‌کند. فیلم دامنه‌ی گسترده‌ای از احساسات را ارائه می‌کند؛ امید، عشق، وحشت، خنده و اشک را در بخش‌های مختلف می‌بینید.

دانی دارکو اثری هنری است با داستانی ژرف و پیچیده که باید چند بار آن را تماشا کنید. موسیقی زیبا و مسحورکننده‌ی فیلم به‌زیبایی به تصویر پیوند می‌خورد. فیلم ذهن را درگیر و مخاطب را با احتمالات گوناگونی که شخصیت‌ها ارائه می‌کنند، روبه‌رو می‌کند. دانی دارکو با ترکیب ژانرهای گوناگون، تجربه‌ای شگفت‌انگیز برای‌تان خلق می‌کند.

۹. تلقین (Inception)

تلقین یکی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

کریستوفر نولان با تلقین یکی از بهترین فیلم های رازآلود جهان را خلق کرد که تا مدت‌ها تماشاگرش را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. فیلم ماجراجویی هیجان‌انگیزی است با فیلم‌برداری بی‌نظیر و موسیقی همیشه‌زیبای هانس زیمر. همه‌ی بازیگران عالی هستند و در این میان، اجرای «تام هاردی» سکوی پرتابی برای او بود.

«دام کاب» مجرمی که در کارش بهترین است، به‌همراه گروهش به ناخودآگاه آدم‌ها نفوذ می‌کند و ارزشمندترین ایده‌های آنها را می‌دزدد. تلقین هسته‌ای چندلایه دارد و در داستانی چندسطحی همراه با صحنه‌های اکشن، شما را با زیروبم‌های احساسی قهرمانش «کاب» همراه می‌کند. فیلم با تصاویر نفس‌گیر و داستان درگیرکننده بسیار باشکوه است.

۸. درخشش ابدی یک ذهن پاک (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

درخشش ابدی یک ذهن پاک یکی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

درخشش ابدی یک ذهن پاک درامی غریب است که با ژانر علمی‌-تخیلی ترکیب شده است. جیم کری و کیت وینسلت اجرای شگفت‌انگیزی دارند و توانایی چشمگیر خود را به‌عنوان بازیگر در این فیلم ارائه می‌کنند. فیلم داستان زوجی است که پس از اینکه رابطه‌شان به تلخی می‌گراید، خاطرات‌شان را هم از ذهن یکدیگر پاک می‌کنند. تلخی‌ها و ظرافت فیلم آن را به عاشقانه‌ای ژرف با پایانی خاکستری تبدیل کرده است. فیلم بیننده را با پیچیدگی‌های ذهن انسان و همه‌ی احتمالات شگفت‌انگیز آن مدهوش می‌کند.

در این فیلم به نویسندگی چارلی کافمنِ بااستعداد و کارگردانی میشل گندری، داستان‌گویی مرموز با احساسات تأثیرگذار به‌گونه‌ای ترکیب شده‌ است که قلب و روح بیننده را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. عجیب بودن داستان فیلم در دنیای رؤیاهای سوررئال به‌اندازه و متناسب است و دل تماشاچی را نمی‌زند! «درخشش ابدی یک ذهن پاک» شما را به سفری دل‌پذیر در دنیای خیال می‌برد و قدرت شگفت ذهن ناخودآگاه را به شما نشان می‌دهد.

۷. نردبان جیکوب (Jacob’s Ladder)

نردبان جیکوب یکی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

نردبان جیکوب درامی رازآلود به کارگردانی آدرین لین، فیلمی پرتنش، تاریک و ترسناک است که مرزهای فیلم‌سازی مدرن را جابه‌جا کرد! جادوی فیلم در فضای وهم‌آلودی است که در سطح روان‌شناختی و همچنین بعد فراطبیعی فیلم ارائه می‌شود. این جادو اشتیاقی در تماشاچی خلق می‌کند برای همراه‌شدن با جیکوب (با بازی بی‌نقص تیم رابینز) و گره‌گشایی از معما. فیلم پیش از نمایش نتیجه‌ی پایانی و زیروکردن فرضیات‌تان، حسابی ذهن‌تان را درگیر می‌کند.

فیلم یک ماجراجویی ترسناک اما شگفت‌انگیز، بی‌رحمانه و هم‌زمان زیبا است؛ تجربه‌ای که تا به امروز بی‌همتا است. «نردبان جیکوب» اختیار ذهن را در دست و توانایی فکرکردن، احساس‌کردن و باورکردن هرچیزی غیر از آنچه فیلم به شما تلقین می‌کند، از بیننده می‌گیرد! فیلم حسی از وحشت و فضایی پیش‌گویانه خلق می‌کند که باعث تحریک کنجکاوی‌تان می‌شود.

۶. باشگاه مبارزه (Fight Club)

باشگاه مبارزه یکی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

باشگاه مبارزه محصول ۱۹۹۹ به کارگردانی دیوید فینچر و با بازی اد نورتون و برد پیت، اقتباسی است از داستانی به همین نام؛ نوشته‌ی چاک پالانیک. در مقایسه با تعبیری که امروزه برای موفقیت یک فیلم به‌کار می‌بریم، باشگاه مبارزه در آغاز نمایش نتوانست طرفدارانش را پیدا کند و فروش ناامیدکننده‌ای داشت. نورتون نقش فردی افسرده و بی‌خواب را بازی می‌کند که باور دارد از سوی جامعه و اطرافیانش طرد شده است. در تلاش برای مقابله با این وضعیت به جلسات گروه‌درمانی می‌رود. در یکی از این جلسه‌ها با تایلر دردن (با بازی برد پیت) ملاقات می‌کند، بی‌درنگ تحت‌تأثیر شخصیت بی‌خیال و ساده‌اتعزیه ویژه او قرار می‌گیرد و با او دوست می‌شود.

این فیلم تاریک و پریشان‌کننده، نقدهای جسورانه‌ای به جامعه‌ی مصرف‌گرای امروز دارد. باشگاه مباره ساختاری به‌شدت سرزنده و بازیگوشانه دارد و با ساختار خطی زمان را بسیار دست‌کاری می‌کند! فیلم یک شاهکار سینمایی است که شرایط موجود را به چالش می‌کشد و به جامعه‌ی مصرف‌زده پیام بیدارباش می‌دهد. فیلم‌نامه‌ی بی‌نقص، کارگردانی درخشان، بازی‌های شگفت‌انگیز، فیلم‌برداری عالی و موسیقی باشکوه فیلم، آن را به ضیافتی برای چشم‌ها و ذهن‌ها تبدیل کرده است.

۵. تیغ‌رو (Blade Runner)

تیغ رو یکی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

تیغ‌رو فیلمی علمی-‌تخیلی است که به تأثیر فناوری بر جامعه‌ی بشری می‌پردازد؛ فیلمی کلاسیک که محدود به زمان خاصی نیست. قدرت فیلم به‌دلیل وجود فضای تاریک آینده‌گرایانه‌ی آن با شهرهای فضایی‌اش است. پس‌زمینه‌ی فسلفی‌ فیلم هم یکی از جنبه‌های ارزشمند و تأثیرگذار آن است. فیلم به‌شکلی موفقیت‌آمیز همه‌ی پس‌زمینه‌های ارائه‌‌شده را با هم ترکیب می‌کند.

باوجود جنبه‌ی پررنگ علمی-‌تخیلی، رگه‌های مشخصی از ژانر نوآر به‌ویژه در فضای آبی مه‌آلود فیلم دیده می‌شود که برای نمایش فضای شهر به‌کار رفته است. فیلم بدون تکیه بر جلوه‌های ویژه‌ی آنچنانی، در پی درگیرکردن مخاطب با داستان تصویرمحورش است. بنابراین از هنرمندی و بازی هریسون فورد در نقش ریک دکارد، پلیسی در لس‌آنجلس، بهره می‌گیرد.

۴. ماه (Moon)

نمایی از فیلم ماه یکی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

«ماه» داستان فضانوردی به‌نام سم بل با بازی سم راکول، تنها ساکن پایگاه فضایی کاوش معدن در ماه است. این پایگاه هلیوم-۳ استخراج‌شده از ماه را به زمین می‌فرستد. در پایان سومین سال خدمت و زمانی که سم به‌شدت مشتاق پایان یافتن تنهایی‌اش است، مشکلی پیش می‌آید.

ماه داستانی تفکربرانگیز است درباره‌ی طمع شرکت‌ها، انسانیت، شور و اشتیاق و مهم‌تر از همه، نقش اخلاق در علم. راکول به‌زیبایی فیلم را پیش می‌برد و حس تنهایی و جداافتادگی را به‌خوبی به بیننده منتقل می‌کند. این فیلم مستقل عملی‌‌-تخیلی بدون تکیه بر جلوه‌های ویژه‌ی پرهزینه، تصاویری چشم‌نواز دارد. ماه یک اثر هنری است که تجربه‌ای اثرگذار و سرگرم‌کننده برای تماشاگر خلق می‌کند.

۳. آغازگر (Primer)

آغازگر یکی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

آغازگر فیلمی چالش‌برانگیز است که برای درک هدف آن باید چند باری تماشایش کنید. سکانس‌های آغازگر به‌هیچ‌وچه مانند فیلم‌های رایج نیست. طراحی صحنه یک‌نواخت، نامرتب، ارزان و شلخته است اما چیزی از نقاط قوت داستان شگفت‌انگیز آن کم نمی‌کند؛ درواقع فیلم به‌خوبی از همه‌ی این اشکالات برای نمایش داستان بهره می‌برد!

درحالی‌که برخی فیلم‌ها از پرداختن به تناقض‌های سفر در زمان اجتناب می‌کنند، آغازگر سرراست به دل آن می‌زند. فیلم با ارائه‌ی داستانی باورپذیر، بیننده را وامی‌دارد تا بر رخدادها تمرکز کند و به‌دنبال سردرآوردن از ماجرا بر پایه‌ی توضیحات منطقی باشد. آغازگر، داستان چند دانشمند جوان است که تلاش‌شان برای ساخت دستگاه خطایاب به ساخت ماشین زمان منجر می‌شود؛ اختراعی که پیامدهای تاریکی به‌دنبال دارد. این فیلم سرگرم‌کننده و صادقانه، تماشاگر را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. در زمانه‌ای که جلوه‌های ویژه بصری و گرافیک پرزرق‌وبرق نقش مهمی در فیلم‌ دارند، این فیلم با ایده‌های بکر همان تأثیرگذاری را دارد.

۲. جاده مالهالند (Mulholland Drive)

نمایی از جاده مالهالند یکی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

جاده‌ مالهاند که در فهرست بهترین فیلم‌های قرن ۲۱ قرار دارد، شاهکاری است که بهتر است آن را با رویکرد زمینه‌محور و نه به‌عنوان داستانی سرراست تماشا کنید. دیوید لینچِ کارگردان به بیننده اجازه می‌دهد از زاویه‌ی دید خودش فیلم را تماشا و خودش نتیجه‌گیری کند. ساختار فیلم طوری است که می‌توان برداشت‌های مختلفی از آن کرد. هرقدر هم در تماشای فیلم‌های پیچیده باسابقه باشید، پس از تماشای جاده مالهاند، بیش از هر زمان دیگری احساس گنگی و سردرگمی می‌کنید! استودیوی سازنده که از میزان پیچیدگی فیلم آگاه بود، از لینچ خواست ۱۰ سرنخ برای گره‌گشایی از ماجرا تعیین کند و این فهرست را روی جلد سی‌دی‌های فیلم چاپ کرد!

لینچ استفاده‌ی غیرمعمولی از صدا می‌کند و ترکیب چشمگیری از رنگ‌ها را با نمادگرایی به‌کار می‌گیرد. سرنخ‌های ظریفی در طول فیلم به گره‌گشایی از آن کمک می‌کنند. داستان از جایی آغاز می‌شود که بتی بازیگر تازه‌کار تشنه‌ی شهرت، زنی تیره‌مو را پیدا می‌کند که ظاهرا پس از تصادفی حافظه‌اش را از دست داده است. جاده مالهالند شاهکاری سینمایی‌ است که با فیلم‌برداری زیبا و بازی‌های شگفت‌انگیز دنیایی رؤیاگونه برای تماشاگرانش خلق می‌کند.

۱. ۲۰۰۱: ادیسه‌ فضایی (۲۰۰۱: A Space Odyssey)

نمایی از ۲۰۰۱ ادیسه فضایی، یکی از پیچیده ترین فیلم های دنیا

«۲۰۰۱: ادیسه فضایی» فیلمی‌ است با جلو‌ه‌های ویژه‌، فیلم‌برداری و طراحی صحنه‌ی شگفت‌انگیز. این شاهکار کوبریک، از زمان خودش بسیار جلوتر بود و تماشاگر را با پرسش‌های بسیاری روبه‌رو کرد. ۲۰۰۱ تنها فیلمی علمی‌-تخیلی نیست، بلکه داستانی درباره‌ی تکامل بشر است. غیرمعمول‌ترین کات‌های سینمایی تاریخ فیلم‌سازی مربوط به این فیلم است؛ مانند جایی که ابتدایی‌ترین ابزار بشری (استخوان) به پیچیده‌ترین سفینه‌ی فضایی پیوند می‌خورد.

برای تماشای ۲۰۰۱ باید آرامش داشته باشید؛ باید بتوانید از تصاویر عجیب و زیبا لذت ببرید؛ بدون اینکه نبود جزئیات راهگشا آزارتان بدهد. در زمان نمایش آغازین، منتقدان فیلم را به‌خاطر نداشتن دیالوگ و همچنین توضیحی روشن از سوی کوبریک، کوبیدند. ۲۰۰۱ فیلمی است که فیلم‌سازی را به جلو پیش برد و دامنه‌ی آن را گسترده‌تر کرد. این فیلم بسیار پیچیده با سرنخ‌های ظریفش تا به امروز ذهن فیلم‌دوستان را درگیر خود کرده است. فیلم تا پیش از ۳۰ دقیقه‌ی پایانی داستان سرراستی دارد، اما ناگهان تبدیل به چیزی می‌شود که به‌سادگی نمی‌توان از آن سر درآورد. مانند همه‌ی کارگردان‌های خوب، کوبریک نتیجه‌گیری را به‌عهده‌ی تماشاگر می‌گذارد!

مشاهده ادامه مطلب

مکمل ال کارنیتین چیست؛ فواید، عوارض ال کارنیتین و تاثیر آن بر لاغری

ال کارنیتین چیست؟ ال کارنیتین از مشتقات طبیعی اسیدهای آمینه است که بیشتر به‌عنوان مکمل کاهش وزن شناخته می‌شود. البته این تنها کارکرد ال کارنیتین در بدن نیست. ال کارنیتین باعث تولید انرژی در بدن می‌شود و به سلامت قلب و درمان دیابت نیز کمک می‌کند. در این مقاله به شما خواهیم گفت مکمل ال کارنیتین چیست و شما را با فواید، انواع و عوارض ال کارنیتین، منابع غذایی ال کارنیتین، مقدار مصرف و بررسی تاثیر آن بر کاهش وزن آشنا خواهیم کرد.

داخلی-میان متنی-بانک آینده

ال کارنیتین با انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری، نقش مهمی در تولید انرژی ایفا می‌کند. میتوکندری مانند موتوری در درون سلول‌های بدن عمل می‌کند و از طریق چربی سوزی، انرژی قابل‌مصرف تولید می‌کند. بدن انسان می‌تواند با استفاده از اسیدهای آمینه‌ی لیزین و متیونین، ال کارنیتین بسازد. البته برای تولید مقادیر کافی از ال کارنیتین به ویتامین C زیادی نیز نیاز داریم. شما می‌توانید علاوه‌بر ال کارنیتین تولیدشده در بدن، مقادیر اندکی از آن را نیز از رژیم‌ غذایی خود (با مصرف محصولات حیوانی مانند گوشت و ماهی) دریافت کنید. ممکن است که گیاهخواران یا افرادی که مشکلات ژنتیکی خاصی دارند، قادر به تولید یا دریافت ال کارنیتین کافی نباشند؛ پس ال کارنیتین نوعی ماده‌ی مغذی ضروری مشروط (conditionally essential) است؛ یعنی در بعضی شرایط در بدن تولید نمی‌شود یا مقدار تولید آن کافی نیست.

خلاصه: ال کارنیتین از مشتقات اسیدهای آمینه است که در بدن تولید می‌شود و با مصرف محصولات حیوانی تأمین می‌گردد. ال کارنیتین به‌صورت مکمل نیز در دسترس است.

انواع مختلف کارنیتین

ال کارنیتین - انواع مختلف کارنیتین

ال کارنیتین شکل زیستی فعال و استاندارد کارنیتین است که در بدن انسان، غذاها و بیشتر مکمل‌ها یافت می‌شود. انواع دیگر کارنیتین عبارتند از:

 • دی کارنیتین (D-Carnitine): این شکل غیرفعال می‌تواند با جلوگیری از جذب سایر انواع مفیدتر کارنیتین، موجب کمبود کارنیتین در بدن شود.
 • استیل ال کارنیتین (Acetyl-L-Carnitine): شاید استیل ال کارنیتین که به آن ALCAR نیز گفته می‌شود، مفیدترین نوع کارنیتین برای مغز باشد. می‌توان از استیل ال کارنیتین برای درمان بیماری های عصبی مانند آلزایمر نیز استفاده کرد.
 • پروپیونیل ال کارنیتین (Propionyl-L-Carnitine): این نوع کارنیتین برای مشکلات مرتبط با جریان خون مانند بیماری سرخرگ محیطی (peripheral vascular disease) و فشار خون بالا مناسب است. این نوع کارنیتین از طریق تولید اکسید نیتریک (که موجب گشاد شدن رگ‌ها و افزایش جریان خون می‌شود) عمل می‌کند.
 • ال کارنیتین ال تارتارات (L-Carnitine L-Tartrate): این نوع کارنیتین به‌دلیل سرعت جذب بالای خود یکی از رایج‌ترین انواع موجود در مکمل های ورزشی است. این نوع کارنیتین در کاهش مشکلات ناشی از ورزش مانند درد عضلانی و ریکاوری ورزشی مفید است.

برای بیشتر افراد، استیل ال کارنیتین و ال کارنیتین مؤثرترین کارنیتین‌ها برای مصارف عمومی هستند. البته همیشه باید از نوعی از کارنیتین استفاده کنید که برای نیازها و اهداف شخصی شما مناسب باشد.

خلاصه: ال کارنیتین شکل استاندارد کارنیتین است و انواع دیگر آن شامل استیل ال کارنیتین، پروپیونیل ال کارنیتین و ال کارنیتین ال تارتارات است.

نقش ال کارنیتین در بدن

نقش اصلی ال کارنیتین در بدن، کمک به عملکرد میتوکندری و تولید انرژی است. ال کارنیتین به انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری کمک می‌کند. میتوکندری جایی است که در آن این اسیدها برای تولید انرژی سوزانده می‌شوند. حدود ۹۸٪ از ذخایر ال کارنیتین بدن در ماهیچه‌ها یافت می‌شوند و مقادیر اندکی نیز در کبد و خون وجود دارند. ال کارنیتین به افزایش سلامت عمومی بدن کمک می‌کند و موجب افزایش رشد و سلامت میتوکندری (که نقش مهمی در پیشگیری از بیماری و پیری سالم دارد) می‌شود. پژوهش‌های جدید مزایای احتمالی انواع مختلف کارنیتین را برای مشکلاتی مانند بیماری های قلبی و مغزی، نشان داده‌اند.

خلاصه: نقش اصلی ال کارنیتین انتقال اسیدهای چرب به درون سلول‌هاست تا برای تولید انرژی توسط میتوکندری استفاده یا «سوزانده» شوند.

ال کارنیتین و کاهش وزن

تاثیر ال کارنیتین بر کاهش وزن

از نظر تئوری، استفاده از ال کارنیتین به‌عنوان مکمل کاهش وزن منطقی است. از آنجا که ال کارنیتین در انتقال هرچه بیشتر اسیدهای چرب به سلول‌ها و سوزاندن آنها برای تولید انرژی مفید است، شاید فکر کنید که موجب افزایش توانایی شما در سوزاندن چربی و کاهش وزن می‌شود، ولی بدن انسان بسیار پیچیده است و نتایج مطالعات انجام‌شده روی انسان و حیوان یکسان و قطعی نیست.

در مطالعه‌ای ۳۸ زن به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول از مکمل ال کارنیتین استفاده کرد و به گروه دوم مکملی داده نشد. هر دو گروه در دوره‌ای ۸ هفته‌ای، ۴ جلسه در هفته ورزش کردند. پژوهشگران هیچ تفاوتی را در میزان کاهش وزن این دو گروه مشاهده نکردند و فقط ۵ شرکت‌کننده که از ال کارنیتین استفاده می‌کردند دچار حالت تهوع یا اسهال شدند.

در مطالعه‌ی دیگری اثر مصرف ال کارنیتین روی میزان چربی سوزانده‌شده توسط شرکت‌کنندگان درطول ۹۰ دقیقه ورزش با دوچرخه‌ی ثابت بررسی شد. پژوهشگران مشاهده کردند که ۴ هفته مصرف مکمل‌های ال کارنیتین موجب افزایش میزان چربی سوزانده‌شده در شرکت‌کنندگان نشد.

ولی پس از تجزیه‌وتحلیل ۹ مطالعه مشخص شد که شرکت‌کنندگان پس از مصرف ال کارنیتین به‌طور میانگین ۱.۳ کیلوگرم بیشتر وزن کم کردند. بیشتر این مطالعات روی افراد چاق یا سالمند انجام شده است. برای تأیید مزیت‌های ال کارنیتین در افراد جوان‌تر و فعال‌تر به انجام بررسی‌ها و پژوهش‌های بیشتری نیاز داریم. ممکن است که مکمل ال کارنیتین برای کاهش وزن افراد چاق یا مسن مفید باشد، ولی همیشه باید داشتن رژیم‌ غذایی مناسب و برنامه‌ی ورزشی در اولویت نخست قرار داشته باشد.

خلاصه: گرچه ساز و کار سلولی ال کارنیتین موجب می‌شود تا تصور کنیم که برای کاهش وزن مفید است، ولی اثرات آن روی کاهش وزن، اندک است و نتایج پژوهش‌های مختلف نیز یکسان نیستند.

فواید ال کارنیتین برای سلامتی

اثرات ال کارنیتین بر عملکرد مغز

تاثیر ال کارنیتین بر عملکرد مغز

ال کارنیتین می‌تواند مزیت‌هایی برای عملکرد و سلامت مغز داشته باشد. بعضی از مطالعات انجام‌شده روی حیوانات نشان می‌دهند که استیل ال کارنیتین (ALCAR) در جلوگیری از کاهش توانایی‌های ذهنیِ ناشی از بالا رفتن سن مفید است و موجب بهبود نشانگرهای یادگیری (markers of learning) می‌شود. در مطالعاتی با نمونه‌ی انسانی نیز مصرف روزانه‌ی استیل ال کارنیتین موجب وارونه شدن روند کاهش عملکرد مغزی ناشی از آلزایمر و سایر بیماری های مغزی شد. همچنین مشخص شده است که استیل ال کارنیتین فواید مشابهی برای عملکرد کلی مغز سالمندانی دارد که مبتلا به آلزایمر یا سایر بیماری‌های مغزی نیستند.

حتی در مواردی خاص، استیل ال کارنیتین می‌تواند به محافظت از مغز دربرابر آسیب‌های سلولی کمک کند. در مطالعه‌ای، افراد الکلی روزانه ۲ گرم استیل ال کارنیتین را به‌مدت ۹۰ روز مصرف کردند و پس از آن، بهبود قابل‌توجهی در تمام اندازه‌گیری‌ها و ارزیابی‌های عملکرد مغزی آنها مشاهده شد. البته برای بررسی مزیت‌های بلندمدت ال کارنیتین در افراد سالمی که دچار بیماری یا مشکلات مربوط به عملکرد مغزی نیستند، هنوز باید پژوهش‌های بیشتری انجام شود.

خلاصه: ال کارنیتین به‌ویژه استیل ال کارنیتین اثرات مطلوبی روی عملکرد مغز و بیماری‌های مرتبط با مغز می‌گذارد.

در ادامه چند مورد از مزیت‌های مکمل‌های ال کارنیتین را شرح می‌دهیم.

سلامت قلب

بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های ال کارنیتین برای کاهش فشارخون و فرآیندهای التهابی مرتبط با بیماری‌های قلبی مفید هستند. در یکی از این مطالعات شرکت‌کنندگان روزانه ۲ گرم استیل ال کارنیتین مصرف کردند که موجب کاهش فشار خون سیستولیک (که شاخص مهمی برای سلامت قلب و خطر بیماری است) به‌میزان تقریبا ۱۰ میلی‌متر جیوه در آنها شد.

همچنین پژوهش‌ها نشان داده‌اند که ال کارنیتین موجب بهبود حال بیماران مبتلا‌ به اختلالات قلبی شدیدی مانند بیماری قلبی کرونر (coronary heart disease) و نارسایی مزمن قلبی می‌شود. در مطالعه‌ی ۱۲ ماهه‌ای که در آن شرکت‌کنندگان از مکمل‌های ال کارنیتین استفاده می‌کردند، کاهش نارسایی قلبی و مرگ‌ومیر مشاهده شد.

تأثیر ال کارنیتین بر عملکرد ورزشی

تاثیر ال کارنیتین بر عملکرد ورزشی

شواهد قطعی و یکسانی درمورد اثرات ال کارنیتین روی عملکرد ورزشی وجود ندارد. ولی در چند مطالعه که در آنها شرکت‌کنندگان مکمل‌های ال کارنیتین را در دوزهای بالاتر یا برای دوره‌های طولانی‌تری مصرف کرده بودند، اثرات خفیفی مشاهده شد. ممکن است که فواید ال کارنیتین غیرمستقیم باشد و نمایان شدن آنها هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد. ال کارنیتین با مکمل‌هایی مانند کافئین یا کراتین (که مستقیما عملکرد ورزشی را بهبود می‌بخشند) متفاوت است. ال کارنیتین برای موارد زیر مفید است:

 • ریکاوری: ال کارنیتین ریکاوری ورزشی را بهبود می‌دهد.
 • تأمین اکسیژن ماهیچه‌ها: ال کارنیتین میزان اکسیژنی را که به عضلات می‌رسد، افزایش می‌دهد.
 • افزایش استقامت: ال کارنیتین جریان خون و تولید اکسید نیتریک را افزایش می‌دهد و در رفع خستگی مؤثر است.
 • درد عضلانی: ال کارنیتین موجب کاهش درد عضلانی پس از ورزش می‌شود.
 • تولید گلبول قرمز خون: ال کارنیتین موجب افزایش تولید گلبول قرمز خون می‌شود که اکسیژن را به تمام قسمت‌های بدن و ماهیچه‌ها انتقال می‌دهد.

دیابت نوع ۲ و حساسیت به انسولین

مشخص شده است که ال کارنیتین موجب کاهش علائم دیابت نوع ۲ و عوامل خطر مرتبط با آن می‌شود. در مطالعه‌ای روی بیماران مبتلابه دیابت نوع ۲، ال کارنیتین موجب بهبود واکنش قند خون به مصرف یک وعده‌‌ی پرکربوهیدرات شد. واکنش قند خون شاخص مهمی برای تشخیص خطر دیابت و سلامت کلی است. ال کارنیتین با افزایش آنزیم مهمی که AMPK نام دارد و توانایی بدن در مصرف کربوهیدرات‌ها را افزایش می‌دهد، با دیابت مقابله می‌کند.

خلاصه: پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ال کارنیتین برای عملکرد ورزشی مفید است و به درمان بیماری‌هایی مانند بیماری های قلبی و دیابت نوع ۲ کمک می‌کند.

عوارض ال کارنیتین چیست؟

ال کارنیتین نیز مانند بیشتر مکمل‌های طبیعی، درصورتی‌ که به‌طور معقول و طبق دستورات مصرف شود، نستبا بی‌خطر است و عوارض جانبی آن جدی نیست. در مطالعه‌ای برای بررسی بی‌خطر بودن ال کارنیتین، این ماده به‌مدت ۲۱ روز و روزانه ۳ گرم به شرکت‌کنندگان داده شد. در ابتدا و انتهای مطالعه، آزمایش خون کاملی از هر یک از شرکت‌کنندگان گرفته شد و هیچ اثر نامطلوبی مشاهده نشد.

در پژوهشی درباب ایمنی ال کارنیتین، مشخص شد که مصرف تقریبا ۲ گرم از این ماده در روز، در بلندمدت بی‌خطر است. البته عوارض جانبی خفیفی مانند حالت تهوع و مشکلات معده مشاهده شد. به‌طور کلی در بیشتر افراد مصرف ۲ گرم یا کمتر در روز نستبا بی‌خطر است و عوارض جانبی جدی ندارد.

خلاصه: بیشتر افراد مصرف ۲ گرم یا کمتر در روز را به‌خوبی تحمل می‌کنند و این مقدار برای آنها بی‌خطر است. بعضی از افراد حالت تهوع یا سایر عوارض جانبی گوارشی را گزارش داده‌اند، ولی هیچ‌گونه مشکل جدی مشاهده نشده است.

بهترین منابع غذایی ال کارنیتین

بهترین منابع غذایی ال کارنیتین

شما می‌توانید با مصرف گوشت و ماهی مقادیر اندکی ال کارنیتین را از رژیم‌ غذایی خود دریافت کنید. بهترین منابع غذایی ال کارنیتین عبارتند از:

 • گوشت گاو: ۸۱ میلی‌گرم در هر ۸۵ گرم
 • ماهی: ۵ میلی‌گرم در هر ۸۵ گرم
 • مرغ: ۳ میلی‌گرم در هر ۸۵ گرم
 • شیر: ۸ میلی‌گرم در هر ۲۲۷ میلی‌لیتر

جالب است بدانید که میزان جذب ال کارنیتین در منابع غذایی بالاتر از مکمل‌های غذایی است. براساس مطالعه‌ای، ۵۷ تا ۸۴ درصد از ال کارنیتین موجود در مواد غذایی جذب بدن می‌شود، درحالی‌ که این رقم درمورد مکمل ال کارنیتین فقط ۱۴ تا ۱۸ درصد است.

همانطور که پیش‌تر نیز گفتیم اگر ذخایر ال کارنیتین موجود در بدن کم باشد، بدن شما می‌تواند ال کارنیتین را به‌طور طبیعی و از اسیدهای آمینه‌ی متیونین و لیزین بسازد. بنابراین مصرف مکمل‌های ال کارنیتین فقط در موارد خاصی لازم است، مثلا زمانی‌ که از آن برای درمان بیماری یا مشکل سلامتی استفاده می‌کنید.

خلاصه: منابع غذایی اصلی ال کارنیتین شامل گوشت، ماهی و بعضی از سایر انواع محصولات حیوانی مانند شیر است. هر فرد سالم نیز می‌تواند مقادیر کافی از ال کارنیتین را در بدن خود بسازد.

آیا باید از مکمل ال کارنیتین استفاده کنیم؟

میزان ال کارنیتین موجود در بدن به‌میزان دریافت آن از طریق رژیم‌ غذایی و میزان تولید آن در بدن بستگی دارد. به‌ همین دلیل، معمولا میزان ال کارنیتین در رژیم گیاهخواری پایین‌تر است، زیرا آنها مصرف محصولات حیوانی را محدود می‌کنند یا به‌طور کلی از مصرف این محصولات پرهیز می‌کنند. بنابراین بهتر است که گیاهخواران از مکمل‌های ال کارنیتین استفاده کنند. البته هیچ مطالعه‌ای روی این گروه‌های خاص انجام نشده است.

مکمل‌های ال کارنیتین برای سالمندان نیز مفید هستند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که میزان ال کارنیتین موجود در بدن با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد. در مطالعه‌ای، مصرف ۲ گرم ال کارنیتین موجب کاهش خستگی و افزایش عملکرد ماهیچه‌ها در افراد مسن شد. پژوهش دیگری نیز نشان داد که مصرف استیل ال کارنیتین در افزایش سلامت و عملکرد مغزی (که درنتیجه‌ی بالا رفتن سن کاهش می‌یابد) مفید است. به‌علاوه، احتمال کمبود ال کارنیتین در افرادی که به بیماری‌هایی مانند سیروز کبد و بیماری های کلیوی مبتلا هستند، بالاتر است. بنابراین مصرف مکمل می‌تواند برای این افراد مفید باشد.

خلاصه: مصرف مکمل‌های ال کارنیتین برای گروه‌های خاصی مفید است. این گروه‌ها شامل سالمندان و افرادی می‌شوند که به‌ندرت گوشت و ماهی مصرف می‌کنند یا محصولات حیوانی را به‌طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کرده‌اند.

مقدار مصرف توصیه‌شده برای ال کارنیتین

دوز مصرف مناسب ال کارنیتین و انواع دیگر کارنیتین

میزان استاندارد مصرف ال کارنیتین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم در روز است. البته این میزان در مطالعات مختلف متفاوت است. کاربرد و میزان مصرف هر یک از انواع ال کارنیتین عبارت است از:

 • استیل ال کارنیتین: این نوع ال کارنیتین برای سلامت و عملکرد مغزی بسیار مفید است. دوز مصرف آن از ۶۰۰ تا ۲۵۰۰ میلی‌گرم در روز متغیر است.
 • ال کارنیتین ال تارتارات: این نوع مؤثرترین نوع ال کارنیتین برای بهبود عملکرد ورزشی است. دوز مصرف آن از ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی‌گرم در روز متغیر است.
 • پروپیونیل ال کارنیتین: این نوع ال کارنیتین برای بهبود جریان خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا یا بیماری‌ها و مشکلات سلامتی مرتبط مفید است. دوز مصرف آن از ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز متغیر است.

براساس پژوهش‌های انجام‌شده، استفاده‌ی بلندمدت از ال کارنیتین تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم (۲ گرم) در روز بی‌خطر است و این مقدار، دوز مناسبی برای بیشتر انواع ال کارنیتین است.

خلاصه: گرچه دوز مصرف توصیه‌شده متفاوت است، به‌نظر می‌رسد که مقدار حدود ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم (۰.۵ تا ۲ گرم) بی‌خطر و مفید باشد.

جمع‌بندی نهایی

ال کارنیتین بیشتر به‌عنوان نوعی چربی‌سوز شناخته می‌شود، ولی نتایج پژوهش‌های انجام‌شده در این مورد یکسان و قطعی نیست. ولی به‌طور کلی ال کارنیتین موجب کاهش وزن قابل‌توجه نمی‌شود. درواقع بیشتر پژوهش‌ها نقش آن را در بهبود سلامتی، عملکرد مغزی و پیشگیری از بیماری‌ها نشان داده‌اند. مکمل‌های غذایی نیز برای سالمندان و گیاهخوارانی که دچار کمبود ال کارنیتین هستند، مفید است. درمیان تمام انواع مختلف کارنیتین، استیل ال کارنیتین و ال کارنیتین محبوب‌ترین و ظاهرا مؤثرترین انواع کارنیتین هستند.

آنچه برای رسیدن به اندام دلخواه‌تان باید بدانید


۲۱۰۰۰تومان

مشاهده ادامه مطلب

علائم اولیه ام اس؛ بیماری ام اس کدام قسمت‌های بدن را درگیر می‌کند؟

بیماری ام اس یکی از بیماری های خودایمنی است که در آن غلاف میلین سلول‌های عصبی آسیب می‌بیند. این آسیب‌دیدگی موجب بروز علائم و نشانه‌های جسمی فراوانی می‌شود. متأسفانه علت بیماری ام اس هنوز مشخص نیست، ولی به‌طورکلی می‌توان گفت که این بیماری در اثر حمله و آسیب رساندن سیستم ایمنی بدن به غلاف میلین ایجاد می‌شود. در این مقاله شما را با علائم اولیه ام اس و ۷ نشانه کلی بیماری ام اس آشنا خواهیم کرد.

داخلی-میان متنی-بانک آینده

تصلب بافت چندگانه (multiple sclerosis) یا بیماری ام اس چیست؟

تصلب بافت چندگانه (multiple sclerosis) یا ام اس (MS) بیماری التهابی خودایمنی است که به آکسون‌های میلین‌دار در مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی) حمله می‌کند و موجب آسیب دیدن یا نابودی میلین یا آکسون‌ها (بافت عصبی) می‌شود. تصلب بافت یا اسکلروز (Sclerosis) به‌معنی سخت شدن یا ضخیم شدن غیرطبیعی بافت است که معمولا به‌دلیل التهاب ایجاد می‌شود.

علائم اولیه ام اس - بیماری ام اس به سلول های عصبی حمله می کند

معمولا بیماری ام اس به‌آهستگی و درطول سال‌های فراوان (حدود ۲۵ سال) پیشرفت می‌کند. بیماری ام اس بیشتر در زنان ۲۰ تا ۴۰ ساله مشاهده می‌شود؛ البته ممکن است که افراد در هر سن و با هر جنسیتی به این بیماری مبتلا شوند. معمولا بیماری ام اس در کودکان و نوجوانان (ام اس کودکان) مشاهده نمی‌شود، ولی با‌این‌حال حدود ۸ تا ۱۰ هزار کودک و نوجوان در ایالات متحده مبتلا به این بیماری تشخیص داده شده‌اند. علائم بیماری ام اس در کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان مشابه است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • ضعف؛
 • خستگی؛
 • سوزن‌سوزن شدن؛
 • تاری دید؛
 • درد.

سایر نشانه‌ها و علائم ام اس در کودکان و نوجوانان شامل تشنج (seizure) یا تغییر وضعیت ذهنی مانند لتارژی (lethargy، نوعی حالت گیجی و خواب‌آلودگی) است.

افراد مبتلابه ام اس معمولا دچار حمله‌های متناوبی می‌شوند و میان این حمله‌ها، علائم بیماری برای مدتی کاهش و بهبود می‌یابد. حمله‌های ام اس می‌تواند روزها یا ماه‌ها طول بکشد و پس از هر حمله برای مدتی علائم بیماری بهبود پیدا می‌کند. ولی در بعضی از افراد شرایط بیماری همچنان بدتر می‌شود و هیچ دوره‌ی بهبودی وجود ندارد.

ام اس از چه سنی شروع می‌شود؟

معمولا علائم اولیه ام اس بین ۲۰ و ۴۰ سالگی شروع می‌شود. ولی این احتمال نیز وجود دارد که این بیماری در دوران کودکی (که برای آن از اصطلاح ام اس کودکان یا pediatric MS استفاده می‌شود که دوران نوزادی تا ۱۸ ماهگی را شامل می‌شود) یا پس از ۴۰ سالگی شروع شود، ولی به‌طور کلی ام اس در این گروه‌های سنی، کمتر بروز می‌کند. فقط حدود ۲ تا ۵ درصد بیماران مبتلابه ام اس قبل از ۱۸ سالگی دچار علائم این بیماری می‌شوند. البته تشخیص بیماری ام اس در کودکان و نوجوانان دشوار است و تنها می‌توانیم میزان واقعی شیوع آن را در کودکان و نوجوانان تخمین بزنیم.

آیا بیماری ام اس موجب ایجاد درد می‌شود؟

حدود دو سوم بیماران مبتلابه ام اس، درد را یکی از نشانه‌های بیماری خود گزارش کرده‌اند. رایج‌ترین انواع درد در بیماران مبتلابه ام اس شامل سردرد، کمردرد، درد اندام‌ها و اسپاسم عضلانی است. به‌دلیل اینکه منشاء این دردها عصبی است، داروهای مسکن رایج مانند آسپرین تأثیر اندکی در کاهش این دردها دارند یا بی‌تأثیرند. ولی سایر داروها می‌توانند مؤثر باشند.

۵ مورد از علائم اولیه ام اس

علائم اولیه ام اس - سوزن سوزن شدن دست

ام اس یک بیماری التهابی خودایمنی است که می‌تواند به آکسون‌های میلین‌دار در سیستم عصبی مرکزی در هر جایی حمله کند. بنابراین محل (و شدت) حمله‌های ام اس متفاوت است. همچنین علائم این حمله‌ها نیز در بیماران مختلف تفاوت بسیاری دارد و می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند. معمولا اولین علامت و نشانه‌ی ام اس، ایجاد تغییر در ادراک حسی (paresthesias، احساس خارش پوست یا سوزش روی پوست) است که می‌تواند در هرجایی از بدن ایجاد شود. سایر علائم اولیه ام اس عبارت است از:

 • خستگی؛
 • ضعف؛
 • سوزن سوزن شدن اعضای بدن؛
 • تاری دید؛
 • درد (عضلانی و عصبی).

علائم بیماری ام اس بسیار متغیر است. به‌همین‌دلیل تشخیص این بیماری در زمان بروز علائم اولیه ام اس بسیار دشوار است. متأسفانه بسیاری از علائم ام اس در بیماری‌های دیگر نیز مشاهده می‌شود، بنابراین برای تشخیص ابتلابه ام اس باید از مبتلا نبودن فرد به بیماری‌های دیگر اطمینان پیدا کنیم.

برای تشخیص بیماری ام اس معمولا متخصص مغز و اعصاب، تاریخچه و سابقه‌ی پزشکی بیمار را از او پرس‌وجو می‌کند، انجام آزمایش‌های مربوط به خون و آزمایش‌هایی برای اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی مغز و سایر بخش‌های او را تجویز می‌‌کند، دستور انجام MRI می‌دهد و مایع نخاعی بیمار را آزمایش و بررسی می‌کند. این آزمایش‌ها برای تشخیص ام اس از سکته‌ مغزی، بیماری‌های ناشی از تیروئید یا سایر بیماری‌های ناتوان‌کننده‌ای انجام می‌شود که علائم آنها مشابه بیماری ام اس است.

علائم بیماری ام اس در قسمت‌های مختلف بدن

درادامه، به علائم و نشانه‌هایی در بخش‌های مختلف بدن اشاره می‌کنیم که می‌توانند ناشی از بیماری ام اس باشند:

۱. مشکلات جنسی

 • کاهش روانکاری واژینال در زنان؛
 • مشکلات نعوظ در مردان (اختلال عملکرد نعوظ، ضعف جنسی).

۲. مشکلات مثانه و روده

 • دشواری در شروع ادرار (مشکلات ادراری)؛
 • نیاز مکرر یا شدید به ادرار کردن؛
 • بی‌اختیاری ادرار؛
 • یبوست؛
 • نشت مدفوع (بی‌اختیاری دفع).

۳. مشکلات گفتاری و بلع

 • لکنت زبان؛
 • ناتوانی در تکلم؛
 • مشکل در جویدن و بلعیدن غذا (dysphagia، دیسفاژی).

۴. مشکلات مربوط‌به تعادل، تفکر و مسائل احساسی

۵. مشکلات بینایی

 • ناراحتی چشم؛
 • از دست‌دادن بینایی (که معمولا در یک چشم شروع می‌شود.)؛
 • دوبینی یا دوگانگی دید؛
 • حرکات غیرارادی چشم؛
 • التهاب عصب بینایی (Optic neuritis).

۶. مشکلات عضلانی، حرکتی و اسپاستیسیته (spasticity)

علائم اولیه ام اس - مشکلات و ناتوانی های حرکتی ناشی از ام اس

 • احساس غیرطبیعی در هر بخشی از ماهیچه‌ها؛
 • ناتوانی در حرکت دادن بازوها یا پاها؛
 • ناتوانی در راه رفتن (مشکلات راه رفتن)؛
 • ناتوانی در هماهنگی و مهارت‌های حرکتی ظریف (مانند علائم روماتیسم)؛
 • ضعف در یک یا چند اندام (شبیه علائم سکته‌ مغزی).

۷. بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن و درد

 • سوزن‌سوزن شدن، سوزش یا احساس حرکات خزنده در بازوها و پاها؛
 • اسپاسم‌های عضلانی دردناک؛
 • درد صورت؛
 • کشش و انقباض عضلات صورت؛
 • ضعف عضلات صورت.

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفتیم افراد مبتلابه ام اس علائم متفاوتی دارند. بنابراین علائم شرح‌داده‌شده در بالا علائم عمومی این بیماری هستند. ممکن است فرد مبتلابه ام اس در مراحل اولیه‌ی پیشرفت بیماری خود دچار موارد ذکرشده در یک یا دو گروه از این دسته‌‌های اصلی شود و سایر علائم نیز می‌توانند در مراحل بعدی فرایند بیماری او ظاهر شوند یا حتی ظاهر نشوند. به‌طورکلی، ام اس بیماری‌ای است که به‌آرامی پیشرفت می‌کند و هنوز هیچ درمان قطعی‌ای برای آن پیدا نشده است. هدف درمان‌های موجود نیز صرفا کاهش یا کنترل علائم این بیماری است.

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است


۱۵۰۰۰تومان

مشاهده ادامه مطلب

دکوراسیون دفتر کار خانگی؛ ۵۰ ایده برای داشتن یک دفتر کار الهام‌بخش و پر از آرامش

همه‌ی افراد شاغل برخی‌اوقات کار خود را به خانه‌ می‌آورند؛ گاهی با حجم زیادی از پرونده‌های کاغذی و گاهی به‌صورت پوشه‌های ذخیره‌شده در لپ‌تاپ. حتی اگر در یک اداره یا سازمان خاصی کار نمی‌کنید و در خانه مشغول‌به‌کار هستید، بهتر است که محل مشخصی برای انجام کارهای خود درنظر بگیرید. به هر حال شما به یک محل کار در خانه نیاز دارید. این محل کار می‌تواند به انتخاب و سلیقه‌ی شما، یک اتاق مستقل، یک میز کار در گوشه‌ای از خانه باشد. در این مقاله شما را با ۵۰ ایده برای داشتن دکوراسیون دفتر کار خانگی الهام‌بخش و پر از آرامش آشنا خواهیم کرد.

داخلی-میان متنی-بانک آینده

۱. این میز کار بزرگ در داخل اتاق کار می‌تواند دو کاربرد داشته باشد. همچنین اگر بخواهید از فضای اتاق کار به‌عنوان اتاق غذاخوری استفاده کنید، کافی است تعداد صندلی‌های اطراف این میز را افزایش بدهید تا به یک میز غذاخوری ایده‌آل تبدیل شود. بهتر است فضای اطراف میز به‌اندازه‌ی کافی زیاد باشد تا قبل از صرف غذا، تمام ابزار و اشیای مربوط به کار را از روی میز به آن فضا انتقال بدهید.

میز کار بزرگ- دکوراسیون اتاق کار

۲. تعداد زیاد کابینت‌ها و قفسه‌های موجود در تصویر زیر، گزینه‌ای خوب و مناسب برای کسانی است که به فضای زیادی برای سازماندهی و نگهداری پوشه‌ها، پرونده‌ها و کتاب‌های خود نیاز دارند.

ققسه بندی- دکوراسیون اتاق کار

۳. می‌توانید میز کارتان را در هر مکانی قرار بدهید؛ به‌عنوان مثال پشت یک کاناپه‌ی راحتی که طول یکسانی با طول میز کارتان داشته باشد. قفسه نصب‌شده در پشت میز کار هم می‌تواند برای قرار دادن وسایل تزیینی، کتاب‌ها و لوازم کارتان استفاده شود.

کاناپه- دکوراسیون اتاق کار

۴. سه صندلی با سه رنگ و شکل متفاوت و گلدان‌های زیبای دیواری با گل‌های طبیعی، نکته‌ی اصلی و جذاب این دکوراسیون دفتر کار خانگی به‌حساب می‌آیند.

صندلی های رنگی- دکوراسیون اتاق کار

۵. یک پارتیشن با ارتفاع کم این فضا را به‌طور کامل از اتاق نشیمن جدا و یک فضای کار اختصاصی ایجاد کرده است.

۶. در این دکوراسیون صندلی‌ها به‌صورت پشت به‌ هم، و میزِ کار متصل به دیوار است. استفاده از چوب در دیوارها و قفسه‌ها فضا را گرم‌تر کرده است.

قفسه چوبی - دکوراسیون اتاق کار

۷. دیوار بلند موجود در این تصویر مانع دید به اتاق کناری است، اما به‌دلیل باز بودن دو طرف دیوار، امکان تردد به اتاق کناری وجود دارد. استفاده از صندلی‌های چرخ‌دار دسترسی به قفسه‌های پشت میز کار را سریع‌تر می‌کند.

دیوار بلند- دکوراسیون اتاق کار

۸. درصورتی‌که بودجه‌ی کافی دارید، می‌توانید مبلمان اتاق‌تان را به‌صورت سفارشی بسازید. در تصویر زیر، میز کار و قفسه‌ها هم‌رنگ و یک‌پارچه هستند. از تابلوهایی با تصاویر جالب روی دیوارها استفاده شده و سطل زباله‌ی متفاوت و چراغ مطالعه‌ای که روی میز قرار دارد، دکوراسیون دفتر کار خانگی را زیباتر جلوه می‌دهد.

میز کار سفارشی- دکوراسیون اتاق کار

۹. دیوار و درهای کشویی این امکان را فراهم می‌کنند تا هر زمان که به تمرکز نیاز داشتید، آنها را در حالت بسته نگه دارید یا در زمان‌هایی که از اتاق کارتان استفاده نمی‌کنید، برای افزایش فضا آنها را باز کنید.

دیوار کشویی- دکوراسیون اتاق کار

۱۰. در تصویر زیر، میز کار روی سکویی مشرف به پنجره سرتاسری قرار گرفته است و برای ایجاد تقارن در دکوراسیون مدرن این اتاق کار، دو آباژور هم‌شکل در دو طرف میز کار قرار گرفته‌اند.

پنجره سرتاسری- دکوراسیون اتاق کار

۱۱. در دکوراسیون متفاوت این اتاق، دو فضای مجزا ایجاد شده است. یک میز کار با شکل نامتقارن در قسمت میان اتاق قرار دارد که با پنجره‌ی میانی اتاق در قسمت سقف، هم‌شکل است. شکل پنجره و امتداد آن در سقف، اتاق را به دو قسمت تقسیم می‌کند. کیبورد بی‌سیم روی میز مدرن به‌نظر می‌رسد.

میزکار نامتقارن- دکوراسیون اتاق کار

۱۲. لزومی ندارد که رنگ‌ دیوارهای اتاق کار همواره خنثی باشد، بلکه رنگ‌های خاص و شاد، انرژی را به فضا تزریق می‌کنند و به کاربران اتاق انگیزه می‌دهند و الهام‌بخش هستند.

دیوارهای رنگی - کوراسیون اتاق کار

۱۳. در این دکوراسیون از یک میزکار فیروزه‌ای و یک کاناپه‌ی رتعزیه ویژهنگ زیبا استفاده شده که در مقابل زمینه‌ی سیاه و سفید اتاق، تضاد جالبی ایجاد کرده است.

میز فیروزه ای - دکوراسیون اتاق کار

۱۴. پنجره‌ی بین اتاق کار و اتاق نشیمن مجاور می‌تواند گاهی باز و در مواقعی که نیاز به سکوت و تمرکز دارید، بسته باشد.

پنجره - دکوراسیون اتاق کار

۱۵. یک نیم‌طبقه فضای بسیار مناسبی برای ایجاد اتاق کاری به‌سبک مدرن است؛ به‌ویژه اگر پنجره‌های این نیم‌طبقه رو به حیاط و درختان باز شود، تداعی‌گر یک خانه‌ی درختی خواهد بود.

نیم طبقه- دکوراسیون اتاق کار

۱۶. حال که صحبت از خانه‌ی درختی شد، توجه شما را به تصویر زیر جلب می‌کنیم. یک نهال واقعی در کف اتاق کار کاشته شده و سرزندگی خاصی را به اتاق کار هدیه کرده است.

نهال- دکوراسیون اتاق کار

۱۷. شاید فضای کوچک خانه، امکان ایجاد یک اتاق کار مستقل را به ما ندهد، اما همواره فضاهای پِرتی مثل زیرپله وجود دارند که بتوانیم از آنها به‌عنوان اتاق کار استفاده کنیم. شاید مجبور باشید وسایل کهنه و به‌دردنخور زیادی را دور بریزید، اما داشتن چنین دکوراسیون دفتر کار خانگی دنجی، ارزش کمی تمیزکاری را دارد.

زیرپله- دکوراسیون اتاق کار

۱۸. در این دکوراسیون دفتر کار خانگی، میز کار متصل به دیوارها و قفسه‌های توکار، ظاهر شسته‌رفته و خلوتی را در اتاق ایجاد کرده است.

میزکار متصل- دکوراسیون اتاق کار

۱۹. میز کاری با پایه‌ی استیل، قفسه‌ی فلزی بدون پوشش، دیوار بتنی و آویزهای روشنایی سیمی، فضایی صنعتی در این اتاق ایجاد کرده‌اند.

دکوراسیون صنعتی- دکوراسیون اتاق کار

۲۰. این اتاق، دیواری با طرح آجر دارد. ققسه‌های چوبی با ارتفاع مختلف روی دیوار قرار دارند و میزهای کار، چوبی و چرخ‌دار هستند.

دیوار آجری-دکوراسیون اتاق کار

۲۱. در این تصویر، اتاق کاری در کلبه‌ای روستایی با صندلی‌های چرمی راحت می‌بینیم.

اتاق کار روستایی-دکوراسیون اتاق کار

۲۲. کوچک‌ترین بخش خانه‌ نیز با کمک قفسه‌‌ها و یک میز کار مناسب می‌تواند به یک محل کار ایده‌آل تبدیل شود. کافی است به این دکور، یک صندلی مناسب و یک چراغ مطالعه اضافه کنید.

فضای کم-دکوراسیون اتاق کار

۲۳. خطوط صاف در دکوراسیون بسیار زیبا به‌نظر می‌رسند. میز کار چوبی موجود در تصویر زیر نمونه خوبی از کاربرد خطوط صاف در دکوراسیون است. گیاهان آپارتمانی رنگ و هوای اتاق را سرزنده می‌کنند و پایه آویز دکوری و آدمک‌های چوبی روی میز کار، دکوراسیون دفتر کار خانگی را جذاب جلوه می‌کنند.

خطوط صاف-دکوراسیون اتاق کار

۲۴. می‌توانید از طرح چوب برای دیوار پشت میز کارتان استفاده کنید. دیوارکوب‌های قرمز رنگ نیز در این دکوراسیون جذاب به‌نظر می‌رسند.

طرح چوب - دکوراسیون اتاق کار

۲۵. در این اتاق کار، تعداد زیادی قفسه و کمد وجود دارد. از قفسه‌ی نزدیک به سقف به‌عنوان کتابخانه و از فضای بزرگ قفسه‌ی پایین به‌عنوان میز کار و کامپیوتر استفاده شده است.

قفسه بندی- دکوراسیون اتاق کار

۲۶. قفسه‌هایی با پایه‌های زرد ترکیب جالبی را در این اتاق کار ایجاد کرده‌اند. همچنین سفید بودن سقف و دیوارها و آویز روشنایی متفاوت و زرد، نشان‌دهنده استعداد صاحب اتاق در طراحی دکوراسیون است.

رنگ زرد- دکوراسیون اتاق کار

۲۷. یک میز متصل به دیوار و حذف پایه‌ها، ظاهری مرتب و فضای بیشتری را در اتاق کار ایجاد می‌کند. از قفسه و دراور مستقلی که در طرفین میز هستند، برای قرار دادن کیس رایانه و چاپگر استفاده شده است.

میز متصل- دکوراسیون اتاق کار

۲۸. در این دکوراسیون از یک کمد قدی و و دردار برای قراردادن پرونده‌ها استفاده شده و قسمت کناری کمد به‌عنوان قفسه مورد استفاده قرار گرفته که دسترسی آسانی را برای میز کار ایجاد کرده است. دراور چرخ‌داری که در زیر میز کار قرار دارد در مواقع لازم بیرون کشیده می‌شود و قسمت زیر آن به‌عنوان فضای کار کمکی استفاده می‌شود.

کمد دردار- دکوراسیون اتاق کار

۲۹. در تصویر زیر دکوراسیون اتاق خواب به‌سبک اسکاندیناویایی دکور شده و در چیدمان آن لوازم مستقلی به‌کار رفته‌اند که درصورت نیاز می‌توان محل آنها را بدون نگرانی از بهم ریختن دکوراسیون دفتر کار تغییر داد. قسمت مطالعه‌ی اتاق خواب با کارهای هنری تک‌رنگ و گیاهان آپارتمانی تزیین شده است.

سبک اسکاندیناویایی- دکوراسیون اتاق کار

۳۰. لازم نیست یک اتاق کامل را به اتاق کارتان اختصاص بدهید. یک گوشه از خانه اگر به‌صورت درست پارتیشن‌بندی و دکور شود نیز می‌تواند به‌عنوان یک اتاق کار مستقل استفاده شود. به‌عنوان مثال در تصویر زیر، دیوار و کمدهای محل کار طوسی هستند و این تضاد با رنگ سفید دیوارها، محل کار را از سایر قسمت‌های اتاق جدا کرده است؛ حتی بخشی از کف و دیوارهای این قسمت طوسی رنگ شده‌اند تا تمایزِ کاربریِ این قسمت از اتاق را نشان بدهند.

رنگ متمایز- دکوراسیون اتاق کار

۳۱. وجود یک پنجره در اتاق کار موجب بهبود عملکرد شما در حین کار و زیبایی اتاق خواهد شد. قرار دادن میز کار درمعرض نور طبیعی موجب افزایش سرزندگی می‌شود، اما باید توجه کنید که انعکاس نور در صفحه‌ی نمایش رایانه چشم را خسته می‌کند.

نور- دکوراسیون اتاق کار

۳۲. اگر یک آهنگساز یا نوازنده هستید و قصد دارید که استودیوی خانگی داشته باشید، بهتر است برای استفاده هرچه بیشتر از فضا، از میز کارهای سرتاسری و کشویی برای قرار دادن ابزار موسیقی و سازهای خود استفاده کنید.

استودیوی خانگی- دکوراسیون اتاق کار

۳۳. اگر حجم پوشه‌ها و لوازم کار شما زیاد است، بهتر است به‌جای توجه به مینیمال بودن، واقع‌بین باشید و در اتاق کارتان فضای کافی برای قرار دادن وسایل خود درنظر بگیرید. برای دسته‌بندی کتاب‌ها و پوشه‌های خود می‌توانید از کازیه‌ و فایل استفاده کنید. برای ساماندهی به لوازم متفرقه از جعبه‌ها و سبدها کمک بگیرید. در صورت لزوم تعداد کشوهای میز کارتان را افزایش بدهید و درعین حال سعی کنید وسایلی که به اتاق کارتان اضافه می‌کنید از لحاظ رنگ و جنس، با سایر اشیای موجود در اتاق هم‌خوانی داشته باشد. رنگ‌های روشن، در بیشتر موارد، آرامش و نور دلچسبی را به اتاق‌کارهای شلوغ هدیه می‌کنند.

قفسه- دکوراسیون اتاق کار

۳۴. استفاده‌ی درست از رنگ چوب و رنگ سفید به‌همراه لوازم تزیینی مناسب، این قدرت را دارد که حتی شلوغ‌ترین اتاق کارها را به فضایی ملایم و آرام تبدیل کند.

رنگ چوب - دکوراسیون اتاق کار

۳۵. رنگ چوب و رنگ سفید به‌همراه رنگ سبز گیاهان، ترکیب فوق‌العاده‌ای برای اتاق کار است. چند گیاه مناسب آپارتمانی را در اطراف میز کارتان قرار بدهید تا علاوه‌بر زیبایی به تصفیه‌ی هوای اتاق نیز کمک کنند.

گیاهان - دکوراسیون اتاق کار

۳۶. اگر دوست ندارید که ابزار و لوازم مربوط به کارتان در زمان استراحت مقابل چشم‌تان باشد، می‌توانید از یک میز کشودار مانند تصویر زیر استفاده کنید. زمانی که کشوی میز در حالت بسته است، علاوه‌بر اینکه اشیای کارتان از دید مخفی می‌شوند، خود میز هم با سایر اشیای موجود در اتاق هماهنگ و یک‌پارچه می‌شود. همچنین می‌توانید برای صندلی پشت میز کار، مدلی انتخاب کنید که به‌تنهایی زینت‌بخش اتاق‌تان باشد.

میز کشویی - دکوراسیون اتاق کار

۳۷. از طرح کاغذ دیواری، گیاهان آپارتمانی، کوسن روی صندلی و تصاویر روی دیوار، چنین به‌نظر می‌رسد که اینجا اتاق کار یک گیاه‌شناس است!

کاغذ دیواری - دکوراسیون اتاق کار

۳۸. گیاهان آپارتمانی روی پایه‌ی بلند فلزی به‌همراه اشیای دکوری مشکی‌رنگ، هارمونی جالبی ایجاد کرده‌اند. از طرف دیگر زیراندازی از جنس خز روی صندلی، فضا را گرم و راحت جلوه می‌دهد.

گیاهان اپارتمانی - دکوراسیون اتاق کار

۳۹. یک کتابخانه‌ی کوچک در نزدیکی میز کارتان به‌همراه یک صندلی راحت، بهترین گزینه برای مواقعی است که قصد مطالعه یا تفکر دارید.

محل استراحت - دکوراسیون اتاق کار

۴‌۰. می‌توانید روی دیوار مقابل میز کارتان یک بولتن نصب کنید تا یادداشت‌ها و حتی لوازم خود را روی آن قرار بدهید.

بولتن - دکوراسیون اتاق کار

۴۱. قفسه‌های دیواری کم‌عرض روی میز کار بسیار کاربردی و درعین حال زیبا هستند. این نوع از قفسه‌ها، مانع شلوغ شدن فضا یا برخورد سر به قفسه می‌شوند.

قفسه های کم عرض- دکوراسیون اتاق کار

۴۲. در اکثر مواقع میز غذاخوری به‌عنوان میزی برای کار با لپ‌تاپ یا انجام تکالیف مدرسه کاربرد دارد، اما جابه‌جایی وسایل هنگام صرف غذا چندان خوشایند نیست. پس بهتر است میز غذا در نزدیکی میز کارتان باشد تا هنگام صرف غذا بلافاصله به جمع خانواده بپیوندید.

میز غذاخوری- دکوراسیون اتاق کار

۴۳. اگر حجم کتاب‌ها و پوشه‌هایتان بسیار زیاد است، از فضای خالی و عمودی روی دیوارها حداکثر استفاده را ببرید. بدون شک در این دکوراسیون به یک نردبان مخصوص کتابخانه برای دسترسی سریع و آسان به طبقات بالایی نیاز خواهید داشت.

کتابخانه- دکوراسیون اتاق کار

۴۴. دراوری که در قسمت میانی این میز کار قرار گرفته، دسترسی آسان برای هر دو طرف را ایجاد و درعین حال میز را به دو قسمت تقسیم کرده است. در واقع به‌جای استفاده از دو پایه‌ی نگهدارنده برای میز، که در اکثر موارد مزاحم نیز هستند، این دراور به استفاده‌ی بهتر از فضا کمک می‌کند.

میز جداکننده- دکوراسیون میز کار

۴۵. اگر از آن دسته افرادی هستید که کارهای اداری خود را در تخت‌خواب انجام می‌دهید، تصویر زیر ایده‌ی خوبی برای شماست. می‌توانید برای دسترسی سریع به هر آنچه در حین کار نیاز دارید، اطراف محل کارتان را قفسه‌بندی کنید.

اتاق خواب- دکوراسیون میز کار

۴۶. از صندلی‌هایی با پشتی راحت و طبی استفاده کنید. قرار دادن عکس‌های خانوادگی و گلدان‌های موردعلاقه‌تان در اتاق کار می‌تواند انرژی‌بخش باشد. در این دکوراسیون نیز از فضای زیر پله، به‌عنوان محل کار استفاده شده است.

صندلی راحت- دکوراسیون میز کار

۴۷. رنگ سبز میز کار که به‌صورت یک نوار پهن روی کمدهای کنار میز امتداد پیدا کرده، موجب یک‌پارچگی بیشتر در دکوراسیون دفتر کار خانگی شده است.

رنگ ها - دکوراسیون میز کار

۴۸. نور ملایم در دکوراسیون دفتر کار خانگی، فضا را راحت و آرامش‌بخش می‌کند.

نور ملایم- دکوراسیون اتاق کار

۴۹. صندلی‌های S شکل با زوایای گرد و برجسته، تقارن جالبی را در دکوراسیون دفتر کار خانگی دونفره ایجاد کرده‌اند.

صندلی خاص- دکوراسیون اتاق کار

۵۰. درصورتی‌که اکثر اوقات سرپا هستید، برای انجام کارهایی مثل برش زدن کاغذ یا فوم، صندلی‌ها چهارپایه‌ی بلند در اطراف یک میزکار با ارتفاع زیاد، گزینه‌ی راحت و مناسبی برای اتاق کارتان به‌حساب می‌آیند.

چهارپایه- دکوراسیون اتاق کار

مشاهده ادامه مطلب

شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸ کدامند؟

شبکه‌ی راه‌حل‌های توسعه‌ی پایدار سازمان ملل متحد هرساله گزارشی با نام گزارش شادی جهان (World Happiness Report) ارائه می‌کند که در آن فهرستی از شادترین کشورهای جهان هم وجود دارد. عوامل مختلفی همچون تولید ناخالص ملی، امید به زندگی و … معیارهای این رتبه بندی هستند. در این مقاله شما را با شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸ آشنا خواهیم کرد، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا بدانید کدام کشور عنوان شادترین کشور دنیا را از آن خود کرده است.

داخلی-میان متنی-بانک آینده

در گزارش شادی جهان، ۱۵۶ کشور دنیا براساس شش عامل رتبه‌بندی می‌شود. این عامل‌ها عبارت‌اند از تولید ناخالص داخلی، امید به زندگی، حمایت‌های اجتماعی، سخاوت، آزادی و فساد. امسال برای نخستین بار، سازمان ملل متحد سطح شادی مهاجران را هم در ۱۱۷ کشور بررسی کرد.

جدای از این ده رتبه‌ی اول، ایران در رده‌ی ۱۰۶ جای گرفته، و کشورهایی همچون تونس، هند و اوکراین هم بسیار پایین‌تر از ایران قرار گرفته‌اند. جالب اینجاست که به‌نظر می‌رسد شاخص شادی ملی ارتباط چندانی با جذابیت کشور به‌عنوان مقصد گردشگری ندارد، چون هیچ‌کدام از این ده کشور شادی که در ادامه می‌خوانید، جایی در فهرست ده کشور پربازدید دنیا ندارند!

۱۰. استرالیا

استرالیا، شادترین کشور دنیا

سواحل طلایی‌رنگ بی‌انتها، آب‌وهوای چهارفصل، طبیعتی دل‌پذیر و دنج برای فرار از شلوغی و سبک زندگی معروف مردم این کشور، استرالیا را در صدر فهرست مقاصد سفر بسیاری از گردشگران دنیا قرار داده است. البته آنها در فهرست شادترین کشورهای جهان نسبت به سال گذشته یک پله سقوط کرده‌اند.

۹. سوئد

سوئد، شادترین کشور دنیا

سوئد به‌لطف ترکیب شگفت‌انگیزش از طبیعت زیبا، شهرهای مدرن و خنکی اسکاندیناویایی، یک پله بالا آمده و جای استرالیا را در فهرست قبلی شادترین کشورهای جهان گرفته است. برای بسیاری از گردشگران، استکهلم زیباترین شهر اسکاندیناوی است.

۸. نیوزلند

نیوزلند، شادترین کشور دنیا

نیوزلند همیشه اولویت نخستِ فهرست آرزوهای بسیاری از گردشگران است! زندگی آرام و سرشار از زیبایی در نیوزلند، نه‌تنها برای ساکنان این کشور، که برای کسانی که به آنجا مسافرت می‌کنند هم نوید شادی پایداری می‌دهد.

۷. کانادا

کانادا، شادترین کشور دنیا

همسایه‌ی بزرگ ایالات متحده، همیشه در اوج معیارهای شادی به‌نظر می‌رسد؛ آن‌هم با امید به زندگی بالا، جمعیت کم و مناظر فوق‌العاده‌اش که همه‌چیز را در خود جای داده؛ از خلوت بی‌نهایت تا زندگی شهری پرسروصدا.

۶. هلند

هلند، شادترین کشور دنیا

هلندِ آرام و ساکت، به‌دلیل رویکرد لیبرالش در زندگی و اقتصاد آزاد در جهان معروف شده است. شما هم اگر گذرتان به هلند افتاد، همان کاری را بکنید که بومی‌ها می‌کنند؛ میان لاله‌زارها و آسیاب‌بادی‌های این کشور دوچرخه‌سواری کنید و لذت ببرید. اگر هم می‌خواهید فرهنگ اروپایی را در نقطه‌ی اوجش ببینید، سری به آمستردام بزنید.

۵. سوئیس

سوئیس، شادترین کشور دنیا

سوئیس که در سال ۲۰۱۵ از مقام نخست این فهرست تنزل کرد، هنوز هم مکان بسیار شادی برای مردمش محسوب می‌شود. برای درک راز موفقیت این کشور کوچک، درباره‌ی نظام مناسب مالیاتی، رونق اقتصادی، زیرساخت‌های عالی و خدمات آموزشی سوئیس مطالعه کنید. به‌جز این مواردی که گفته شد، مناظر شگفت‌انگیز کارت‌پستالی از کوه‌های آلپ و هوای پاکی که متوسط امید به زندگی را تا اواسط دهه‌ی هشتاد زندگی بالا می‌برد هم به‌یاد داشته باشید.

۴. ایسلند

ایسلند، شادترین کشور دنیا

صلح‌طلب‌ترین و بی‌طرف‌ترین کشور دنیا، به‌لطف مالیات اندک و مراقبت‌های سلامتی و آموزش رایگانش، همیشه در فهرست شادترین کشورهای جهان بین ده کشور اول بوده است. عجیب اینکه ایسلند با چشم‌اندازهایی که دل هر کسی را می‌برند، طی سال‌های اخیر چهار برابر بیشتر جذب گردشگر داشته است. جالب است بدانید از هر ده ایسلندی، یک نفر کتاب چاپ کرده و از این نظر، ایسلند بیشترین تعداد نویسنده‌‌ها را به‌نسبت جمعیتش دارد.

۳. دانمارک

دانمارک، شادترین کشور دنیا

اگرچه دانمارکی‌ها از مقام اول در سال ۲۰۱۶ به مقام دوم در سال ۲۰۱۷ و مقام سوم در سال ۲۰۱۸ تنزل یافتند، اما تصور نمی‌کنم به این زودی‌ها به گریه بیفتند! ویژگی‌های معمول کشورهای اسکاندیناوی، مانند استانداردهای بالای زندگی، سلامت، آموزش و رفاه در این کشور هم دیده می‌شود؛ و این یعنی دانمارک یکی از کمترین شکاف‌های ثروت در جهان را دارد.

۲. نروژ

نروژ، شادترین کشور دنیا

مقام نخست سال گذشته در فهرست شادترین کشورهای دنیا، زیباترین کشور اروپا هم هست. اگر در خیابان‌های نروژ قدم بزنید، بدون شک لبخند را بر لب ساکنان آن می‌بینید. نروژ هم مانند همسایه‌هایش، برابری و رفاه اجتماعی بالایی دارد و اغلب در رده‌ی نخست شاخص‌های موفقیت جهانی قرار می‌گیرد. اگر گذرتان به این کشور افتاد، همه‌ی این‌ها را فراموش کنید، و فقط به سفری دریایی میان آب‌دره‌های باشکوهش بروید تا ببینید چه مناظر شگفت‌انگیزی دارد.

۱. فنلاند شادترین کشور دنیا در سال ۲۰۱۸

فنلاند، شادترین کشور دنیا

بالاخره می‌رسیم به شادترین کشور دنیا که فنلاند است. این کشور نسبت به هر کشور اروپایی دیگری، از تراکم جنگلی بیشتری برخوردار است. استانداردهای زیست‌محیطی بسیار بالا، و سطوح خطر بسیار پایین هم فنلاند را به یکی از صلح‌آمیزترین نقاط جهان بدل کرده است. گزارش شادی جهان که فنلاند را با نرخ بالای مهاجرانی که اکنون این کشور را خانه‌ی خود می‌دانند، به ثبات شادی میان آن‌ها و ساکنان بومی اشاره کرده است.

اگر دوست دارید درباره‌ی آخرین رتبه‌ی جدول شادترین کشورهای جهان هم بدانید، این کشور بوروندی است؛ قبل از آن هم جمهوری آفریقای مرکزی، سودان جنوبی و تانزانیا در انتهای این جدول قرار گرفته‌اند.

مشاهده ادامه مطلب

قرص رانیتیدین چیست؛ نحوه مصرف و عوارض رانیتیدین

رانیتیدین دارویی است که می‌توان با نسخه‌ی پزشک و نیز بدون‌ نسخه نیز از داروخانه تهیه کرد. در این مقاله تمرکز ما بر روی رانیتیدین بانسخه (با تجویز پزشک) است. رانیتیدین بانسخه به‌شکل قرص، کپسول، شربت خوراکی یا محلول قابل‌تزریق در بازار موجود است. از رانیتیدن معمولا برای درمان زخم‌ معده و دوازدهه (اثنی عشر)، بازگشت اسید معده به مری، ترشح بیش‌ازحد اسید معده مانند سندرم زولینگر-الیسون استفاده می‌شود. در این مقاله شما را با موارد مصرف رانیتیدین، نحوه مصرف و عوارض جانبی رانیتیدین، تداخل دارویی رانیتیدین، هشدارها و نکاتی در مورد مصرف این دارو آشنا خواهیم کرد.

داخلی-میان متنی-بانک آینده

موارد مصرف رانیتیدین

قرص‌های رانیتیدین موارد استفاده‌ی مختلفی دارند. این موارد عبارت‌اند از:

 • زخم‌های معده و روده؛
 • رفلاکس معده (ترش کردن)؛
 • ازوفاژیت (التهاب مری) فرسایشی؛
 • بیماری‌هایی که در آن معده‌تان بیش‌ازحد اسید ترشح می‌کند مانند نشانگان زولینگر-الیسون.

ممکن است مصرف رانیتیدین بخشی از برنامه‌‌ی درمانی‌ موردنظر پزشک باشد. بنابراین در این شرایط برای بهبودی باید رانیتیدین را همراه با داروهای دیگری مصرف بکنید.

معمولا استفاده‌ی کوتاه‌مدت از رانیتیدین برای درمان بازگشت اسید به مری توصیه می‌شود. استفاده از رانیتیدین برای درمان سایر مشکلات معمولا نیازمند مصرف درازمدت آن است. ممکن است برای درمان سایر بیماری‌ها مجبور بشوید برای هفته‌ها یا ماه‌ها رانیتیدین مصرف بکنید.

رانیتیدین چگونه عمل می‌کند؟

رانیتیدین به دسته‌ای از داروها به‌نام مهارکننده‌های گیرنده‌ی هیستامین تعلق دارد. نحوه‌ی عمل این داروها معمولا به یک شکل بوده و برای درمان دسته‌ای مشابه از بیماری‌ها به‌کار می‌روند. رانیتیدین ازطریق کاهش میزان اسید معده، به درمان بیماری های گوارشی کمک می‌کند.

عوارض جانبی رانیتیدین

یکی از رایج ترین عوارض مصرف رانیتیدین خواب آلودگی است.

ممکن است قرص رانیتیدن باعث بروز خواب‌آلودگی و برخی عوارض جانبی دیگر بشود.

عوارض جانبی رایج رانیتیدین

عوارض جانبی رایج رانیتیدین عبارت‌اند از:

اگر این علائم خفیف باشند، معمولا بعد از چند روز یا چند هفته ازبین می‌روند. اگر این علائم شدید بودند یا پس از مدتی ازبین نرفتند، با پزشک‌ یا داروساز مشورت بکنید.

عوارض جانبی جدی

درصورت بروز عوارض جانبی جدی بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. اگر احساس می‌کنید عوارض خطرناکی در شما بروز کرده یا وضعیت اورژانسی برای‌تان پیش آمده، بلافاصله با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. این عوارض جانبی جدی و خطرناک عبارت‌اند از:

 • التهاب کبد با علائمی مانند: زردی پوست یا سفیدی چشم، خستگی غیرعادی، تیرگی ادرار، معده درد؛
 • اختلال در عملکرد مغز با علائمی از قبیل: کنفوزیون (نوعی حالت گیجی و کاهش هوشیاری)، اضطراب، افسردگی، توهم و تاری دید؛
 • ضربان قلب با علائمی از قبیل: تپش قلب سریع، خستگی و تنگی نفس.

تداخل دارویی رانیتیدین

ممکن است قرص رانیتیدین با برخی داروها، ویتامین یا مکمل‌های گیاهی دیگر تداخل دارویی داشته باشد. تداخل دارویی به آن معناست که دارویی یا غذایی مانع از اثرگذاری مناسب داروی دیگری بشود.

برای جلوگیری از بروز این پدیده باید پزشک‌ تجویز داروهای مصرفی‌ را به‌خوبی مدیریت بکند. بنابراین قبل از اینکه پزشک بخواهد برای‌تان رانیتیدین تجویز بکند، باید درمورد داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی مصرفی‌تان به او توضیح بدهید. درمورد جزئیات تداخل رانیتیدین با سایر داروها از پزشک یا داروساز سؤال کنید.

نمونه‌ای از داروهایی که ممکن است با رانیتیدین تداخل داشته باشند، در زیر آمده است:

داروهایی که نباید همراه با رانیتیدین مصرف بشوند

دلاویردین: دلاویردین را همراه با رانیتیدین مصرف نکنید. این کار می‌تواند عوارض جانبی خطرناکی به‌دنبال داشته باشد. رانیتیدین از سطح دلاویردین در بدن‌ می‌کاهد. این امر مانع از اثرگذاری مناسب دلاویردین در بدن می‌شود.

داروهایی که با مصرف رانیتیدین، خطر بروز عوارض جانبی‌شان افزایش می‌یابد

مصرف رانیتیدین با برخی داروها خطر بروز عوارض جانبی آن داروها را افزایش می‌دهد. نمونه‌هایی از این داروها عبارت‌اند از:

 • پروکائین‌آمید: مصرف مقادیر بالای رانیتیدین همراه با داروی پروکائین‌آمید می‌تواند موجب بروز عوارضی از این دارو بشود.
 • وارفارین: مصرف رانیتیدین همراه با وارفارین می‌تواند خطر خون‌ریزی یا تشکیل لخته‌های خونی را افزایش بدهد. اگر این داروها را هم‌زمان مصرف می‌کنید، باید پزشک‌ به‌دقت شما را تحت‌نظر داشته باشد.
 • میدازولام و تریازولام: مصرف رانیتیدین همراه با این داروها می‌تواند برای مدت زمان نسبتا طولانی موجب افزایش شدید خواب آلودگی بشود.
 • گلی‌پیزید: مصرف هم‌زمان رانیتیدین و گلی‌پیزید می‌تواند موجب کاهش قند خون‌ بشود. بنابراین با افزودن رانیتیدین به برنامه‌ی درمانی‌تان، باید بیش‌ازپیش حواس‌تان به قند خون‌تان باشد.

داروهایی که مصرف رانیتیدین تأثیرشان را کاهش می‌دهد

وقتی داروهای خاصی با رانیتیدین مصرف شوند، ممکن است به‌خوبی در بدن عمل نکنند. دلیلش این است که رانیتیدین باعث کاهش میزان آنها در بدن می‌شود. نمونه‌هایی از این داروها عبارت‌اند از:

 • آتازاناویر: اگر مجبور هستید این دو دارو را هم‌زمان مصرف کنید، پزشک به شما خواهد گفت که با چند ساعت فاصله این دو دارو را مصرف کنید.
 • جفی‌تینیب: اگر داروهای رانیتیدین و جفی‌تینیب را هم‌زمان با داروی ضداسید بیکربنات سدیم مصرف می‌کنید، ممکن است جفی‌تینیب به‌خوبی اثر نکند. بنابراین برای مصرف هم‌زمان این دو با پزشک مشورت بکنید.

نحوه‌ مصرف رانیتیدین برای درمان مشکلات گوارشی مختلف

مقدار مصرفی رانیتیدین برای مشکلات گوارشی مختلف به عوامل مختلفی بستگی دارد.

ممکن است مقدار (دُز) و شکل داروی مصرفی در زیر نیامده باشد. مقدار موردنیازتان، شکل دارو و دفعات مصرف آن به سن‌، نوع بیماری‌، شدت بیماری‌، سایر بیماری‌ها و واکنش بدن‌تان به اولین دُز مصرفی رانیتیدین بستگی دارد. رانیتیدین معمولا در قالب قرص‌هایی با دُز ۱۵۰ و ۳۰۰ میلی‌گرم برای بیماران تجویز می‌شود.

مقدار مصرفی برای درمان زخم دوازدهه (اثنی عشر)

برای بزرگسالان (۱۷ تا ۶۴ سال)

 • برای درمان زخم دوازدهه‌: دُز ۱۵۰ میلی‌گرم ۲ بار در روز یا دُز ۳۰۰ میلی‌گرم ۱ بار در روز. اگر می‌خواهید ۱ بار در روز و با دُز ۳۰۰ میلی‌گرم رانیتیدین مصرف کنید، آن را بعد از شام یا قبل از خواب مصرف بکنید.
 • مقدار مصرفی برای پس از درمان اولیه: دُز ۱۵۰ میلی‌گرم ۱ بار در روز و قبل از خوابیدن.

برای کودکان (۱ ماهه تا ۱۶ ساله)

 • برای درمان زخم دوازدهه‌: مقدار معمول ۲ تا ۴ میلی‌گرم به‌‍ازای هر کیلوگرم از وزن بدن ۲ بار در روز است. حداکثر مقدار مجاز ۳۰۰ میلی‌گرم در روز است.
 • مقدار مصرفی برای پس از درمان اولیه: مقدار معمول ۲ تا ۴ میلی‌گرم به‌ازای هر کیلوگرم از وزن بدن ۱ بار در روز است. حداکثر مقدار مجاز ۱۵۰ میلی‌گرم در روز است.

مقدار مصرفی برای کودکان زیر ‍۱ ماه

تأثیرگذاری و بی‌خطری این دارو برای کودکان زیر ۱ ماه تأیید نشده است.

مقدار مصرفی برای افراد مسن (بالای ۶۵ سال)

ممکن است افراد مسن دچار نارسایی‌های کلیوی باشند. این امر موجب می‌شود بدن‌ دارو را آهسته‌تر جذب کند. بنابراین مقدار بیشتری از دارو و برای مدت‌ طولانی‌تری در بدن‌ باقی می‌ماند. این امر خطر بروز عوارض جانبی را افزایش می‌دهد.

در این موارد شاید پزشک از مقادیر کمتر دارو یا برنامه‌ی درمانی متفاوتی استفاده بکند. این امر مانع از تجمع بیش‌ازحد دارو در بدن‌ خواهد شد.

توجه: دُز رانیتیدین برای افراد مسنی که به بیماری‌های زخم معده، رفلاکس معده، ازوفاژیت فرسایشی، و ترشح بیش‌ازحد اسید معده مبتلا هستند نیز طبق آنچه در بالا گفته شد تجویز می‌شود.

ملاحظات خاص

اگر از بیماری های کلیوی رنج می‌برید، در صورت ابتلا به بیماری‌های زخم دوازدهه، زخم معده، رفلاکس معده، ازوفاژیت فرسایشی، و ترشح بیش‌ازحد اسید معده ممکن است پزشک از دُز ۱۵۰ میلی‌گرم یک بار در روز شروع کند و پس از مدتی مقدار مصرفی را به ۲ بار در روز برساند.

مقدار مصرفی برای درمان زخم معده

برای بزرگسالان (۱۷ تا ۶۴ سال)

 • برای درمان زخم معده‌: دُز ۱۵۰ میلی‌گرم ۲ بار در روز.
 • مقدار مصرفی برای پس از درمان اولیه: دُز ۱۵۰ میلی‌گرم ۱ بار در روز و قبل از خوابیدن.

برای کودکان (۱ ماهه تا ۱۶ ساله)

 • برای درمان زخم معده‌: مقدار معمول ۲ تا ۴ میلی‌گرم به‌ازای هر کیلوگرم از وزن بدن ۲ بار در روز است. حداکثر مقدار مجاز ۳۰۰ میلی‌گرم در روز است.
 • مقدار مصرفی برای پس از درمان اولیه: مقدار معمول ۲ تا ۴ میلی‌گرم به‌ازای هر کیلوگرم از وزن بدن ۱ بار در روز است. حداکثر مقدار مجاز ۱۵۰ میلی‌گرم در روز است.

مقدار مصرفی برای کودکان زیر ۱ ماه

تأثیرگذاری و بی‌خطر بودن این دارو برای کودکان زیر ۱ ماه تأیید نشده است.

مقدار مصرفی برای درمان بازگشت اسید به مری (ترش کردن)

برای بزرگسالان (۱۷ تا ۶۴ سال)

 • مقدار معمول برای درمان بازگشت اسید به مری: دُز ۱۵۰ میلی‌گرم ۲ بار در روز.

برای کودکان (۱ ماهه تا ۱۶ ساله)

 • مقدار معمول برای درمان بازگشت اسید به مری: ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم به‌ازای هر کیلوگرم از وزن بدن که جمعا باید به ۲ نوبت تقسیم بشود.

مقدار مصرفی برای کودکان زیر ۱ ماه

تأثیرگذاری و بی‌خطربودن این دارو برای کودکان زیر ۱ ماه تأیید نشده است.

مقدار مصرفی برای درمان ازوفاژیت فرسایشی

برای بزرگسالان (۱۷ تا ۶۴ سال)

 • برای درمان ازوفاژیت فرسایشی: دُز ۱۵۰ میلی‌گرم ۴ بار در روز.
 • مقدار مصرفی برای پس از درمان اولیه: دُز ۱۵۰ میلی‌گرم ۲ بار در روز.

برای کودکان (۱ ماهه تا ۱۶ ساله)

 • مقدار معمول برای درمان ازوفاژیت فرسایشی: ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم به‌ازای هر کیلوگرم از وزن بدن که جمعا باید به ۲ نوبت تقسیم بشود.

مقدار مصرفی برای کودکان زیر ۱ ماه

تأثیرگذاری و بی‌خطربودن این دارو برای کودکان زیر ۱ ماه تأیید نشده است.

مقدار مصرفی برای درمان ترشح بیش‌ازحد اسید معده

برای بزرگسالان (۱۷ تا ۶۴ سال)

 • مقدار معمول برای درمان ترشح بیش‌ازحد اسید معده: دُز ۱۵۰ میلی‌گرم ۲ بار در روز. ممکن است در صورت نیاز، پزشک مقدار مصرفی‌تان را افزایش بدهد.
 • حداکثر مقدار مصرفی: ۶۰۰۰ میلی‌گرم یا ۶ گرم در روز.

برای کودکان (نوزاد تا ۱۷ ساله)

تأثیرگذاری و بی‌خطربودن این دارو برای کودکان زیر ۱۸ سال تأیید نشده است.

نکاتی درباره‌ی رانیتیدین

رانیتیدین برای درمان کوتاه‌مدت و درازمدت استفاده می‌شود. اگر رانیتیدین را براساس دستورات پزشک مصرف نکنید، می‌تواند عوارض جدی به‌دنبال داشته باشد.

اگر به‌طور ناگهانی مصرف رانیتیدین را متوقف کنید یا باوجود نیازتان، اصلا آن را مصرف نکنید: ممکن است میزان اسید معده‌تان همچنان بالا بماند و درد معده‌تان حتی بدتر بشود.

اگر رانیتیدین را طبق ساعات مشخص مصرف نکنید و به برنامه‌ی مصرف آن بی‌توجه باشید: دارو به‌خوبی عمل نمی‌کند یا حتی به‌طور کامل بی‌اثر می‌شود. برای اینکه رانیتیدین به‌خوبی عمل بکند، باید همیشه مقداری از آن در بدن‌تان باقی بماند.

اگر رانیتیدین را بیش‌ازحد مصرف بکنید: احتمال بیش‌مصرفی (اُوردُز) در اثر مصرف رانیتیدین نادر است. مصرف بیش‌ازحد توصیه‌شده از این دارو می‌تواند موجب بروز علائم بیش‌مصرفی بشود. اگر مقدار زیادی رانیتیدین مصرف بکنید، سطح آن در بدن‌تان به درجه‌‌ی خطرناکی می‌رسد. بیش‌مصرفی رانیتیدین علائمی مانند مشکل در راه‌رفتن و کاهش فشار خون (با علائمی مانند سرگیجه و ضعف) را به‌دنبال دارد. درصورت مصرف بیش‌ازحد با پزشک تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه بکنید.

اگر یکی از نوبت‌های مصرف رانیتیدین را فراموش کردید: اگر زود یادتان آمد، دارو را مصرف بکنید. اما اگر تنها چند ساعت تا نوبت بعدی مصرف باقی مانده، فقط به‌اندازه‌ی یک نوبت رانیتیدین مصرف بکنید. مصرف دُز دارویی ۲ نوبت در ۱ نوبت می‌تواند عوارض جانبی جدی به‌دنبال داشته باشد.

چگونه می‌توان فهمید دارو مؤثر بوده است: درد معده‌تان کاهش یابد.

ملاحظاتی درباره‌ی رانیتیدین

نکات عمومی

 • این دارو را با تجویز پزشک مصرف بکنید؛
 • این دارو را می‌توانید با غذا یا بدون آن مصرف بکنید؛
 • می‌توانید قرص را خرد یا له کرده و مصرف بکنید.

نگهداری

 • رانیتدین را در دمای اتاق و دمایی بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌گراد نگهداری کنید؛
 • رانیتیدین را درمعرض نور قرار ندهید؛
 • رانیتیدین را در مکان‌های مرطوب و نمناک مانند حمام نگهداری نکنید.

دریافت مجدد دارو

معمولا پزشک بر روی نسخه‌تان مشخص می‌کند که پس از پایان مقدار مصرفی باید مقدار بیشتری بخرید یا خیر. بنابراین برای دریافت مجدد این دارو از داروخانه نیاز به دریافت مجدد نسخه نیست.

سفر

داروهای خود از جمله رانیتیدین را در سفر در دسترش خود داشته باشید.

 • زمانی که می‌خواهید سفر بکنید، در حین سفر دارو را در جایی بگذارید که به‌راحتی به آن دسترسی داشته باشید.
 • نگران دستگاه اشعه‌ی ایکس فرودگاه نباشید. زیرا به دارو آسیب نمی‌زند.
 • شاید نیاز باشد که داروی مصرفی‌تان را به پرسنل فرودگاه نشان بدهید. بنابراین دارو و نسخه‌ی آن همراه‌تان باشد.
 • رانیتدین را در داشبورد یا در خوردروی خود رها نکنید. درصورت سردشدن یا گرم‌شدن بیش‌ازحد هوا به دارو آسیب می‌رسد.

نظارت بالینی

در دوره‌ی درمان با رانیتیدین شما و پزشک‌تان باید به‌طور منظم برخی مسائل مربوط به سلامتی را تحت‌نظر داشته باشید تا مشکلی برای‌تان پیش نیاید. یکی از این مسائل عملکرد کلیه‌هاست. باید پزشک آزمایش خون بر روی شما انجام بدهد تا از عملکرد درست کلیه‌ها مطمئن بشود. اگر با مصرف رانیتیدین کلیه‌تان به‌خوبی کار نکند، ممکن است پزشک مقدار مصرفی دارو را کاهش بدهد.

آیا جایگزینی برای رانیتیدین وجود دارد؟

داروهای دیگری نیز برای درمان مشکلات گوارشی وجود دارند. ممکن است برخی از آنها برای شما مناسب‌تر از رانیتیدین باشند. درمورد گزینه‌های درمانی‌ با پزشک مشورت بکنید.

هشدارهایی درباره‌ی رانیتیدین

درباره‌ی قرص‌ رانیتیدین هشدارهایی وجود دارد.

هشدار درباره‌ی احتمال بروز حساسیت (آلرژی)

ممکن است رانیتیدین موجب برخی واکنش‌های آلرژیک شدید در فرد بشود. علائم آنها عبارت‌اند از:

 • سختی در تنفس؛
 • تورم گلو یا زبان؛
 • تب؛
 • جوش.

درصورت بروز هریک از این علائم با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه بکنید.

درصورتی‌که در گذشته با مصرف این دارو واکنش‌های آلرژیک در شما بروز کرد، از مصرف دوباره‌ی آن خودداری بکنید. زیرا مصرف مجدد آن می‌تواند موجب مرگ بشود.

هشدار برای کسانی‌که از مشکلات دیگری رنج می‌برند

افرادی که مشکل کلیه دارند: اگر مشکل کلیوی یا سابقه‌ی بیماری‌های کلیه دارید، شاید نتوانید به‌خوبی این دارو را از بدن‌تان دفع کنید. این امر می‌تواند مقدار رانیتیدین را در بدن‌تان افزایش بدهد و خطر بروز عوارض جانبی آن را بالا ببرد.

افرادی که مشکل کبد دارند: اگر مشکل کبد یا سابقه‌ی بیماری‌های کبد دارید، شاید بدن‌تان نتواند به‌خوبی رانیتیدین را جذب و میزان اضافی آن را دفع بکند. این امر می‌تواند هم مقدار رانیتیدین موجود در بدن‌تان و هم خطر بروز عوارض جانبی آن را افزایش بدهد.

افرادی که پورفیری حاد دارند (یک اختلال خونی ارثی): اگر سابقه‌ی حملات پورفیری حاد را دارید، نباید از رانیتیدین استفاده کنید. زیرا رانیتیدین می‌تواند موجب بروز مجدد این حملات بشود.

مبتلایان به سرطان معده: این دارو از میزان اسید معده‌تان می‌کاهد. این امر می‌تواند علائم مشکلات گوارشی را بهبود بدهد. اما اگر علائم‌تان ناشی از یک تومور سرطانی باشد، رانیتیدین نمی‌تواند به درمان سرطان کمکی بکند.

هشدار برای گروه‌های دیگری از افراد

زنانا باردار باید رانیتیدین را با احتیاط مصرف بکنند.

زنان باردار: براساس مطالعاتی که بر روی جانوران صورت گرفت این دارو خطری برای بارداری ندارد. اما مطالعات جانوری همیشه نمی‌تواند در مورد انسان‌ها صادق باشد. مطالعات کافی برای نشان‌دادن سلامت یا خطرناک‌بودن این دارو برای بارداری انسان صورت نگرفته است. مصرف آن برای زنان باردار تنها در صورتی توصیه می‌شود که نیاز ضروری به رانیتیدین وجود داشته باشد. بنابراین درصورتی که در دوره‌ی مصرف دارو هستید و باردار شُدید، با پزشک مشورت بکنید.

زنان شیرده: باید قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت بکنید. ممکن است رانیتیدین از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل و موجب بروز عوارض جانبی در نوزاد بشود. باید با پزشک مشورت بکنید تا متوجه بشوید مصرف این دارو باتوجه به عوارض احتمالی، الزامی است یا خیر.

افراد مسن: ممکن است افراد مسن دچار نارسایی‌های کلیوی باشند. این امر موجب می‌شود بدن‌ آنها دارو را آهسته‌تر جذب بکند. بنابراین مقدار بیشتری از دارو و برای مدت‌طولانی‌تری در بدن‌ باقی می‌ماند. این امر خطر بروز عوارض جانبی را افزایش می‌دهد. در برخی موارد نادر ممکن است رانیتیدین موجب بروز کنفوزیون (نوعی حالت گیجی و کاهش هوشیاری)، افسردگی، اضطراب و توهم در فرد بشود. این عوارض در افراد مسنی که بیماری‌های دیگری دارند، شایع‌تر است.

در کودکان: تأثیرگذاری و بی‌خطربودن این دارو برای کودکان زیر ‍۱ ماه برای درمان هیچ بیماری‌ای تأیید نشده است. رانیتیدین برای افرادی زیر ۱۸ سالی که بر اثر بیماری معده‌شان اسید زیاد تولید می‌کند، نیز فایده‌ای ندارد. ازجمله بیماری‌های ناشی از تولید بیش‌ازحد اسید معده می‌توان به نشانگان زولینگر-الیسون اشاره کرد.

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است


۱۵۰۰۰تومان

مشاهده ادامه مطلب

تمامی حقوق مادی و معنوی قالب برای تعزیه ویژه بوده و کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.