سالم ترین میوه های جهان را بشناسید

سالم ترین میوه های جهان

خوردن میوه به‌طور مرتب می‌تواند سلامتی انسان را تقویت کند. اما همهٔ میوه‌ها خواص یکسانی ندارند، بلکه بعضی از آن‌ها دارای Ù�واید منحصربه‌Ù�ردی برای سلامتی هستند. در این مقاله با Û²Û° مورد از سالم‌ترین میوه‌های جهان آشنا می‌شوید: Û±. گریپ‌Ù�روت گریپ Ù�روت (Grapefruit) یکی از سالم‌ترین میوه‌های خانوادهٔ مرکبات است. این میوه علاوه‌براینکه منبع خوبی […]

نوشته سالم ترین میوه های جهان را بشناسید اولین بار در چطور پدیدار شد.

مشاهده ادامه مطلب

تعزیه ویژه در کمترین زمان بیشترین کار را انجام بدهیم؟

تمرکز ندارید. مدام فکرتان اینجا و آنجاست. زود از کار خسته می‌شوید. ساعت‌ها و ساعت‌ها وقت می‌گذارید و با هر جان کندنی که هست، بلاخره تمامش می‌کنید. اما در دل‌تان می‌دانید که اگر فقط کمی تمرکزتان بیشتر بود، حتی نصف این مدت هم لازم نبود وقت بگذارید. اگر یک ذره هشیارتر بودید، اگر حواس‌تان یک کمی جمع‌تر بود، می‌شد هزار تا کار دیگر هم در آن روز انجام داد. این سناریو برایتان آشناست؟

کم نیستند آدم‌هایی که آرزو دارند بازدهی‌شان بیشتر باشد. رسیدن به این آرزو یک فوت کوزه‌گری دارد و آن این است که بتوانید در مدت زمان کمتر، کار بیشتری انجام بدهید بدون این که کیفیت کار قربانی شود. در این مطلب قدم به قدم برای شما بازگو می‌کنیم که تعزیه ویژه می‌شود این کار را انجام داد.

استراتژی‌هایی برای اینکه کارهای بیشتری را به انجام برسانید

با هرکدام از مراحل زیر، یک قدم به بیشترین حد بازدهی خود نزدیک‌تر خواهید شد.

گام اول: به محیط کارتان سر و سامان بدهید

یک محیط کار سالم و راحت، بیشتر از آنچه فکر می‌کنید اهمیت دارد. پژوهش‌ها نشان داده که اگر فضای کارتان ارگونومی درستی داشته باشد، به احتمال زیاد بازدهی‌تان هم افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این، احساس راحتی بیشتری خواهید داشت و در نتیجه می‌توانید برای مدت بیشتری تمرکز خود را حفظ کنید.

از میز و صندلی‌تان شروع کنید. آیا پشت میزتان راحت هستید؟ صندلی کمرتان را اذیت نمی‌کند؟ محیط کار باید روشنایی مناسبی داشته و وضعیت گرمی و سردی‌اش هم مطلوب باشد. کل روز شما در دفتر کارتان سپری می‌شود؛ پس بهتر است شرایط آن، طوری باشد که از بودن در آن لذت ببرید! یک محیط کاری خوب باید الهام‌بخش باشد و در شما انگیزه ایجاد کند. در مطلب کاهش استرس در محیط کار می‌توانید راه‌های بیشتری برای آوردن آسایش و راحتی به محیط کار خود پیدا کنید.

مأموریت بعدی‌ شما کم کردن سر و صداهای مزاحم است. وقتی دم به دقیقه حواس‌تان پرت شود، میزان بازدهی‌تان هم هر دقیقه پایین‌تر می‌آید. برای رسیدن به آرامش و سکوت، هدفون در گوش‌تان بگذارید و یا درِ دفتر کارتان را ببندید. بد نیست گوش کردن به موسیقی یا نویز سفید (شبیه صدای برفک تلویزیون یا صدای آرام ریزش باران و صدای برخورد امواج به ساحل است. وجود همه فرکانس‌های قابل‌شنیدن در نویز سفید باعث شده است که اغلب از آن برای پوشاندن سایر صداها استفاده کنند؛ به همین دلیل، نویز سفید می‌تواند بر صداهای محیطی یا پس‌زمینه‌ای غلبه کند) را هم امتحان کنید. این پژوهش نشان داده که این کار کیفیت عملکرد شغلی را بهبود می‌بخشد و به افزایش بهره وری منجر می‌شود.

ببینید تعزیه ویژه می‌توانید عوامل مزاحم و دیگر مواردی را که باعث ایجاد وقفه در کارتان می‌شوند، به حداقل برسانید. مثلا اگر همکاران‌تان دم به دقیقه برای گپ زدن پیش‌تان می‌آیند، می‌توانید با هرکدام تنهایی حرف بزنید و مؤدبانه بگویید که سرتان شلوغ است. در ادامه پیشنهاد بدهید که گپ زدن را به وقت ناهار موکول کنید. اگر کسی هستید که همکاران و کارمندان دائما برای سؤال پرسیدن و حل مشکلات سراغش می‌روند، می‌توانید یک جلسه‌ی هفتگی تنظیم کنید و جواب همه‌ی سؤال‌ها را یکجا بدهید.

سرانجام اینکه قبل از شروع کار، تمام چیزهایی که لازم دارید را دم دست بگذارید. وقتی مدام برای پیدا کردن پرونده یا برداشتن کتاب از جایتان بلند شوید، هم بازدهی‌تان پایین می‌آید و هم نمی‌توانید درست و حسابی تمرکز کنید.

گام دوم: متناسب با میزان انرژی‌تان برنامه‌ریزی کنید

تا به‌ حال دقت کرده‌اید که میزان انرژی‌تان در طول روز چقدر بالا و پایین می‌رود؟ هرکدام از ما یک سری ساعات به‌خصوص داریم که در آن ساعت‌ها فعال‌تر و پرانرژی‌تر هستیم. در عین حال بعضی ساعات هم هست که تا عقربه رویشان می‌نشیند، انرژی آدم به طور طبیعی پایین می‌آید و نمی‌شود درست و حسابی روی کار تمرکز کرد.

دوست دارید وقت کمتری صرف کنید اما کار باکیفیت تحویل بدهید؟ پس بر مبنای این جزر و مدهای انرژی برنامه ریزی کنید. زمان اوج انرژی را به کارهایی اختصاص بدهید که سختند یا تمرکز زیاد می‌طلبند. در مطلب کدام کارها را صبح انجام بدهیم؟ ‌می‌توانید در مورد چرخه‌ی انرژی خود بیشتر بدانید و از آن بهترین استفاده را ببرید.

ساعات افت انرژی که فرا می‌رسد، برای تجدید کردن قوای خود چند دقیقه وقت بگذارید. آب بنوشید، کمی از شرکت خارج شوید و قدم بزنید. اگر می‌توانید دقایقی را به مراقبه بپردازید. اگر امکانش بود، در ساعت ناهار چرت کوتاهی بزنید. تعجب نکنید؛ پژوهش‌ها نشان داده که چرت زدن جلوی خستگی را می‌گیرد و در تقویت حافظه نیز مؤثر است.

گام سوم: کارهای بی‌اهمیت را حذف کنید

همه‌ی کارها مثل هم نیستند. بعضی کارها مفید و مهمند و ارزشش را دارند که رویشان وقت بگذارید. بعضی کارها هم اهمیت چندانی ندارند و در درازمدت، اگر هم فایده‌ای داشته باشند این فایده آنقدر زیاد نیست.

برای اینکه خودتان را از دست این کارهای بی‌فایده خلاص کنید، اول باید ببینید وقت‌تان صرف چه چیزهایی می‌شود. یکی دو هفته از دفتر ثبت فعالیت استفاده کنید. نتایج نهایی را جلویتان بگذارید و ببینید وقت‌تان صرف چه کارهایی شده است؟ کدام کارها باعث می‌شوند در مسیر اهداف شرکت و اهداف حرفه‌ای شخص خودتان حرکت کنید؟ و کدام‌ها جز وقت‌ تلف‌ کردن نتیجه‌ی دیگری در بر ندارند؟

اگر نمی‌توانید تشخیص بدهید که کدام فعالیت‌ها از همه مهم‌تر هستند، از ماتریس اولویت بندی کارها استفاده کنید. این ماتریس کارها را در چهار گروه دسته‌بندی می‌کند تا بتوانید تشخیص دهید که کدام‌ها ارزش وقت و انرژی گذاشتن دارند.

بعید نیست کارهایی در لیست‌تان پیدا کنید که اولویت بالایی ندارند، اما بالاخره لازم است انجام شوند. این طور کارها را می‌توانید به شخص دیگری بسپارید تا انجامش بدهد. اگر دیدید کار سنگینی است، به کمک ماتریس تصمیم گیری می‌توانید تصمیم بگیرید که چه کاری بهتر است: برون سپاری شود، خودتان انجامش بدهید، آن را به یکی دیگر از اعضای تیم بسپارید و یا اینکه کلا بی‌خیالش شوید.

انجام دادن همزمان چند کار مختلف از آن وسوسه‌هایی است که مقاومت کردن در برابرش، همان‌قدر انرژی می‌طلبد که نخوردن یک شیرینی ناپلئونی که روی میز به آدم چشمک می‌زند. اما بدبختانه هیچ‌کدام از این دو عاقبت خوبی ندارد. انجام دادن همزمان چند کار مختلف باعث می‌شود در دراز مدت سرعت‌تان پایین بیاید و از آن طرف، احتمال اینکه نتیجه‌ی نامطلوبی بگیرید بالا برود. (به اینها، ضررهای انجام چند کار همزمان برای مغز را هم اضافه کنید!)

گام چهارم: از استراتژی‌های مدیریت زمان بیشترین استفاده را ببرید

شاید بدیهی باشد؛ اما اگر می‌خواهیم در زمان کمتر، نتیجه‌ی بیشتری بگیریم، منطقی است یادگیری مدیریت زمان به شیوهٔ درست، می‌تواند خیلی کمک‌مان کند.

با مدیریت شبکه های اجتماعی مجازی و پیام‌رسان‌ها شروع کنید. با خودتان قرار بگذارید که فقط در زمان‌های مشخصی مسنجرهایی مثل تلگرام را چک کنید. یک زمان مشخص هم برای چک کردن اینستاگرام، فیس‌بوک و توییتر تعیین کنید و غیر از آن، زمان سراغ این شبکه‌های فریبنده نروید. شاید کمی سخت باشد، اما این کارها باعث می‌شود حواس‌تان خیلی کمتر پرت شود و وظایف‌تان را با صرف انرژی و وقت کمتری به پایان برسانید. بهتر است صدای پیام‌های گوشی و هر نوع نوتیفیکیشن دیگر را هم هنگام کار کردن قطع کنید تا تمرکزتان مختل نشود.

با قانون پارکینسون آشنایی دارید؟‌ این قانون خیلی زیرکانه بیان می‌کند که «هر کار به اندازه‌ی زمانی که برای آن تخصیص داده شده طول می‌کشد» چندان هم حرف بی‌راهی نیست؛ اگر دو ساعت برای کاری کنار بگذارید، اغلب انجام دادنش همان دو ساعت طول می‌کشد. اما اگر فقط یک ساعت به خود زمان بدهید، احتمالش زیاد است که تمرکزتان بالا برود و در همان یک ساعت کار را تمام کنید.

این چالشی که برای خود درست می‌کنید باعث می‌شود با تمام انرژی روی کاری که در دست دارید متمرکز شوید. به این ترتیب احتمال اینکه به حالت غرق شدن در کار برسید زیاد می‌شود. در این حالت، افراد به بهترین شکل ممکن خود کار می‌کنند و در مورد کاری که انجام می‌دهند هم رضایت شخصی بیشتری به‌دست می‌آورند.

یک ابزار مفید دیگر، روش داده پردازی آلن برای پردازش درون‌داد‌ها است. این تکنیک، کمک خوبی برای سر و سامان دادن به انبوه کارهای روزانه است و به شکل تأثیرگذاری باعث می‌شود کارها را سریع‌تر به انجام برسانید.

استراتژی‌های بسیاری برای مدیریت زمان وجود دارند که باعث می‌شوند سریع‌تر کار کنید. یک راه این است که برای خودتان وانمود کنید روز کاری ساعت دوازده ظهر تمام می‌شود. اگر این طور بود، چقدر از کارها را حتما باید انجام می‌دادید؟ چقدر تمرکز داشتید اگر فقط چند ساعت وقت برای انجام کارها در اختیارتان بود؟

تکنیک دیگری که برای بهینه‌تر بودن استفاده می‌شود، تکنیک پومودورو است. این روش واقعا ساده است: برای ۲۵ دقیقه زمان‌سنج می‌گذارید و این مدت را کار می‌کنید. بعد پنج تا هفت دقیقه به خود استراحت می‌دهید و دوباره ۲۵ دقیقه‌ی دیگر کار می‌کنید. خیلی ساده به نظر می‌رسد، اما تعجب می‌کنید اگر ببینید برای انجام دادن کارهای حوصله‌سربر و خسته‌کننده چقدر مفید است. شاید دلیلش این باشد که فقط برای مدت کوتاهی خودتان را مجبور به تمرکز می‌کنید، تازه بعد از آن هم یک زنگ تفریح جایزه می‌گیرید!

بعضی از افراد هم هستند که اگر بدانند باید به کسی جواب پس بدهند، خیلی سریع‌تر کار می‌کنند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید، می‌توانید از این عادت به نفع خودتان استفاده کنید! خیلی ساده، از یکی دیگر از اعضای گروه‌تان بخواهید برای انجام دادن کار، یک موعد مشخص و یک ضرب‌الاجل تعیین کند. اگر بدانید که رئیس یا همکارتان انتظار دارد سی دقیقه بعد کار را تحویل بگیرد، احتمالا در همان زمان تمامش می‌کنید؛ چون دوست ندارید از شما ناامید شود.

گام پنجم: جلسات را هوشمندانه‌تر برگزار کنید

پروفسور نیکلاس رومانو و جی نانامیکر تحلیلی کرده‌اند از جلساتی که مدیران و نیروهای دانش‌ورز (افرادی که شغل‌شان با تفکر و کار ذهنی سر و کار دارد، نه فعالیت بدنی) در آنها شرکت داشته‌اند. نتیجه‌ی بررسی‌های این دو استاد این بود که ۲۵ تا ۸۰ درصد وقت افرادِ بررسی شده، صرف جلسه‌ها می‌شود. اگر شما یک فرد معمولی باشید احتمالا یک جایی وسط این طیف (حدود ۵۰-۶۰ درصد) جای می‌گیرید و این یعنی بخش عظیمی از یک هفته‌ی کاری شما در جلسه‌ها می‌گذرد.

هر وقت که خواستید جلسه‌ای برگزار کنید، قبل از هر کار دیگری از موضوعاتی که قصد مطرح‌ کردن‌شان را دارید یک لیست بنویسید. به این ترتیب جلسات‌تان مفیدتر می‌شوند و از آنجایی که اهداف جلسه درست و حسابی مشخص شده‌اند، اگر روند بحث از موضوع خارج شد زود متوجه می‌شوید و سریع‌تر به مبحث اصلی برمی‌گردید.

حالا قدم بعدی این است که ببینید چه کسانی باید در جلسه شرکت کنند. فهرست افراد مورد نظرتان را بنویسید و نقش هرکدام را بررسی کنید. ببینید حتما لازم است تمام این افراد در جلسه حضور داشته باشند؟ هرچقدر آدم‌های کمتری را به جلسه راه بدهید، همان‌قدر هم جلسات‌تان مفیدتر می‌شود.

فکر می‌کنید این جلسه چقدر قرار است زمان ببرد؟ هرچقدر که حدس می‌زنید، همان را نصفش کنید! اگر فکر می‌کنید یک ساعت قرار است طول بکشد، فقط نیم ساعت برایش زمان کنار بگذارید. قانون پارکینسون باعث خواهد شد بهتر تمرکز کنید و زودتر به نتیجه برسید، چرا که وقت کمی برای نتیجه گرفتن دارید.

مشاهده ادامه مطلب

قارچ گانودرما چیست و چه خواصی دارد؟

در طب شرقی از گیاهان و قارچ‌های مختلفی استفاده می‌شود. در این بین، قارچ گانودرما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. قارچ گانودرما خواص فراوانی برای سلامتی دارد. ازجمله خواص قارچ گانودرما می‌توان به تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با سرطان‌ها اشاره کرد. البته برخی معتقدند این قارچ برای سلامتی ضررهایی نیز دارد. در این مطلب به بررسی خواص قارچ گانودرما و عوارض احتمالی مصرف آن می‌پردازیم.

قارچ گانودرما چیست؟

قارچ گانودرما (رِی‌شی یا جان‌افزا) نوعی قارچ است که در مناطق گرم و مرطوب آسیا می‌روید. این قارچ هزاران سال است که عضو ثابت طب شرقی است.

با اینکه بیشتر افراد این قارچ را به‌شکل تازه مصرف می‌کنند، ولی مصرف اَشکال دیگر آن به شکل پودر یا عصاره‌ٔ محتوی مولکول‌های خاص نیز رایج است. این قارچ ۴۰۰ جزء زیست‌فعال دارد که خواصش از آنها نشئت می‌گیرد. تأثیر مصرف اَشکال مختلف قارچ گانودرما در مطالعات مختلف انسانی و جانوری مورد بررسی قرار گرفته است. برخی از خواص این قارچ در این مطالعات مشخص شده‌اند و برای اثبات قطعی برخی دیگر از خواص آن به مطالعات بیشتری نیاز است.

قارچ گانودرما در مناطق گرم و مرطوب می روید و در طب سنتی شرقی جایگاه ویژه ای دارد.

خواص قارچ گانودرما

۱. تقویت دستگاه ایمنی

یکی از مهمترین خواص قارچ گانودرما، تقویت دستگاه ایمنی است. درحالی‌که برخی جزئیات هنوز قطعی نیستند، مطالعات درون‌کشتگاهی نشان می‌دهند که قارچ گانودرما می‌تواند بر ژن‌های گلبول‌های سفید خون تأثیر بگذارد. گلبول‌های سفید خون نقش مهمی در دستگاه ایمنی برعهده دارند. علاوه ‌بر ‌این برخی مطالعات نشان داده‌اند که برخی از اشکال قارچ گانودرما ممکن است مسیر التهاب را در گلبول‌های سفید خون تغییر بدهد.

تحقیقات در بیماران سرطانی نشان داده که برخی مولکول‌های یافت‌شده در قارچ گانودرما می‌توانند فعالیت یک نوع از گلبول‌های سفید به نام «سلول‌های کُشنده‌ٔ طبیعی» را افزایش بدهند. این سلول‌ها می‌توانند با عفونت‌ها و سرطان‌ها در بدن بجنگند.

یک مطالعه‌ٔ دیگر نشان داده قارچ گانودرما می‌تواند تعداد برخی از انواع گلبول‌های سفید خون (لنفوسیت‌ها) را در مبتلایان به سرطان روده‌ٔ بزرگ افزایش بدهد.

بیشتر خواص قارچ گانودرما در افرادی مشاهده شده که به بیماری مبتلا هستند. بااین‌حال برخی شواهد از خواص این قارچ برای افراد سالم نیز حکایت دارد.

در یک مطالعه این قارچ توانست عملکرد لنفوسیت‌ها را در مبارزه با عفونت‌ها و سرطان‌‌ها در ورزشکارانی که در معرض شرایط استرس‌زا هستند، بهبود بدهد.

قارچ گانودرما محتوی ترکیبات آلی است که تأثیرشان در تقویت سلول‌های دستگاه ایمنی و افزایش سلامت دستگاه ایمنی به اثبات رسیده است.

همچنین این قارچ توانست رشد ۵ قارچ بیماری‌زای مختلف را تا ۵۸٪ کاهش بدهد. مصرف قارچ گانودرما همراه با آنتی‌بیوتیک‌ها توانست فعالیت ضدمیکروبی آنتی‌بیوتیک‌ها را افزایش بدهد.

عصاره‌ٔ قارچ گانودرما می‌تواند زمان بهبود زخم‌ها را به‌طور چشمگیری کاهش بدهد. همچنین عصاره‌ٔ قارچ گانودرما فعالیت ضدمالاریایی دارد و همزمان می‌تواند از بروز آسیب به کبد جلوگیری کند.

البته مطالعات دیگری در بزرگسالان سالم انجام گرفته که هیچ بهبودی را در عملکرد دستگاه ایمنی یا التهابات پس از ۴ هفته مصرف عصاره‌ی این قارچ نشان نمی‌دهد.

درمجموع مشخص است قارچ گانودرما بر گلبول‌های سفید و عملکرد دستگاه ایمنی تأثیر می‌گذارد. بااین‌حال برای مشخص‌شدن میزان این تأثیر به مطالعات بیشتری نیاز است.

۲. خواص ضدسرطان

بسیاری از افراد این قارچ را به‌خاطر خواص ضدسرطانی‌اش مصرف می‌کنند. قارچ گانودرما در پیشگیری و بهبود برخی سرطان‌ها مانند سرطان سینه و سرطان پروستات مؤثر است. این ویژگی از طریق کاهش التهابات و جلوگیری از رشد تومورها انجام می‌گیرد. در یک مطالعه بر روی ۴۰۰۰ زن مبتلا به سرطان پستان که درمان شده بودند، ۵۹٪ از آنان از قارچ گانودرما استفاده می‌کردند. علاوه‌براین در چند مطالعه‌ی درون کشتگاهی مشاهده شد قارچ گانودرما می‌تواند موجب مرگ سلول‌های سرطانی بشود. بااین‌حال نتایج این مطالعات در برخی موارد در میان انسان‌ها و جانوران تفاوت داشت.

از قارچ گانودرما می‌توان در درمان سرطان خون نیز استفاده کرد. قارچ گانودرما می‌تواند خستگی، افسردگی و اضطراب را در مبتلایان به سرطان پستان و کسانی که آن را درمان کرده‌اند، بهبود بدهد.

قارچ گانودرما بر روی هورمون تستوسترون تأثیراتی دارد. از این‌رو مطالعه‌ای صورت گرفت تا تأثیر این قارچ بر روی سرطان پروستات مشخص بشود. در ابتدا مطالعات بر روی یک مورد نشان داد که این قارچ می‌تواند به درمان سرطان پروستات کمک بکند. ولی در مطالعات گسترده‌تر بعدی نتیجه‌‌ی مشابهی مشاهده نشد.

همچنین مطالعاتی بر روی قارچ گانودرما انجام گرفت تا تأثیر احتمالی آن در درمان سرطان روده‌ٔ بزرگ مورد بررسی قرار بگیرد. برخی مطالعات نشان داد درمان یک ساله با قارچ گانودرما می‌تواند تعداد و اندازه‌ٔ تومورها را در روده‌ٔ بزرگ کاهش بدهد. علاوه‌براین نتایج حاصل از چندین مطالعه نشان می‌دهد این قارچ می‌تواند بر بیماران سرطانی تأثیر مثبتی داشته باشد. این فواید از طریق افزایش فعالیت گلبول‌های سفید خون است که در مبارزه با سرطان و بهبود کیفیت زندگی در مبتلایان به سرطان مؤثر است. با این‌حال پژوهشگران توضیح داده‌‌اند که قارچ گانودرما باید همراه با درمان‌های معمول مصرف بشود و نباید این قارچ را جایگزین درمان‌های رایج کرد.

البته بسیاری از مطالعات از تأثیر قارچ گانودرما بر سرطان کیفیت بالایی ندارند و به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

۳. مبارزه با خستگی و افسردگی

قارچ گانودرما به کاهش خستگی و افسردگی و درنتیجه بهبود کیفیت زندگی کمک می کند.

شاید تأثیر قارچ گانودرما در تقویت دستگاه ایمنی آن‌قدر موردتأکید قرار گرفته شده که باعث غفلت ما از سایر خواص آن شده است. این در حالی است که قارچ گانودرما خواص دیگری نیز دارد. ازجملهٔ این خواص می‌توان به کاهش خستگی و افسردگی و درنتیجه بهبود کیفیت زندگی اشاره کرد. در یک مطالعه تأثیر قارچ گانودرما بر روی ۱۳۲ فرد مبتلا به ضعف اعصاب بررسی شد. ضعف اعصاب با درد، گیجی، سردرد و حساسیت همراه است. پژوهشگران دریافتند در اثر مصرف ۸ هفته‌ای مکمل قارچ گانودرما، خستگی افراد کاهش یافته و افراد بیشتر احساس تندرستی می‌کنند.

مطالعه‌‌ٔ دیگری بر روی ۴۸ زن مبتلا به سرطان پستان که درمان‌ شده بودند، نشان داد در اثر مصرف ۴ هفته‌ای پودر قارچ گانودرما، خستگی افراد کاهش و کیفیت زندگی‌شان بهبود یافت. همچنین این افراد کمتر دچار اضطراب و افسردگی شدند. همچنین در مطالعه‌ٔ دیگری مصرف قارچ گانودرما همراه با روند درمان توانست عوارضی مانند خستگی و افسردگی را در این زنان بهبود بدهد.

درحالی‌که برخی خواص قارچ گانودرما برای بیماران به اثبات رسیده، هنوز خواص این قارچ برای افراد سالم به‌طور دقیق مشخص نشده است.

۴. سلامت قلب

یک عصاره از پروتئین‌های موجود در قارچ گانودرما توانست فشار خون موش‌های مبتلا به فشار خون بالا را تا مدت ۸ ساعت کاهش بدهد.

همچنین قارچ گانودرما می‌تواند از آسیب به سلول‌های دیواره‌ٔ رگ‌های خونی بکاهد.

قارچ گانودرما می‌تواند کلسترول و مقاومت به انسولین را در بیماران دیابتی کاهش بدهد.

چیلیوری – بین متنی

یک مطالعه‌ٔ ۱۲ هفته‌ای بر روی ۲۶ فرد نشان داد قارچ گانودرما می‌تواند کلسترول خوب را افزایش و تری‌گلیسرید را کاهش بدهد. اگرچه برخی تحقیقات دیگر در بزرگسالان سالم هیچ بهبودی را در سطح کلسترول و تری‌گلیسرید افراد نشان نداد. به‌عنوان مثال در یک مطالعه پژوهشگران مشاهده کردند مصرف قارچ گانودرما برای بیش از ۱۶ هفته هیچ بهبودی را در کلسترول نشان نداد.

با تمام این تفاسیر به مطالعات بیشتری برای بررسی تأثیر مصرف قارچ گانودرما و سلامت قلب نیاز است.

۵. کنترل قند خون

برخی مطالعات نشان داده‌اند مولکول‌های قارچ گانودرما می‌توانند قند خون را در جانوران کاهش بدهند. برخی مطالعات اولیه در انسان نیز نتایج مشابهی را نشان می‌دهند. بااین‌حال بیشتر مطالعات خلاف این یافته‌ها را نشان می‌دهند. بعد از ارزیابی صدها شرکت‌کننده، پژوهشگران هیچ بهبودی را در قند خون ناشتای شرکت‌کنندگان مشاهده نکردند. نتایج حاصل از مطالعات متناقض هستند. در برخی موارد قارچ گانودرما توانست قند خون را پایین بیاورد و در برخی موارد تأثیر خاصی نداشت. در این زمینه نیز به مطالعات بیشتری نیاز است.

۶. خاصیت آنتی‌اکسیدانی و کاهش التهابات

برخی مطالعات از تأثیر قارچ گانودرما در کاهش التهابات در بیماری روماتیسم، آسم و کاهش التهابات غشایی که چشم و پلک را می‌پوشاند، حکایت دارند. ۱۴ روز مصرف قارچ گانودرما توانست شاخص‌های ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی را بهبود دهد و از خون در برابر آسیب‌های اکسیداتیو محافظت بکند. پژوهشگران همین عامل را دلیل استفاده‌ از قارچ گانودرما به‌عنوان داروی ضدالتهاب در طب سنتی آفریقایی و چینی می‌دانند.

انواع مختلفی از عصاره‌های قارچ گانودرما توانستند از خود خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی نشان دهند و برای درمان بیماری‌های مرتبط با التهابات مفید باشند.

آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که می‌توانند از آسیب به سلول‌ها جلوگیری کنند. به‌خاطر همین ویژگی مصرف غذاها و مکمل‌های با خاصیت آنتی‌اکسیدانی طرفداران بیشتری پیدا کرده است. بسیاری معتقدند قارچ گانودرما خاصیت آنتی‌اکسیدانی بالایی دارد. با این‌حال چندین مطالعه تغییری را در سطح ۲ آنزیم آنتی‌اکسیدانی مهم خون پس از مصرف ۴ تا ۱۲ هفته‌ای قارچ گانودرما نشان نداد.

۷. بهبود آلرژی

براساس مطالعات عصاره‌ ی قارچ گانودرما می‌ تواند هر ۴ نوع واکنش آلرژیک را مهار کرده یا کاهش بدهد.

براساس مطالعات عصاره‌ٔ قارچ گانودرما می‌تواند هر ۴ نوع واکنش آلرژیک را مهار کند یا کاهش بدهد. قارچ گانودرما برای درمان بیماری‌های مختلفی ازجمله برونشیت مزمن استفاده می‌شود. زیرا می‌تواند هیستامین را کاهش بدهد. مطالعات نشان می‌دهند ترکیبات موجود در قارچ گانودرما با موفقیت مانع از تولید هیستامین از ماست‌سل‌ها (از سلول‌های طبیعی مغزاستخوان که به تعداد زیاد در بافت پیوندی یافت می‌شوند) شدند و همزمان به ثبات این سلول‌ها کمک می‌کنند.

۸. محافظت از دستگاه گوارش

قارچ گانودرما می‌تواند از بروز زخم معده و سایر قسمت‌های دستگاه گوارشی جلوگیری بکند.

۹. کلیه و کبد

۱۴ بیمار مبتلا به پروتئینوری که از نشانه‌های بیماری های کلیوی است، شروع به مصرف قارچ گانودرما کردند. پروتئینوری همه‌ٔ آنها پس از مدتی بهبود یافت و دستگاه ایمنی‌شان دوباره تنظیم شد.

قارچ گانودرما توانست از موش‌ها در برابر آسیب کبدی ناشی از مصرف متوسط روزانه‌‌ٔ الکل محافظت بکند.

در حیوانات آلوده به مالاریا قارچ گانودرما توانست همزمان از آسیب‌های کبد و عفونت بالقوه‌ٔ مالاریا جلوگیری بکند.

۱۰. محافظت از ساختار اعصاب

قارچ گانودرما توانست عملکرد مغز را در موش‌های مصرف‌کننده‌ٔ الکل بهبود بدهد. این ویژگی از طریق افزایش تأمین انرژی مغز و کاهش پیام‌رسان‌های عصبی بازدارنده اتفاق افتاد. قارچ گانودرما خاصیت ضدتشنج دارد. این قارچ از TNF-آلفا و IL-۱ می‌کاهد که از سیتوکین‌های مؤثر در بروز صرع هستند.

۱۱. کمک به خوابیدن

متخصصین طب سنتی ژاپنی و چینی به‌ خاطر خاصیت خواب‌ آور قارچ گانودرما را برای درمان بی‌ خوابی تجویز می‌ کنند.

متخصصین طب سنتی ژاپنی و چینی به‌خاطر خاصیت خواب‌آور قارچ گانودرما آن را برای درمان بی‌خوابی تجویز می‌کنند.

مقدار مصرف

برخلاف برخی غذاها و مکمل‌ها، میزان مصرف قارچ گانودرما به شکل مصرفی آن بستگی دارد. بیشترین مقدار مصرفی برای زمانی است که فرد بخواهد خود قارچ را مصرف بکند. در این موارد فرد می‌تواند بین ۲۵ تا ۱۰۰ گرم قارچ گانودرما در روز مصرف بکند. این مقدار برای عصاره‌ٔ خشک‌شده‌‌ٔ آن باید تقریبا یک‌دهم قارچ گانودرمای تازه باشد. به‌عنوان مثال افرادی که ۵۰ گرم قارچ گانودرمای تازه مصرف می‌کنند باید تقریبا ۵ گرم از عصاره‌ٔ قارچ گانودرما را استفاده بکنند. مقدار مصرفی عصاره‌ٔ قارچ از بین ۱٫۵ تا ۹ گرم در روز متغیر است. علاوه‌ بر این برخی مکمل‌ها ممکن است فقط محتوی بخش خاصی از این قارچ باشند که در این صورت باید مقدار مصرفی پایین‌تر هم بیاید.

خطرها و عوارض احتمالی قارچ گانودرما

باوجود شهرت خوب قارچ گانودرما برخی افراد سلامت آن را زیر سؤال می‌برند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند کسانی که به‌مدت ۴ ماه از قارچ گانودرما استفاده می‌کنند، دو برابر بیشتر از دیگران در معرض بروز عوارض هستند. بااین‌حال این تأثیرات خفیف بوده و به‌صورت افزایش اندک احتمال ناراحتی معده و مشکلات گوارشی بروز می‌کند. همچنین هیچ تأثیر منفی‌ای بر سلامت کبد گزارش نشده است.

همچنین یک تحقیق دیگر نشان داد مصرف ۴ هفته‌ای عصاره‌ٔ قارچ گانودرما هیچ تأثیر مخربی بر سلامت کلیه و کبد ندارد. برخلاف این گزارش‌ها، مشکلات جدی کبدی در ۲ مورد از مطالعات گزارش شده است. هردوی این افراد در گذشته با مصرف قارچ گانودرمای تازه دچار عوارض نشده بودند. اما با تغییر مصرف آن به شکل عصاره‌ٔ پودرشده، دچار برخی عوارض جانبی‌ شدند.

قابل توجه است که بسیاری از مطالعات بر روی قارچ گانودرما اطلاعاتی راجع به سلامت یا عوارض آن را به همراه ندارند. بنابراین در این زمینه اطلاعات محدودی در دست است.

در برخی موارد نادر نیز قارچ گانودرما با تقویت دستگاه ایمنی موجب بدترشدن وضعیت مبتلایان به بیماری‌های خودایمنی شد.

درمجموع برخی افراد باید قارچ گانودرما را با احتیاط بیشتری مصرف بکنند. این دسته شامل زنان باردار یا شیرده، افراد دارای اختلالات خونی، افرادی که می‌خواهند عمل جراحی داشته باشند و افراد با فشار خون پایین می‌شود.

سخن آخر

قارچ گانودرما یک قارچ معروف در طب شرقی است. قارچ گانودرما می‌تواند دستگاه ایمنی را با تقویت گلبول‌های سفید خون تقویت بکند. همچنین این قارچ می‌تواند اندازه و تعداد تومورها را در برخی سرطان‌ها کاهش و کیفیت زندگی را در برخی مبتلایان به سرطان بهبود بدهد.

بیشتر مطالعات انسانی نشان داده‌اند که این قارچ نمی‌تواند کلسترول، قند خون و آنتی‌اکسیدان‌ها را بهبود بدهد. اما قارچ گانودرما می‌تواند در برخی موارد در بهبود خستگی و افسردگی مؤثر باشد.مشاهده ادامه مطلب

آنچه درباره غول‌های خودروسازی داخلی نمی‌دانید

ایران خودرو و سایپا برندهای معروف و بسیار قدیمی ایران در صنعت خودروسازی و قطعات جانبی هستند که حتما تجربهٔ رانندگی یا استفاده از خودروهای آنها را دارید. تقریبا این دو شرکت هیچ نیازی به معرفی بیشتر ندارند و معروف‌ترین محصولات آنها را هر روز در خیابان‌های شهر می‌بینید. پراید و سمند، تیبا، دنا، پژو ۲۰۶ و پژو پارس جوان پسند؛ خودروهای محبوب و پرفروش بازارهای کشور هستند.

شرکت سایپا؛ مالک ۴۲ درصد از سهام خودروسازی کشور

اگر تا به امروز نمی‌دانستید، باید بگوییم که سایپا مخفف عبارت شرکت سهامی ایرانی تولید خودرو است و برگرفته از واژه‌های ابتدایی همین عبارت به زبان فرانسوی است؛ یعنی برگرفته از Société Anonyme Iranienne de Production Automobile که همان سایپا می‌شود. شرکت سایپا دومین شرکت خودروسازی کشور است و نزدیک به ۴۲ درصد از سهام خودروسازی کشور را به خود اختصاص داده است.

شرکت سایپا برای اولین بار در سال ۱۳۴۴ تأسیس شد و به نام شرکت سهامی تولید اتومبیل سیتروئن شناخته می‌شد و در سال ۱۳۴۵ به یک شرکت سهامی عام تبدیل شد. از سال ۱۳۵۵ با تولید «رنو ۵» به چرخهٔ بازارهای داخلی پیوست و آخرین محصولش که همان خودرو «رهام» است را در سال ۱۳۹۷ به بازارهای کشور معرفی کرد.

شرکت خودروسازی سایپا تجربهٔ ارائهٔ خودروهایی مانند انواع محصولات رنو، کیا، برلیانس، چانگان و… را به بازار های داخلی داشته و محصولاتی مانند تیبا، تیبا۲ ، ساینا، کوییک و رهام را به تنهایی و انحصاری تولید کرده است. این مجموعه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین شرکت‌های خودروسازی کشور. تابه‌حال در طرح‌های مختلفی اقدام به پیش فروش اینترنتی خودرو کرده و تقریبا تمام خودروهای زیر مجموعه و تولیدی خود را از طریق فروشگاه‌های اینترنتی و نمایندگی‌ها؛ در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

پلتفرم‌های استفاده شده در معروف‌ترین محصولات سایپا

بیشترین تولیدات شرکت خودروسازی سایپا که تابه‌حال شاهد آنها بوده‌ایم خودرو پراید، تیبا، ساینا، کوییک و رهام بوده‌اند که هریک نیز دارای پلتفرم‌هایی خاص هستند. برای مثال پلتفرم کلی خودروهای پراید که برای اولین بار با تولید پراید صبا آغاز شد پلتفرم X100 بود.

همچنین این شرکت خودروسازی پلتفرم X200 را برای تولید تیبا، ساینا، و کوییک به‌کار برد و SP100 را برای آخرین محصول خود؛ یعنی رهام مورد استفاده قرار می‌دهد.

شرکت سایپا برای رفاه حال مشتریان خود در ایام مختلف سال، بخصوص رویدادهایی خاص مانند ولادت‌ها، اعیاد و روزهای خاصی مانند روز پدر؛ اقدام به فروش نقدی محصولات خود می‌کند. پس اگر به‌دنبال فرصت مناسبی برای خرید خودرو هستید، بهتر است پیگیر اخبار و شرایط فروش نقدی سایپا باشید تا بتوانید در بهترین زمان ممکن خرید خود را انجام دهید.

ایران خودرو، قدیمی‌ترین شرکت خودروسازی ایران

یکی دیگر از شرکت‌های همیشه فعال و بزرگ خودروسازی کشور، شرکت خودروسازی ایران خودرو است. نامی که همانند رقیب اصلی خود؛ یعنی سایپا؛ سال های سال در کشور حضور دارد و خودروی دنا را به‌عنوان معروف‌ترین محصول خود معرفی کرده است. اولین محصول شرکت ایران خودرو، که البته شاید شما بیاد نداشته باشید؛ اتوبوس‌هایی موسوم به LP بودند که شاسی آن از آلمان وارد می‌‌شد و با نصب اتاق بر روی آن در کارخانه فعلی شرکت ایران خودرو مونتاژ می‌گردید.

شرکت ایران خودرو در ابتدای کار به نام ایران ناسیونال و با نام اختصاری IKCO شناخته می‌شد. IKCO مخفف عبارت Iran Khodro Company یا شرکت خودروسازی ایرانی است و در بحث پیشینهٔ آن باید گفت که برای اولین بار در سال ۱۳۴۱ توسط برادران خیامی تأسیس شد. ایران خودرو سالهاست که بسیاری از خودروهای داخلی و خارجی در رده‌های سبک و سنگین را مونتاژ می‌کند و به طور سالانه ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو را در اختیار خریداران قرار می‌دهد.

پیکان نوستالژیک، اولین خودروی سواری گروه ایران خودرو

شرکت ایران خودرو اولین محصول از خودروهای سواری خود را با نام پیکان به بازار معرفی کرد، خودرویی که تمامی نسل‌های قبلی خاطراتی شاد از سفر با آن دارند و در زمان خود لوکس‌ترین خودروی کشور حساب می‌شد. ایران خودرو در ادامه راه خود به تولید سمند به‌عنوان اولین خودروی ملی رسید و نمونه‌های مختلفی از آن مانند سمند معمولی، سمند LX، سمند سریر، سمند SE را تولید کرد.

دنا و دنا پلاس از مهمترین خودروهای ایران خودرو هستند که بدون استفاده از هیچ طراحی و نیروی خارجی تولید شدند و قرار بر این بود که در سال ۱۳۹۱ تولید و به بازار روانه شود که طرح موفقی نبود. در نهایت دنا در سال ۱۳۹۳ وارد بازارهای کشور شد و موتور نصب شده برروی آن نیز از نوع EF7 بود. پیشرانه‌ای که مصرف کنندگان داخلی رضایت نسبتا خوبی از آن داشتند و از عوامل موفقیت فروش دنا شد.

شرکت ایران خودرو در همکاری‌های خود با شرکت پژو فرانسه به معرفی و مونتاژ پژو ۲۰۵ پرداخت که از اولین پژوهای ایران بود. در ادامهٔ راه نیز پژو RD، پژو ۲۰۶ در تیپ‌های مختلف، پژو ۴۰۵، پژو پارس و…. را در اختیار خریداران و علاقه‌مندان این خودروها قرار داد.

خوشبختانه به لطف تکنولوژی‌های روز و استفاده از فروشگاه‌های اینترنتی خودرو امکان فروش نقدی ایران خودرو در اختیار مخاطبین و خریداران قرار داده شده است تا بتوانید به راحت‌ترین راه ممکن به انتخاب و خرید خودروی مورد نظر خود بپردازید.

مشاهده ادامه مطلب

درمان خانگی آبسه دندان با ۱۰ روش آسان و موثر

آبسهٔ دندان ممکن است ناشی از عفونت‌هایی باشد که داخل دندان ایجاد می‌شوند. اگر دندان شکسته یا پوسیده باشد، ممکن است باکتری واردش بشود. وقتی باکتری به داخل دندان برسد و آن را آلوده کند، چرک در دندان انباشته می‌شود. چرک در دندان متورم شده و منجر به دندان‌درد می‌شود. اینجاست که درمان خانگی آبسه دندان اهمیت پیدا می‌کند.

آبسهٔ دندان اگر درمان نشود، به لثه و استخوان‌های دهان سرایت می‌کند. آبسهٔ دندان باید توسط دندان‌پزشک درمان شود، اما درمان خانگی آبسه دندان هم می‌تواند ناراحتی ناشی از این عفونت را کاهش دهد. پس ضمن اینکه توصیه می‌کنیم در چنین مواقعی حتما به دندان‌پزشک مراجعه کنید، این درمان‌های خانگی و طبیعی را هم به‌عنوان راه‌حل جانبی برای کاهش درد پیشنهاد می‌کنیم:

۱. شست‌وشو با آب‌نمک

شست‌وشوی دهان با آب‌نمک راه آسان و به‌صرفه‌ای برای درمان موقتی آبسهٔ دندان است. این درمان برای بهبود زخم و لثه‌های سالم هم مفید است. برای استفاده از این درمان خانگی:

 1. یک‌دوم قاشق چای‌خوری نمک معمولی را در یک‌دوم فنجان آب گرم حل کنید.
 2. دهان خود را با این آب‌نمک بشویید. به‌مدت حداقل دو دقیقه این مایع را داخل دهان بگردانید و سپس بیرون بریزید.

این کار را روزی سه بار تکرار کنید.

۲. جوش‌ شیرین

جوش‌شیرین گزینهٔ به‌صرفهٔ دیگری برای درمان خانگی آبسه دندان است، و احتمالا در همهٔ خانه‌ها هم پیدا می‌شود. جوش‌شیرین برای ازبین‌بردن پلاک در دهان عالی است و خواص آنتی‌باکتریال هم دارد. برای استفاده از این درمان خانگی:

 1. یک‌دوم قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین و کمی نمک را در یک‌دوم فنجان آب حل کنید.
 2. این محلول را تا پنج دقیقه در دهان بگردانید و بعد بیرون بریزید.
 3. این عمل را آن‌قدر تکرار کنید تا محلول تمام شود.

این کار را روزی دو بار تکرار کنید.

۳. روغن مرزنگوش

روغن مرزنگوش درمانی کاملا طبیعی است که از هرجایی می‌توان تهیه کرد. روغن مرزنگوش آنتی‌باکتریال و آنتی اکسیدان است و می‌تواند برای کاهش تورم و درد دندان آبسه‌کرده مفید باشد. برای استفاده از این درمان خانگی:

 1. چند قطره روغن مرزنگوش خالص روی تکه‌ای پنبه یا گوش‌پاک‌کن بچکانید.
 2. روغن مرزنگوش را دو سه دقیقه روی محل عفونت نگه دارید.
 3. تکه‌پنبه یا گوش‌پاک‌کن را برداشته و بگذارید روغن حداقل ۱۰ دقیقه بماند. سپس محل آغشته به روغن را بشویید.

این کار را روزی سه بار تکرار کنید.

۴. کمپرس سرد

کمپرس سرد، درمان خانگی آبسه دندان

کمپرس سرد به کاهش درد و تورم کمک می‌کند. برای استفاده از این درمان خانگی:

 1. چند تکه یخ را در حولهٔ خشک بپیچید.
 2. کمپرس را روی پوست صورت، نزدیک محل عفونت نگه دارید.
 3. گذاشتن کمپرس نزدیک محل عفونت را در فاصله‌های ۱۵ دقیقه‌ای انجام بدهید.

این عمل را می‌توانید روزی چند بار تکرار کنید.

۵. چای شنبلیله

شنبلیله خواص آنتی‌باکتریال دارد و از گذشتهٔ دور به‌عنوان درمان خانگی برای بهبود زخم‌ها و کاهش التهاب‌ها استفاده می‌شده است. برای استفاده از این درمان خانگی:

 1. یک فنجان آب را بجوشانید، بعد یک قاشق چای‌خوری پودر شنبلیله را در آن حل کنید.
 2. بگذارید این محلول سرد شود.
 3. کمی از محلول را بااستفاده از پنبه روی ناحیهٔ آسیب‌دیده بگذارید.

این کار را روزی سه بار تکرار کنید.

۶. روغن میخک

روغن میخک از گذشته‌های دور به‌عنوان درمان خانگی آبسه دندان استفاده می‌شده، و احتمالا خواص آنتی‌باکتریال و ضدالتهاب دارد. به چند روش می‌توانید از این درمان خانگی استفاده کنید:

 1. چند قطره روغن میخک روی تکه‌ای پنبه یا گوش‌پاک‌کن بریزید و آن را روی ناحیهٔ موردنظر بگذارید. می‌توانید این روغن غلیظ را با روغن حاملی مانند جوجوبا کمی رقیق کنید.
 2. می‌توانید چند قطره روغن میخک را در یک لیوان کوچکِ آب ریخته و دهان‌شویهٔ روغن میخک درست کنید.

تا روزی سه بار می‌توانید از روغن میخک استفاده کنید.

۷. روغن آویشن

روغن آویشن غلیظ و طبیعی است و می‌تواند انگل‌ها را از بین ببرد، با باکتری‌ها مقابله کند و تورم را کاهش دهد. به چند روش می‌توانید از این درمان خانگی استفاده کنید:

 1. روغن آویشن را با تکه‌ای پنبه یا گوش‌پاک‌کن، به‌طور مستقیم روی ناحیهٔ آسیب‌دیده استفاده کنید.
 2. چند قطره روغن آویشن را در لیوان کوچکی آب ریخته و دهان‌شویهٔ روغن آویشن درست کنید.

تا روزی سه بار می‌توانید از روغن آویشن استفاده کنید.

۸. روغن‌کشی

روغن‌کشی، درمان خانگی آبسه دندان

روغن‌کشی ابزار قدیمی دیگری است که برای درمان دردهای دهان استفاده می‌شود. قدیمی‌ها اعتقاد داشتند روغن‌کشی، سموم را از دندان‌ها و لثه‌ها بیرون می‌کشد. مطالعات محدودی هم حاکی از آن هستند که روغن‌کشی درمان خوبی برای خون‌ریزی لثه و بوی بد دهان محسوب شده و باکتری‌ها را کاهش می‌دهد. روغن‌های مناسب روغن‌کشی عبارت‌اند از روغن نارگیل خام، روغن کنجد و روغن زیتون. توصیه می‌شود روغن‌کشی صبح‌ها و با شکم خالی انجام شود. برای استفاده از این درمان خانگی:

 1. یک قاشق چای‌خوری روغن در دهان بریزید.
 2. تا ۲۰ دقیقه این روغن را باشدت روی دندان‌ها بگردانید.
 3. روغن را قورت ندهید. آن را در سطل زباله بیندازید؛ نه داخل سینک دست‌شویی یا ظرف‌شویی، چون ممکن است لوله‌ها بگیرند.

۹. هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه درمان خانگی فوق‌العاده‌ای برای مقابله با عفونت‌های باکتریایی است. این مایع می‌تواند به کاهش پلاک و بهبود خون‌ریزی لثه هم کمک کند. برای استفاده از این درمان خانگی:

 1. هیدروژن پراکسید ۳ درصد را به‌میزان یکسان با آب حل کنید.
 2. این محلول را در دهان بگردانید و بیرون بریزید. به‌هیچ‌وجه نباید این محلول را قورت بدهید!

می‌توانید چندین بار در روز از هیدروژن پراکسید استفاده کنید.

۱۰. سیر

سیر درمان طبیعی دیگری با تاریخچه‌ٔ پروپیمانی از فواید درمانی است، از جمله تسکین‌دهندهٔ درد و ازبین‌برندهٔ باکتری. برای استفاده از این درمان خانگی:

 1. یک حبه سیر تازه را له کنید.
 2. خمیر به‌دست‌آمده را روی ناحیهٔ آسیب‌دیده بمالید.

این عمل را می‌توانید روزی چند بار انجام دهید.

چه وقت به دندان‌پزشک مراجعه کنم؟

آبسهٔ دندان عفونتی جدی است و اگر درمان نشود، ممکن است به سایر قسمت‌های بدن هم سرایت کند. اگر دندان‌تان آبسه کرده، باید فورا به دندان‌پزشک مراجعه کنید. درمان خانگی آبسه دندان که در این مقاله عنوان شد، متمم خانگی و طبیعی درمان‌هایی هستند که دندان‌پزشک برایتان تجویز می‌کند.

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

مشاهده ادامه مطلب

خواص زنیان؛ ۴۵ خاصیت این گیاه همه فن حریف

دانهٔ زنیان یکی از گیاهان دارویی بسیار مفید است که برای درمان مشکلات معده از آن استفاده می‌کنند. این دانهٔ فوق‌العاده به‌جز درمان ناراحتی‌های معده خواص دیگری برای سلامتی دارد. می‌توان دانهٔ زنیان را به صورت خام یا پودر استفاده کرد یا می‌توانید آن را با سایر گیاهان ترکیب کنید و در رژیم غذایی خود بگنجانید. دانهٔ زنیان در کشورهای مختلف به نام‌های مختلفی شناخته می‌شود. در این مقاله ۴۵ مورد از خواص زنیان آورده شده است. با «تعزیه ویژه» همراه باشید.

ساختار گیاه زنیان

این گیاه هم مانند رازیانه، بادیان رومی، شِوید و زیره به یک خانواده تعلق دارد.

 • شکل: بیضی و مضرس (دندانه‌دار)؛
 • اندازه: بسیار کوچک؛
 • رنگ: بین زرد- قهوه‌ای تا سبز خاکستری؛
 • طعم: تند و تیز؛
 • برگ: شبیه پَرهای کوچک؛
 • عطر و بو: قَوی شبیه آویشن.

ارزش غذایی دانهٔ زنیان و روغن آن

خواص زنیان - ارزش غذایی دانهٔ زنیان و روغن آن

هر ۱۰۰ گرم از دانهٔ زنیان شامل موارد زیر است:

 • پروتئین: ۱۷/۱ درصد؛
 • چربی: ۲۱/۸ درصد؛
 • موادمعدنی: ۷/۹ درصد؛
 • فیبر: ۲۱/۲ درصد؛
 • کربوهیدرات: ۲۴/۶ درصد.

همچنین دانهٔ زنیان حاوی کلسیم، تیامین، ریبوفلاوین، فسفر، آهن و نیاسین است. روغن زنیان از دانه‌های آن تهیه می‌شود که دارای ۲/۵ تا ۵ درصد روغن است. از برگ‌ها و گل‌های زنیان برای استخراج روغن استفاده می‌شود و دارای ۳۵ تا ۶۰ درصد تیمول است. از این روغن بی‌رنگ یا قهوه‌ای کم‌رنگ به‌طور گسترده‌ای به‌عنوان میکروب‌کش و قارچ‌کش استفاده می‌کنند.

۴۵ مشکل سلامتی که دانه زنیان به رفع آنها کمک می‌کند

۱. اسیدی شدن دستگاه گوارش

یک قاشق غذاخوری دانهٔ زنیان با یک قاشق غذاخوری زیرهٔ سبز را با هم ترکیب کنید. این ترکیب را با مقداری پودر زنجبیل به‌صورت روزانه مصرف کنید. این درمان طبیعی بهترین روش برای رفع مشکلات وخیم هاضمه است. همچنین برای درمان اسیدیته و مشکل رفلاکس اسیدی مناسب است.

۲. یبوست

دانهٔ زنیان برای درمان مشکلات مربوط به هاضمه بسیار مناسب است. بنابراین برای خلاصی از شر یبوست به شما کمک کند. دانهٔ زنیان هیچ‌گونه اثر جانبی ندارد.

۳. اختلالات کلیوی

دانهٔ زنیان برای درمان سنگ‌های کلیه بسیار ضروری است. همچنین برای درمان یا کاهش دردهای ناشی از اختلالات کلیوی بسیار مفید است.

۴. آسم (تنگی نفس)

مصرف دانهٔ زنیان با آب گرم سرماخوردگی را به‌سرعت تسکین می‌دهد و سرفه و مخاط را از بدن دفع می‌کند. همچنین برای درمان برونشیت و آسم مناسب است. می‌توان دوبار در روز دانهٔ زنیان را به‌همراه شکر زرد استفاده کرد.

۵. کبد و کلیه

برای درمان درد روده که در نتیجه‌ٔ سوءهاضمه و التهاب ایجاد می‌شود، آب زنیان را بنوشید. همچنین مصرف این گیاه برای درمان عملکرد نامناسب کبد و کلیه بسیار مناسب است.

۶. مشکلات دهان و دندان

خواص زنیان - مشکلات دهان و دندان

دانهٔ زنیان سبب جلوگیری یا بهبودی درد دندان می‌شود. برای درمان درد دندان، بوی بد دهان و پوسیدگی دندان دهان خود را با مقداری روغن میخک، مقداری روغن زنیان و آب بشویید. این راه بهترین روش برای حفظ بهداشت دهان و دندان است.

۷. سرماخوردگی

این دانه بهترین روش طبیعی برای درمان علائم سرماخوردگی مانند انسداد بینی است. بخور زنیان در آب داغ بهترین تسکین است.

۸. خارش، سوختگی و اگزما

دانهٔ زنیان را با آب ولرم مخلوط کنید تا به صورت خمیر دربیاید. این خمیر را به هر منطقه‌ای از صورت یا بدن که لازم است بزنید. همچنین سعی کنید تا منطقه‌ی آسیب‌دیده را با آب زنیان بشویید تا اثر بیشتری داشته باشد. برای تورم ناشی از سوختگی، جوش یا اگزما دانهٔ زنیان خرد‌شده را با آب لیمو ترکیب کنید. این ماده به از بین بردن تورم کمک می‌کند.

۹. خون‌ریزی بیش‌ازحد و عادت ماهیانهٔ نامنظم

خانم‌هایی که این مشکلات را دارند می‌توانند آب زنیان را بنوشند. شب مقداری دانهٔ زنیان را در ظرفی که از آب پر شده است بریزید. آن‌ را از صافی رد کنید و در صبح بنوشید.

۱۰. مشکلات هاضمه

خواص زنیان - مشکلات هاضمه

دانهٔ زنیان برای مشکلات هاضمه مفید است. جویدن یک قاشق چای‌خوری دانهٔ زنیان با شکر کمک می‌کند تا از شر سوءهاضمه خلاص شوید. همچنین می‌توانید دانه را بدون شکر مصرف کنید.

۱۱. آرتریت

روغن دانهٔ زنیان روش بسیار مفیدی برای درمان درد آرتریت است. به‌طور مرتب، مفاصل آسیب‌دیده را با روغن دانهٔ زنیان ماساژ دهید تا از درد آرتریت خلاص شوید.

۱۲. اسهال

دانهٔ زنیان دارویی طبیعی برای اسهال خونی و اسهال است. مشتی از دانهٔ زنیان را در یک لیوان آب بجوشانید. سپس اجازه بدهید سرد شود و دوبار در روز آن را مصرف کنید. این یکی از روش‌های مرسوم برای درمان سوءهاضمه و اسهال خونی است.

۱۳. عفونت‌های ویروسی

ماست را با پودر دانهٔ زنیان ترکیب کنید. این خمیر را به صورت‌تان بزنید و اجازه دهید تا در طول شب روی صورت شما باقی بماند. این‌کار به برطرف شدن جای جوش کمک می‌کند. برای اثربخشی بهتر صبح‌ها صورت‌تان را با آب ولرم بشویید.

۱۴. آنفولانزا

خواص زنیان - آنفولانزا

دانهٔ زنیان را همراه با دارچین در آب بجوشانید. از صافی رد کنید و ۴ بار در روز آن را بنوشید تا آنفولانزا برطرف شود.

۱۵. دفع پشه

روغن خردل را با دانهٔ زنیان آسیاب‌شده مخلوط کنید. تکه‌های مقوا را به این ترکیب آغشته کنید و در گوشه‌های خانه قرار بدهید. با این‌کار از شر پشه‌ها‌ی اتاق خلاص می‌شوید.

۱۶. بی‌اشتهایی

دانهٔ زنیان، دانه‌ٔ رازیانه، پودر زنجبیل خشک‌شده، نمک و دانهٔ زیرهٔ سیاه را مخلوط و آسیاب کنید. روغن داغ را به مخلوط اضافه کنید و آن را با برنج پخته‌شده ترکیب کنید. این ترکیب می‌تواند اشتها را بیشتر کند.

۱۷. هموروئید

گل‌های خشک‌شدهٔ انار، دانهٔ خشخاش و برگ‌های خشک‌شدهٔ چریش یا نیم (neem) را با هم ترکیب کنید. در زمان خونریزی مقعدی دوبار در روز این مخلوط را به همراه شیر مصرف کنید. برای به حداقل رساندن این مشکل، آبدوغ را همراه با پودر دانهٔ زنیان و سنگ نمک بعد از ناهار یا شام بنوشید.

۱۸. التیام درد

دانهٔ زنیان، دانهٔ پیاز و دانهٔ شنبلیله را با اسفرزه مخلوط و آسیاب کنید و هر روز صبح یک قاشق چای‌خوری از آن را مصرف کنید. اثرات مصرف این پودر با معدهٔ خالی بهتر است و نتایج مثبتی دارد.

۱۹. ناتوانی جنسی

دانهٔ زنیان را با مقداری هستهٔ تمبر هندی و کرهٔ تصفیه‌شده برشته کنید. آنها را به‌خوبی آسیاب کنید و یک قاشق چای‌خوری از این مخلوط را به یک لیوان شیر و عسل اضافه کنید. این یک روش اثبات‌شده برای کاهش ناتوانی جنسی است. برای اثربخشی بیشتر هر شب از این مخلوط استفاده کنید.

۲۰. شیردهی

خواص زنیان - شیردهی

دانهٔ زنیان را با دانهٔ رازیانه مخلوط کنید. این ترکیب برای پاک‌سازی رحم و افزایش تولید شیر مادر استفاده می‌شود. ۱ قاشق چای‌خوری دانهٔ زنیان را به ۱ لیتر آب اضافه کنید. ۵ دقیقه آن را بجوشانید و سپس اجازه دهید تا سرد شود. برای اثربخشی بهتر هر روز آن را مصرف کنید.

۲۱. گرفتگی‌های قاعدگی

چیلیوری – بین متنی

دانهٔ زنیان به‌عنوان تقویت‌کنندهٔ اعصاب عمل می‌کند. بنابراین می‌تواند گرفتگی‌های قاعدگی در زمان عادت ماهیانه را کاهش دهد. فواید دانهٔ زنیان بسیار اعجاب‌انگیز است. همچنین برای آرامش‌بخشی سریع می‌توانید روغن آن را روی ماهیچه بمالید.

۲۲. مشکلات معده

۳ قاشق چای‌خوری دانهٔ زنیان را در آب لیمو خیس کنید و در سایه خشک کنید. سپس آن را آسیاب کنید و با مقداری نمک سیاه ترکیب کنید و دوبار در روز با آب ولرم بخورید. این‌کار روشی مناسب برای درمان بی اشتهایی، نفخ شکم و سایر مشکلات معده است. این ماده را به‌صورت روزانه مصرف کنید تا نتیجه‌ٔ دلخواه را به دست آورید.

۲۳. آروغ زدن

بسیاری از مشکلات مربوط به گازهای معده می‌تواند با ترکیب زنجبیل خشک‌شده، دانهٔ زنیان و نمک سیاه درمان شود. این ترکیب برای درمان گاز معده، سوءهاضمه و آروغ زدن مفید است. می‌توانید این ترکیب را در آب گرم و هل حل کنید و بنوشید.

۲۴. میگرن

دانه‌های زنیان را در یک ورق کاغذ بپیچید و بو کنید. این کار برای کاهش سردردهای میگرنی مفید است. همچنین می‌توان برای درمان سایر مشکلات مربوط به سر دانه‌های زنیان را سوزاند و استنشاق کرد.

۲۵. سلامت قلب

برای تحریک قلب یک قاشق غذاخوری دانهٔ زنیان را با آب گرم مصرف کنید. این روش برای درمان درد قفسه سینه هم مناسب است. برای اثربخشی سریع‌تر می‌توانید یک قاشق چای‌خوری شکر زرد را با مقداری دانهٔ زنیان مخلوط کنید.

۲۶. مشروبات الکلی

این گیاه برای افرادی که می‌خواهند از اعتیاد به الکل خلاص شوند مناسب است. جویدن روزانهٔ دانهٔ زنیان کمک می‌کند تا میل به الکل کم شود.

۲۷. افزایش تعداد اسپرم

دانهٔ زنیان را با مقداری هستهٔ تمبرهندی و کرهٔ تصفیه‌شده برشته کنید. تمام این مواد را آسیاب کنید. سپس یک قاشق چای‌خوری از این مواد را در یک لیوان شیر و عسل حل کنید. این‌ کار روشی مؤثر برای افزایش تعداد اسپرم و درمان انزال زودرس است. برای اینکه نتیجهٔ بهتری بگیرید هر شب آن را مصرف کنید.

۲۸. حشره‌کش

این دانهٔ مفید علاوه‌بر اینکه خواص درمانی دارد، به‌طور گسترده در تهیهٔ غذا استفاده می‌شود. همچنین دانهٔ زنیان به‌عنوان حشره‌کش استفاده می‌شود. استفاده از دانهٔ زنیان روشی مرسوم برای درمان نیش حشرات سمی است.

۲۹. استفاده در آشپزی

خواص زنیان - استفاده در آشپزی

این دانهٔ مفید به‌عنوان ادویه در انواع غذاهای هندی استفاده می‌شود. این دانه را می‌توان به‌صورت برشته‌شده، سرخ‌شده در روغن یا در ترکیب با سایر ادویه‌ها استفاده کرد. زنیان برای هضم بهتر غذا در مقدار کم برای تولید بیسکوییت، اسنک، سس، سوپ، نوشیدنی‌های بدون الکل و ترشی استفاده می‌شود.

۳۰. جوش

یکی دیگر از خواص زنیان درمان جای جوش است. پودر دانهٔ زنیان را با ماست ترکیب کنید و روی صورت خود قرار دهید. بعد از سی دقیقه آن را با آب گرم بشویید. این روش درمانی می‌تواند جای جوش را کمرنگ کند.

۳۱. کاهش وزن

نوشیدن نصف لیوان آب و دانهٔ زنیان خیس‌شده با معده‌ٔ خالی به حل شدن چربی کمک می‌کند. هر روز صبح با معدهٔ خالی یک قاشق چای‌خوری دانهٔ زنیان میل کنید. این کار سبب می‌شود تا در یک ماه ۴ تا ۵ کیلوگرم وزن کم کنید.

۳۲. شب ادراری

۵۰ گرم کنجد سیاه، ۲۵ گرم دانهٔ زنیان و ۱۰۰ گرم شکر زرد را با هم مخلوط کنید. روزی دوبار ۱ قاشق چای‌خوری از این مخلوط را مصرف کنید. این کار به درمان تکرر ادرار و شب‌ ادراری کمک می‌کند.

۳۳. گوش درد

۱ قاشق چای‌خوری سیر و ۲ قاشق چای‌خوری دانهٔ زنیان را در روغن کنجد سیاه حرارت دهید تا به رنگ قرمز در بیاید. اجازه دهید تا سرد شود و آن را از صافی رد کنید و چند قطره از آن را داخل گوش بریزید. این روش برای درمان التهاب گوش هم مناسب است.

۳۴. نفخ شکم

خواص زنیان - نفخ شکم

۳ قاشق غذاخوری دانهٔ زنیان را در آب لیمو خیس کنید. بعد از اینکه آن را در سایه خشک کردید با مقداری نمک سیاه ترکیب و پودر کنید و دوبار در روز ۱ قاشق چای‌خوری از آن را با آب گرم مخلوط کنید و مصرف کنید.

۳۵. درد مفاصل

برای تسکین درد مفاصل، مارچوبه، دانهٔ زیرهٔ سیاه، دانهٔ شنبلیله و دانهٔ زنیان را با هم مخلوط کنید. سپس پودر کنید و هر روز صبح نصف قاشق چای‌خوری از آن را بخورید.

۳۶. توقف سفید شدن مو

 • ۲ تا ۳ عدد برگ کاری (زردچوبه هندی)؛
 • ۲ عدد کشمش؛
 • سرانگشت دانهٔ زنیان؛
 • و مقداری شکر برای طعم دادن.

برگ کاری، کشمش و دانهٔ زنیان را در یک فنجان آب بریزید و بپزید. در صورت لزوم برای طعم دادن به آن شکر اضافه کنید. روزی یک لیوان از آن بنوشید. این روش سفید شدن مو را متوقف می‌کند.

۳۷. کولیت

۱ قاشق چای‌خوری دانهٔ زنیان و و نصف قاشق چای‌خوری دانهٔ رازیانه را در نیم‌لیتر آب بجوشانید. به‌مدت ۵ دقیقه روی شعلهٔ متوسط بپزید. اجازه دهید سرد شود و آن را از صافی رد کنید. روزانه بعد از هر وعدهٔ غذایی یک فنجان از آن بنوشید.

۳۸. دیابت

خواص زنیان - دیابت

مقداری برگ‌های نیم (neem) را در سایه خشک کنید. آن را پودر کنید و در یک شیشه نگه دارید. شب یک قاشق چای‌خوری از پودر را با نصف قاشق چای‌خوری پودر دانهٔ زیره و پودر دانهٔ زنیان در شیر داغ مخلوط کنید و به‌مدت ۳۰ روز آن را مصرف کنید.

۳۹. از کار افتادگی

خیس کردن دانهٔ زنیان در آب و مصرف روزانهٔ آن می‌تواند به درمان از کار افتادگی و لرزش کمک کند.

۴۰. پاک‌کنندهٔ چشم

یک مشت دانهٔ زنیان را در آب بجوشانید. با این آب چشم‌تان را بشویید تا تمیز شود.

۴۱. مشکل شنوایی

در زمان قدیم از دانهٔ زنیان برای درمان مشکلات شنوایی استفاده می‌شد. چند قطره از روغن دانهٔ زنیان را در گوش‌تان بریزید تا از این وضعیت خلاص شوید.

۴۲. پاک‌کنندهٔ بدن

مصرف چای دانهٔ زنیان می‌تواند به پاک‌سازی سموم بدن کمک کند. به‌همین‌ دلیل می‌تواند بسیاری از مشکلات پوستی و بیماری‌های مربوط به آن را کاهش دهد. این کار به تصفیهٔ خون و بهبود جریان خون در بدن کمک می‌کند.

۴۳. سنگ مثانه

برای از بین بردن سنگ مثانه روزانه ۶ گرم دانهٔ زنیان مصرف کنید.

۴۴. منوراژی (خونریزی زیاد قاعدگی)

۲۵ گرم دانهٔ زنیان را یک شب کامل درون آب خیس کنید. سپس آن را آسیاب کنید و صبح بنوشید.

۴۵. کهیر

خواص زنیان - کهیر

۱ گرم دانهٔ زنیان را با ۳ گرم شکر زرد مصرف کنید. این روش درمانی مفیدی برای کهیر است.

نکاتی در مورد نگهداری و مصرف دانهٔ زنیان

 1. دانهٔ زنیان را از مکان‌های مرطوب و همچنین تماس مستقیم نور آفتاب دور نگه دارید؛
 2. دانهٔ زنیان را نمی‌توان برای مدت طولانی ذخیره کرد؛
 3. از مصرف بیش‌از‌اندازهٔ این دانه خودداری کنید. مصرف زیاد در بعضی از افراد می‌تواند سبب تهوع، استفراغ، تحریک پوستی، حساسیت و سردرد شود؛
 4. مصرف مناسب دانهٔ زنیان اثرات جانبی ندارد؛
 5. این دانه را در بطری‌هایی با درب محکم در جای خنک و خشک نگه دارید؛
 6. افراد دارای مشکلات کبدی و اسیدیتهٔ بالا باید از مصرف دانهٔ زنیان خودداری کنند.


مشاهده ادامه مطلب

۶ مزیت به‌کارگیری تبلیغات همسان یا تبلیغات نیتو برای تبلیغ‌دهندگان

این روزها تعداد تبلیغات همسان (Native ads)،‌ به سرعت در حال رشد است. بسیاری از تبلیغ‌دهندگان، محصولات و خدمات خود را به کمک تبلیغات همسان، معرفی می‌کنند. حتی شرکت‌های رسانه‌ای قدیمی مانند شرکت فوربز (Forbes)، تقریبا ۳۰ درصد از درآمد خود را با استفاده از این روش، کسب می‌کند. بررسی‌های انجام گرفته نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۸، ۶۰ درصد تبلیغات دیجیتالی، از نوع همسان بوده و این نوع تبلیغ، به سرعت بخش بزرگی از صنعت تبلیغات را از آن خود کرده است. در ادامه به اهمیت این نوع از تبلیغات و مزایا آن می‌پردازیم با ما همراه باشید.

اهمیت تبلیغات همسان

اهمیت تبلیغات همسان به‌عنوان بخشی از تبلیغات آنلاین، زمانی خود را نشان می‌دهد که توجه نسل هزاره را به خود جلب می‌کند. این نسل در واقع افرادی هستند که از بدو تولدشان، تجهیزاتی مانند تلفن‌همراه و وسایل رایانه‌ای وجود داشته است. از آنجایی‌که این نسل مجهز به ابزارهای خواندن محتواهای دیجیتالی هستند، مخاطبانی ایده‌آل برای تبلیغات همسان به حساب می‌آیند. آنها نسل رایانه‌های رومیزی نیستند که صرفا روی بنرهای تبلیغاتی کلیک کنند، بلکه در فضای اینترنت به دنبال محتواهای مورد نیازشان هستند و با سرعت در این فضا، حرکت می‌کنند. آنها هر محتوایی را که دوست داشته باشند، با دیگران به اشتراک می‌گذارند. این چیزی است که می‌تواند تبلیغات همسان را کارآمد کند. در واقع تبلیغات همسان، تبلیغاتی هستند که با ظاهر و ترکیب محتوای یک وب‌سایت منطبق‌اند و به طور هدفمند، مخاطبانی را که نیازمند خدمات تبلیغات خاصی هستند به سمت تبلیغ‌دهندهٔ آن خدمات، هدایت می‌کنند.

مزایا تبلیغات همسان‌

نمایش تبلیغات همسان‌

صاحبان محصولات و خدمات باید از محبوبیت روبه‌رشد تبلیغات همسان و مقدار اثرگذاری آن در جذب مشتری کاملا واقف باشند تا بتوانند با بهره‌گیری از این نوع تبلیغ در کنار روش‌های دیگر بازاریابی خود، محصولات و خدمات بیشتری به فروش برسانند. چنانچه قصد فروش محصول یا خدمتی را دارید، می‌توانید با استفاده از این نوع تبلیغ، مشتریان متعددی را جذب خود کنید. در ادامه ۸ مزیت تبلیغات همسان ارائه شده است:

۱. جلب توجه بیشتر

اگر قصد فروش محصول یا خدمتی را دارید، مسلما معیارهای عملکرد تبلیغات برایتان مهم است. تبلیغات همسان نسبت به تبلیغات بنری، بسیار بیشتر دیده می‌شوند. در واقع بنابر بررسی‌های آزمایشگاه‌های رسانه‌ای IPG،‌ که در زمینه بررسی ابداعاتی که فضای رسانه‌ای را تغییر می‌دهند، فعال است، تبلیغات همسان، ۵۳ درصد بیشتر از تبلیغات بنری دیده می‌شوند.

اگر شما از تبلیغات همسان در محتوایی که ارائه می‌دهید استفاده کنید، می‌توانید با مخاطبان خود، تعامل بیشتری داشته و به روش بهتری آنها را به خرید محصول‌تان تشویق کنید. دسترسی به مخاطبان با استفاده از این نوع تبلیغ، بسیار آسان‌تر و مؤثرتر خواهد بود.

۲. جذابیت بیشتر

تبلیغات همسان جلوی بی‌حوصلگی و کسل شدن بازدیدکننده‌ها را می‌گیرد. مخاطبان وبسایت‌ها همیشه از دیدن تبلیغات، کلافه و بی‌حوصله می‌شوند. آنها پس از مدتی دیگر به سرعت از کنار این تبلیغات عبور می‌کنند. اما خواندن متون آموزنده‌ای که قصد آن تبلیغ محصولی است و این کار را کاملا محتاطانه انجام می‌دهد، می‌تواند نظر مشتریان بالقوه را به خود جلب کند.

تا زمانی که محتوای ارائه شده مربوط به موضوعات سایت‌های تبلیغ‌دهنده و همچنین جذاب باشد، می‌تواند مخاطب را با خود همراه کند و در نتیجه محصول شما به خوبی دیده و معرفی شود.

۳. مستتر بودن تبلیغ

بررسی‌ها نشان داده است که بیشتر مخاطبان، تبلیغات همسان را مقاله می‌دانند. در واقع بیشتر آنها نمی‌توانند به راحتی تشخیص دهند که کدام مطلب مقاله و کدام یک تبلیغ است. در ضمن مخاطبان، به محصولات یا خدماتی که به‌وسیلهٔ تبلیغات همسان معرفی شده‌اند، بیشتر می‌توانند اعتماد کنند و حتی اگر متوجه شوند با نوعی تبلیغ سروکار دارند، کمتر از کنار آن تبلیغ، بی‌توجه رد می‌شوند.

چیلیوری – بین متنی

۴. تعامل بیشتر با مشتریان

تعامل بالا و به اشتراک گذاشتن اطلاعات سودمند، باعث می‌شود که شما به‌عنوان تبلیغ‌دهنده، فرصت مناسبی پیدا کنید تا با مشتریان‌تان دائما در ارتباط باشید. این ارتباط باعث می‌شود که به راحتی محصولات خود را به مخاطبان‌تان معرفی کنید و ارائه دهید. تعامل با مشتریان به شما کمک می‌کند با ذائقه و سلایق آنها آشنا شوید و افرادی را که نسبت به محصولات شما توجه نشان می‌دهند، شناسایی کنید. تعامل داشتن با مشتریان خاص خود، به شما کمک می‌کند که محصول خود را بهتر به دیگران معرفی کنید. زیرا مشتریان‌تان که ارتباط خوبی با شما برقرار کرده‌اند، اطلاعات محصول شما را با شبکه ارتباطی خودشان به اشتراک می‌گذارند. اگر شما محتوای تبلیغی‌تان را طوری آماده کنید که اثر خوبی روی مشتری داشته باشد، مطمئن باشید، بخشی از موفقیت‌های بازاریابی‌تان حاصل خواهد شد.

۵. به اشتراک گذاری بیشتر

بنابر بررسی محققان آزمایشگاه‌های رسانه‌ای آی‌پی‌جی ۳۲درصد احتمال دارد که مشتری‌ها، اطلاعات محصولی را که از طریق تبلیغات همسان، معرفی شده‌اند با دیگران به اشتراک بگذارند. در حالی‌که این امکان در تبلیغات بنری، فقط ۱۹ درصد است. بنابراین احتمال به اشتراک‌گذاری تبلیغات همسان، امتیازی عالی برای دیده شدن محتوای مربوط به محصول و پیشنهادهای ویژه‌ای است که در مورد آن می‌شود.

تبلیغات همسان را به‌راحتی می‌توان در شبکه‌های اجتماعی با دیگران به اشتراک گذاشت. این شبکه‌ها، مکانی هستند که نسل دیجیتالی مدام در آن حضور دارد و می‌تواند محتواهای ارائه شده را با دیگران هم به اشتراک بگذارد. شبکه‌های اجتماعی معمولا برمبنای ارائهٔ محتوا، بنا شده‌اند. بنابراین تبلیغات جذاب و آموزنده می‌توانند توجه افراد بسیاری را به خود جلب کنند. وقتی با به‌کارگیری تبلیغات همسان، اطلاعات سودمندی به مشتریان خود ارائه دهید، بدون شک این تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی دست به دست خواهند شد و افراد بیشتری با محصولات شما آشنا می‌شوند.

۶. حفظ بیشتر مشتری بالقوه

تبلیغات همسان می‌تواند گزینه‌های مشتری‌پسند بیشتری فراهم کند. در واقع این تبلیغات با اطلاعات آموزنده‌ای که در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد، می‌تواند آنها را مدت زمان بیشتری در کنار خود نگه دارد. همین موضوع باعث می‌شود، مشتری به پیشنهادهای بیشتری که به وسیله تبلیغ‌دهنده ارائه می‌شود، توجه کند. از طرفی تبلیغات همسان مانند تبلیغات دیگر آزاردهنده نیست. تبلیغات مزاحم معمولا باعث دردسر کاربران می‌شوند و کسی تمایلی به دیدن آنها ندارد و هنگام مواجه شدن با این نوع تبلیغ،‌ به سرعت آن را می‌بندند. اما تبلیغات همسان با ارائه محتواهای جذاب و آموزنده نه‌تنها می‌توانند مشتریان را به‌راحتی به سمت خود جذب کنند، بلکه کاری می‌کنند که آنها در آینده باز هم به محتواهای وب‌سایت‌شان مراجعه کنند.

محتوای کارآمد تبلیغ همسان

نمایش تبلیغات همسان یکتانت در یکی از سایت‌های معتبر ایران

از آنجاکه تبلیغات همسان، ساده‌ترین شکل بازاریابی هستند، باید با نوع محتوا و تعزیه ویژهش‌تان، مخاطبان و البته مشتریان بالقوه را به سمت محصول مورد نظرتان جذب کنید. برای این کار هم باید نوشته‌ای ساده و قابل فهم داشته باشید. محتوای‌تان باید به گونه‌ای باشد که پیام خود را نه‌تنها جذاب، بلکه به طور رسا و واضح برساند.

برای نوشتن محتوای تبلیغات همسان، باید از نوع تعزیه ویژهش محتوای وبسایتی که قرار است تبلیغ در آنجا قرار گیرد،‌ پیروی کنید. عنوان جذابی برای محتوای خود انتخاب کنید و عنوان و عکسی را انتخاب کنید که مخاطب آن وبسایت، از خواندنش لذت ببرد و مشتاق باشد که آن را ادامه دهد. به عنوان مثال عنوانی که یک کاربر وب‌سایتی در حوزهٔ سرگرمی را جذب می‌کند با عنوانی که مورد توجه یک کاربر وب‌سایت خبرگزاری قرار می‌گیرد متفاوت است.

برای این کار باید مخاطب خود را به خوبی بشناسید. فقط با شناخت ویژگی‌ها و خواست مخاطبان خود، می‌توانید محتوای دلخواه آنها را بنویسید و به آنها نشان بدهید که چه فرقی با رقبای خود دارید. در ضمن باید دائم به محتوای خود و بازخوردهای آنها توجه نشان بدهید و چنانچه متوجه نقطه ضعفی در کار خود شدید، آن را به سرعت برطرف کنید.

برای به‌کارگیری تبلیغات همسان، یکتانت بهترین گزینه برای شماست. یکتانت، بزرگترین پلتفرم تبلیغات همسان ایران، با قابلیت تشخیص موضوعی صفحات وب، محتوای شما را در مرتبط‌ترین صفحات وب و تنها به بازار هدف‌تان نشان می‌دهد. علاوه بر این می‌توانید محدوده‌ٔ جغرافیایی مشخصی را انتخاب کنید و مخاطبان را به‌درستی هدف‌گیری کنید. مشاوران این پلتفرم تبلیغاتی، در ارزیابی کمپین‌های تبلیغات همسان و بهینه‌سازی آنها، قدم به قدم شما را همراهی می‌کنند.

اگر می‌خواهید در بزرگترین و معتبرترین رسانه‌های ایران حضور داشته باشید، معطل نکنید و همین امروز این روش تبلیغاتی فوق‌العاده را آزمایش کنید تا خودتان معجزهٔ آن را ببینید.

تبلیغات همسان یکتانتمشاهده ادامه مطلب

آلرژی چیست؟ عوامل، علائم و راه‌های درمان

آلرژی، پاسخ شدید سیستم ایمنی بدن به موادی است که به‌طور طبیعی خطرناک نیستند. مواد آلرژی‌زای رایج عبارت‌اند از پوست مرده‌ی حیوانات، گرده‌ی گل‌ها و گیاهان و زهر زنبور عسل. البته هر چیزی ممکن است آلرژن باشد؛ درصورتی‌که موجب واکنش شدید سیستم ایمنی بدن شود.

هر ماده‌ای که سبب واکنش‌های آلرژیک شود، آلرژن نامیده می‌شود. آلرژن‌ها ممکن است در غذا، نوشیدنی و در محیط اطراف وجود داشته باشند. بیشتر آلرژن‌ها بی‌خطر هستند و روی اکثر افراد، هیچ تأثیری ندارند.

اگر فردی نسبت به یک ماده (مثلا نسبت به گرده گل) آلرژی داشته باشد، سیستم ایمنی بدن او نسبت به این ماده واکنش نشان می‌دهد؛ طوری‌که اتعزیه ویژه ماده‌ای مضر و خطرناک است و سیستم ایمنی بدن تلاش می‌کند تا آن را از بین ببرد.

حقایقی در مورد آلرژی

 • آلرژی در واقع نتیجه‌ی پاسخ نادرست ایمنی به موادی است که به‌طور عادی، بی‌خطر هستند.
 • از رایج‌ترین آلرژن‌ها می‌توان به گردوغبار، گرده گل‌ها و گیاهان و آجیل اشاره کرد. این آلرژن‌ها علائمی مثل عطسه، استفراغ و… ایجاد می‌کنند.
 • آنافیلاکسی واکنش آلرژیک بسیار شدیدی است که جان بیمار را تهدید می‌کند و حتی موجب مرگ می‌شود.
 • برای تشخیص آلرژی، ممکن است از نمونه‌ی خون بیمار استفاده شود.
 • علائم آلرژی با دارو درمان می‌شود، ولی خود آلرژی فقط از طریق کاهش حساسیت درمان می‌شود.
 • آنافیلاکسی، نیازمند فوریت‌های پزشکی و درمان‌های اورژانسی است. تزریق‌کننده‌ی اپی‌نفرین می‌تواند شدت واکنش آنافیلاکسیک را کاهش دهد.

آلرژی چیست؟

آلرژی چیست

آلرژی یک واکنش غیرعادی رایج در دستگاه ایمنی بدن است که معمولا نسبت به مواد کاملا بی‌خطر اتفاق می‌افتد.

وقتی فردی مبتلا به آلرژی با آلرژن تماس پیدا می‌کند، واکنش‌های آلرژیک، فورا اتفاق نمی‌افتند. سیستم ایمنی بدن به‌مرور نسبت به این ماده حساسیت نشان می‌دهد و سپس واکنش‌های بیش از حدی بروز خواهد داد.

سیستم ایمنی بدن برای شناسایی و یادآوری آلرژن به زمان نیاز دارد. وقتی سیستم ایمنی بدن نسبت به یک ماده حساس می‌شود، شروع به ساخت آنتی‌بادی برای حمله به آن می‌کند. این فرایند، حساس‌شدگی (sensitization) نام دارد.

حساس‌شدگی ممکن است چند روز یا چند سال طول بکشد. در بسیاری از موارد، فرایند حساس‌شدگی، کامل نمی‌شود. درواقع، بیمار، بعضی از علائم را تجربه می‌کند ولی کاملا مبتلا به آلرژی نیست.

آلرژی ممکن است فصلی باشد. مثلا رینیت آلرژیک یا التهاب مخاط بینی در فصل بهار به اوج خود می‌رسد، چون در این فصل، میزان گرده‌های موجود در هوا بسیار زیاد است.

تعداد افرادی که در سراسر دنیا مبتلا به آلرژی هستند، در حال افزایش است.

علائم

آلرژی چیست - علائم

واکنش آلرژیک موجب التهاب و تحریک اندام‌های مختلف می‌شود. نشانه‌ها و علائم آلرژی به نوع آلرژن بستگی دارد. واکنش‌های آلرژیک ممکن است در دستگاه گوارش، پوست، سینوس‌ها، مسیرهای عبور هوا، چشم و بینی، اتفاق بیفتد.

واکنش‌های آلرژیک ممکن است با علائم سایر بیماری‌ها اشتباه گرفته شوند. مثلا آلرژی بهاری، علائمی شبیه به سرماخوردگی معمولی دارد ولی علت ایجاد هر کدام، متفاوت است.

در ادامه مهم‌ترین عوامل ایجاد کننده و علائم هر کدام از آلرژی‌ها را نام می‌بریم:

آلرژی به گرد‌وغبار و گرده گل‌ها

واکنش‌های پوستی

 • پوسته‌پوسته شدن؛
 • خارش؛
 • بثورات پوستی.

آلرژی به غذا

 • حالت تهوع و استفراغ؛
 • زبان متورم؛
 • احساس کرختی و مورمور شدن در دهان؛
 • ورم کردن لب، صورت و گلو؛
 • معده درد؛
 • تنگی نفس؛
 • خونریزی مقعدی به‌خصوص در کودکان؛
 • خارش دهان؛
 • اسهال.

آلرژی بر اثر گزش حشرات

آلرژی به داروها

 • زبان، لب و صورت متورم؛
 • بثورات پوستی؛
 • خارش؛
 • خس‌خس سینه؛
 • احتمال آنافیلاکسی.

آنافیلاکسی

آلرژی چیست - آنافیلاکسی

آنافیلاکسی، واکنش آلرژیک شدید و افزایشی است که به‌سرعت بروز می‌کند. این واکنش شدید ممکن است جان بیمار را تهدید کند و باید به‌شکل اورژانسی، تحت درمان قرار بگیرد. این نوع از واکنش‌های آلرژیک علائم مختلفی را در مدت چند دقیقه تا چند ساعت بعد از تماس با آلرژن نشان می‌دهد. اگر تماس با آلرژن، داخل وریدی باشد، علائم بین ۵ تا ۳۰ دقیقه بعد بروز می‌کند. آلرژن‌های غذایی معمولا مدت بیشتری طول می‌کشد تا واکنش‌های آنافیلاکسیک را تحریک کنند.

طبق نتایج تحقیقات منتشرشده در «ژورنال آلرژی و ایمونولوژی بالینی»، رایج‌ترین نواحی بدن که در آنافیلاکسی تحت تأثیر قرار می‌گیرند، پوست و دستگاه تنفسی است.

علائم آنافیلاکسی عبارت است از:

 • کهیر در سراسر بدن، خارش و سوزش؛
 • تورم بافت‌ها؛
 • احساس سوزش؛
 • متورم شدن زبان و گلو؛
 • تغییر رنگ پوست به سمت آبی، به‌دلیل کمبود اکسیژن؛
 • آبریزش بینی؛
 • تنگی نفس و خس‌خس سینه؛
 • گرفتگی صدا؛
 • درد هنگام بلعیدن؛
 • سرفه؛
 • افت فشار خون که باعث افزایش یا کاهش ضربان قلب می‌شود؛
 • درد در ناحیه‌ی شکم؛
 • اسهال؛
 • استفراغ؛
 • از دست دادن کنترل ادرار؛
 • درد در ناحیه‌ی لگن مشابه دردهای رحمی؛
 • اسپاسم عروق کرونری؛
 • سرگیجه و غش.

تشخیص این علائم برای دریافت سریع‌تر خدمات پزشکی و درمان، بسیار حیاتی است.

عوامل ایجاد آلرژی

آلرژی چیست - عوامل ایجاد آلرژی

آنتی‌بادی خاص به‌نام ایمونوگلوبین (IgE)، واکنش‌های آلرژیک ایجاد می‌کند. آنتی‌بادی‌ها برای مقابله‌ با عوامل خارجی و موادی که ممکن است برای بدن مضر باشند، ترشح می‌شوند. ایمونوگلوبین برای از بین بردن آلرژن‌ها تولید می‌شود که باعث تولید موادی شیمیایی می‌شود که عامل تحریک‌کننده برای ایجاد واکنش‌های آلرژیک است.

یکی از این مواد شیمیایی، هیستامین نام دارد. هیستامین باعث گرفتگی عضلات در راه‌های عبور هوا و دیواره‌ی رگ‌های خونی می‌شود. همچنین، پوششی در بینی ایجاد می‌کند که باعث تولید بیشتر مخاط می‌شود.

ریسک فاکتور یا عوامل خطر

عوامل زیر می‌تواند بر گسترش و ایجاد آلرژی تأثیرگذار باشد:

 • سابقه‌‌ی آلرژی یا آسم در خانواده؛
 • سن پایین؛
 • ابتلا به آسم؛
 • قرار نگرفتن در معرض تابش آفتاب به مقدار کافی؛
 • داشتن آلرژی‌های دیگر؛
 • تولد از طریق عمل سزارین.

رایج‌ترین آلرژن‌ها

آلرژن‌های احتمالی ممکن است همه‌جا پیدا شوند.

هر غذایی ممکن است آلرژی ایجاد کند. بعضی از مواد تشکیل‌دهنده‌های غذا ممکن است تحریک‌کننده‌ی واکنش‌های آلرژیک باشند؛ مثلا گلوتن یا پروتئینی که در گندم وجود دارد. ۸ غذایی که بیشتر از سایر مواد، احتمال دارد که آلرژی ایجاد کنند، عبارت‌اند از:

سایر آلرژن‌ها عبارت‌اند از:

 • مواد و ترشحات ناشی از حیوانات مثلا پشم، خز، پوست مرده بدن حیوانات، Fel d 1 که نوعی پروتئین موجود در بزاق گربه است؛
 • داروهایی مثل پنی‌سیلین، سالیسیلات، سولفونامید؛
 • غذاهایی مثل ذرت، کرفس، کدوحلوایی، کنجد و لوبیا؛
 • گزش حشرات از جمله زهر زنبور عسل، نیش پشه، مورچه‌های آتشین؛
 • گزش حشراتی مثل ساس‌هاس بوسه‌زن (kissing bugs)، خرمگس، سیاه‌مگس و کک؛
 • سوسریان، بال‌مودار، پشه‌های بی‌نیش (lake flies) و بید؛
 • گرده‌ی گیاهان ناشی از چمن، درخت‌ها و علف‌های هرز؛
 • مواد شیمیایی مورد استفاده در منزل؛
 • فلزاتی مثل نیکل، کبالت، کروم و روی؛
 • لاتکس.

تشخیص

آلرژی چیست - تست های تشخیص آلرژی

زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، پزشک در مورد علائم، زمان وقوع آنها، میزان و شدت آنها و عاملی که به‌نظر می‌رسد باعث آلرژی شده باشد، سؤال می‌کند. همچنین پزشک سؤالات دیگری در مورد سابقه‌ی خانوادگی در مورد انواع آلرژی‌ها و اینکه آیا سایر اعضای خانواده نیز دچار آلرژی هستند، می‌پرسد.

پزشک شما ممکن است تعدادی آزمایش پزشکی توصیه کند تا از طریق آن تشخیص دهد که کدام آلرژن باعث ایجاد علائم شده است یا بیمار را به متخصص مربوطه ارجاع دهد.

برخی از تست‌های رایج برای تشخیص آلرژی عبارت‌اند از:

 • آزمایش خون: این آزمایش میزان آنتی‌بادی‌های IgE را مشخص می‌کند که توسط سیستم ایمنی بدن منتشر می‌شود. این آزمایش را گاهی‌اوقات تست Radioallergosorbent یا RAST می‌نامند.
 • تست خراش پوستی‌ (Skin prick test): در این تست، پوست با خراشیدن و با مقداری از آلرژن احتمالی تحریک می‌شود. اگر پوست واکنش نشان داد و دچار خارش، قرمزی و تورم شد، نشان می‌دهد که بدن نسبت به آن آلرژن حساسیت دارد.
 • پچ تست (Patch test): در این روش، دیسک‌های فلزی کوچک حاوی مقدار کمکی از آلرژن احتمالی با نوارچسب مخصوص به پشت بیمار چسبانده می‌شوند. پزشک بعد از ۴۸ ساعت و دوباره بعد از دو روز دیگر، واکنش پوست را بررسی می‌کند.

حتی اگر بیمار بداند که چه عاملی باعث ایجاد آلرژی شده، پزشک از تست‌های مختلف برای تشخیص دقیق ماده‌ای که علت اصلی آلرژی است، استفاده می‌کند.

درمان

مؤثرترین روش درمان و مدیریت آلرژی، اجتناب از آلرژن‌ها است.

با وجود این، گاهی‌اوقات اجتناب از آلرژن‌ها امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان به‌طور کامل از آنها دوری کرد. مثلا گرده‌ی گل‌ها و گیاهان، دائما در هوا معلق است؛ به‌خصوص در فصل بهار.

داروها

آلرژی چیست - داروهای آلرژی

داروها می‌توانند به درمان علائم واکنش‌های آلرژیک کمک کنند، ولی خود آلرژی را درمان نمی‌کند. بیشتر داروهای آلرژی جزو داروهایی هستند که بدون تجویز پزشک، به‌فروش می‌رسند. قبل از مصرف هر دارویی، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

 • آنتی‌هیستامین‌ها: این داروها فعالیت هیستامین را متوقف می‌کند. در مورد مصرف آنتی‌هیستامین‌ها باید احتیاط کنید، چون بعضی از آنها، برای کودکان مناسب نیستند.
 • دکونژستان‌ها: این داروها برای درمان گرفتگی بینی به‌خصوص در مورد آلرژی‌های فصل بهار یا آلرژی به حیوانات خانگی و حتی آلرژی به گردوغبار تجویز می‌شود. دکونژستان‌ها داروهایی با تأثیرگذاری کوتاه‌مدت هستند.
 • آنتاگونیست‌های دریافت‌کننده لکوترین یا آنتی لکوترین‌ها (anti-leukotrienes): وقتی سایر درمان‌های آسم مفید نباشد، آنتی‌لکوترین می‌تواند اثرات لکوترین‌ها را خنثی کند. این مواد شیمیایی، باعث ایجاد ورم می‌شوند. بدن در جریان واکنش‌های آلرژیک، لکوترین تولید می‌کند.
 • اسپری‌های استروئیدی: این اسپری‌ها داخل بینی استعمال می‌شوند و گرفتگی بینی را کاهش می‌دهند.

ایمونوتراپی (Immunotherapy)

آلرژی چیست - ایمونوتراپی

ایمونوتراپی که گاهی «کاهش حساسیت» نیز نامیده می‌شود، یکی از انواع روش‌های درمانی است که موجب بازسازی و توان‌بخشی سیستم ایمنی بدن می‌شود. ایمونوتراپی، روشی است که در آن با تزریق دوزهای مختلف و افزایشی آلرژن در بدن، باعث افزایش تحمل فرد نسبت به آلرژن مورد نظر و کاهش علائم بالینی می‌شود. در این روش، پزشک به‌تدریج، دوز آلرژن‌ها را در طول زمان چند سال، افزایش می‌دهد. هدف این درمان، ایجاد تحمل طولانی‌مدت از طریق کاهش حساسیت به آلرژن‌ها است.

ایمونوتراپی یا ایمنی‌درمانی فقط در موارد حساسیت‌های شدید، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان آنافیلاکسی

آنافیلاکسی فوریتی پزشکی است. بیمار ممکن است به عملیات احیا از جمله اکسیژن‌درمانی، تزریق وریدی و مراقبت‌های ویژه نیاز پیدا کند.

افرادی که دچار آنافیلاکسی می‌شوند، به تزریق آدرنالین در عضله نیاز دارند. آنتی‌هیستامین‌ها و استروئیدها نیز معمولا در کنار تزریق آدرنالین تجویز می‌شوند.

بعد از اینکه بیمار به شرایط پایدار رسید، پزشک توصیه می‌کند که تا مدت ۲۴ ساعت در بیمارستان تحت نظر بماند تا احتمال آنافیلاکسی دوفازی از بین برود.

آنافیلاکسی دوفازی، بازگشت مجدد آنافیلاکسی در مدت ۷۲ ساعت است که بدون تماس مجدد با آلرژن‌ها اتفاق می‌افتد.

افرادی که سابقه‌ی واکنش‌های آلرژیک شدید دارند، باید اتواینجکتور اپینفرین را همراه داشته باشند تا در مواقع لزوم، استفاده کنند. همچنین بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که این افراد همیشه اطلاعات پزشکی و توضیحاتی در مورد شرایط‌شان همراه داشته باشند.

تعزیه ویژه از آلرژی پیشگیری کنیم؟

هیچ راهی برای پیشگیری از آلرژی وجود ندارد. ولی می‌توانید علائم آن را محدودتر کنید.

با وجود اینکه روش‌هایی برای بهبود علائم آلرژی وجود دارد، بیماران باید تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض آلرژن‌های خاص، اجتناب کنند. در بعضی از مواقع، این کار راحت نیست. مثلا اجتناب از گرده‌ی گیاهان در فصل بهار و تابستان، عملا غیرممکن است. حتی تمیزترین خانه‌ها گردوغبار و هاگ‌های قارچی دارند.

اگر یکی از دوستان و آشنایان شما حیوان خانگی دارد، دوری کردن از آنها سخت است. آلرژی‌های غذایی را به‌سختی می‌توان مدیریت کرد و آلرژن اصلی را شناخت. با وجود این، می‌توانید در مورد مواد غذایی که مصرف می‌کنید هوشیار باشید و بسته‌بندی و مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن را با دقت بخوانید.

حتما تست‌های مناسب آلرژی را که پزشک توصیه می‌کند، انجام دهید تا بتوانید ماده‌ای را که به آن حساسیت دارید، کشف کنید.

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

مشاهده ادامه مطلب

مفهوم، ویژگی‌ها و آثار طلاق رجعی

عقود و قراردادها زمانی‌که به وجود می‌آیند، آثاری را در پی خواهند داشت، اجرا می‌شوند و گاه نیز بدون اینکه به مرحله‌ی اجرا برسند یا با گذشت مدت زمانی از اجرا به دلایل مختلف منحل می‌شوند و از بین می‌روند. راه‌های انحلال توافق‌های قراردادی در قراردادهای مختلف، متفاوت است. در این میان عقد نکاح ویژگی‌های خاص و برجسته‌ای در میان عقود و قراردادها دارد که همین خاص و متمایزبودن موجب شده است که شیوه‌های خاصی نیز برای انحلال آن پیش‌بینی شود. در ادامه به بررسی این شیوه‌ها به ویژه طلاق رجعی می‌پردازیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، با ما همراه باشید.

عقد نکاح می‌تواند موقت یا دائم باشد. در عقد نکاح موقت، انقضای مدت و بذل مدت از جمله شیوه‌هایی است که موجب انحلال عقد می‌شود؛ ولی در عقد نکاح دائم طلاق مهم‌ترین شیوه‌ی انحلال رابطه‌ی زوجیت خواهد بود که به واسطه‌ی عقد نکاح میان دو نفر -زن و مرد- ایجاد شده است. طلاق، انواع مختلفی دارد که قانون مدنی در ماده‌ی ۱۱۴۳ آن را به دو نوع بائن و رجعی تقسیم کرده است. در این نوشتار تصمیم داریم که به بررسی مفهوم، ویژگی‌ها و آثار طلاق رجعی بپردازیم.

طلاق در چه صورتی رجعی است؟

برای پی‌بردن به اینکه طلاق در چه صورتی رجعی است، باید با مصادیق طلاق بائن آشنا شویم، زیرا طلاق را در صورتی می‌توان رجعی دانست که بائن نباشد؛ یعنی در قانون مدنی مصادیق طلاق بائن مشخص شده است و هر طلاقی که بائن نباشد، رجعی خواهد بود. طبق ماده ۱۱۴۵ قانون مدنی در موارد زیر طلاق بائن است:
الف. طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود
ب. طلاق زن یائسه
پ. طلاق توافقی (طلاق مُبارات) یا طلاقی که به درخواست زن و به واسطه‌ی کراهت او از همسرش صورت گرفته باشد(طلاق خُلع). منظور از کراهت، بی‌میلی نسبت به ادامه‌ی زندگی مشترک است. گاهی این کراهت از جانب هر دو طرف یعنی زوج و زوجه خواهد بود که درنتیجه‌ی آن طلاق توافقی صورت می‌گیرد؛ یعنی هر دو طرف تمایل به جدایی دارند. گاهی نیز درخواست طلاق از سوی زن مطرح می‌شود. در هر دو صورت، طلاق بائن است.
ت. سومین طلاقی که پس از سه وصلت متوالی(پشت سرهم) بین زن و مرد، صورت می‌گیرد. یعنی اگر زن و مرد سه‌بار متوالی باهم وصلت کنند و برای بار سوم از هم طلاق بگیرند، این طلاق سوم از نوع بائن خواهد بود.

درصورتی‌که طلاق واقع‌شده هیچ یک از موارد فوق نباشد، رجعی خواهد بود. یکی از بارزترین مصادیق طلاق رجعی حالتی است که طلاق به درخواست شوهر صورت می‌گیرد. یعنی اگر طلاقی که واقع می‌شود، هیچ یک از شرایط گفته شده را نداشته باشد و نیز با درخواست شوهر صورت بگیرد، باید آن را طلاق رجعی دانست.

مفهوم طلاق رجعی

پس از واقع‌شدن طلاق، به دلایل مختلفی زن برای مدتی نمی‌تواند ازدواج کند و به عبارت دیگر، شوهر اختیار کند. به این دوره، «عدّه» گفته می‌شود. رجعی‌بودن طلاق به این معنا است که شوهر حق دارد و می‌تواند در این دوره یعنی دوره‌ی «عدّه» به طلاق رجوع کند و زندگی زناشویی را از سر بگیرد. درواقع اگر طلاق رجعی باشد، نکاح به صورت قطعی منحل نمی‌شود. این درحالی است که اگر طلاق صورت‌گرفته بائن باشد، با وقوع طلاق رابطه‌ی زوجیت به صورت قطعی منحل می‌‌شود و شوهر دیگر هیچ حقی برای رجوع ندارد. درواقع در طلاق رجعی قانون‌گذار این فرصت را به زوجین می‌دهد که در ایام «عدّه» بتوانند تصمیم نهایی خود را برای قطع یا ادامه‌ی زندگی مشترک خود بگیرند. تصمیم به ادامه‌ی زندگی مشترک با رجوع مرد صورت می‌گیرد. در طلاق رجعی، رجوع حقی است که برای مرد در نظر گرفته شده است و به صورت عملی یک جانبه از سوی او انجام می‌شود. مرد می‌تواند با هر لفظ یا رفتاری که نشان‌دهنده‌ی قصد وی برای رجوع باشد، این کار را انجام دهد. اگر رجوع واقع شود، طلاق واقع‌شده کأن لم‌ یکن محسوب می‌شود و ازدواج سابق با همه‌ی آثاری که داشته است ادامه می‌یابد. درنتیجه، دیگر نیازی به ازدواج مجدد نیست.
همچنین درصورتی‌که شوهر در دوره‌ی عدّه‌ی طلاق رجعی رجوع کند و پس از نزدیکی با همسر خود در طُهر بعدی او را طلاق دهد، به این طلاق، طلاق عدّی گفته می‌شود.

آثار طلاق رجعی

آثار طلاق رجعی

در طلاق رجعی، رابطه‌ی زوجیت با طلاق منحل می‌شود، ولی به حکم شرع و قانون مدنی تا زمانی که زن در عدّه است، آثار ناشی از زوجیت یعنی حقوق و تکالیف ناشی از ازدواج تاجایی‌که مغایر با طلاق نباشد، ادامه پیدا می‌کند. در اصطلاح حقوقی گفته می‌شود که در دوره‌ی عدِّه‌ی طلاق رجعی در حکم زوجه است. رجعی‌بودن طلاق که به معنای توانایی مرد برای رجوع به طلاق در دوره‌ی عدّه است، آثار زیر را به دنبال دارد:
الف. در این دوره مرد نمی‌تواند از زن انتظار تمکین به معنای خاص را داشته باشد، اما باید نفقه‌ی او را بپردازد و میزان نفقه در صورتی که طرفین در خصوص آن به توافق نرسند، توسط دادگاه مشخص خواهد شد.
ب. اگر یکی از زوجین در دوره‌ی عدّه فوت کند، دیگری از او ارث می‌برد.
پ. قاعده این است که مرد نمی‌تواند به صورت همزمان دو خواهر را به عقد خود درآورد. این موضوع در خصوص عدّه‌ی طلاق رجعیه هم باید مراعات شود. بدین معنا که چون زن مطلقه تازمانی‌که در عدّه‌ی طلاق رجعیه قرار دارد، در حکم زوجه است، پس در این مدت مرد نمی‌تواند با خواهر او ازدواج کند.

تشریفات خاص طلاق رجعی

طبق ماده ۳۸ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ در طلاق رجعی صیغه‌ی طلاق جاری و مراتب آن صورت‌جلسه می‌شود. در صورتی که در دوره‌ی عدّه رجوع تحقق پیدا کند، این صورت جلسه ابطال می‌شود، اما اگر رجوع صورت نگیرد، صورت‌جلسه تکمیل شده و طلاق ثبت می‌شود. باید توجه داشت که ثبت طلاق در این مورد منوط به این است که گواهی کتبی ارائه‌ شود که نشان دهد زوجه‌ی مطلقه تا پایان مدت عدّه در منزل مشترک سکونت داشته است و دو نفر نیز به عنوان شاهد این گواهی را امضا کرده باشند. به عبارت بهتر، در دوره‌ی عدّه‌ی طلاق رجعی زوج و زوجه باید در منزل مشترک سکونت کنند و این موضوع یکی از شرایط ثبت طلاق رجعی پس از اتمام دوره‌ی عدّه است.

الزامی‌بودن ثبت رجوع

اگر مرد در دوران عدّه رجوع کند، با این رجوع ازدواج قبلی با تمام آثاری که داشته ادامه پیدا می‌کند و نیازی نیست که مجددا ازدواج صورت بگیرد. ثبت رجوع هم برای صحیح‌بودن آن لازم نیست، اما الزامی است؛ یعنی اگر کسی رجوع خود را ثبت نکند، نمی‌توان گفت که این رجوع صحیح نیست، اما درعین‌حال هم ملزم خواهد بود که آن ثبت کند و هم به پرداخت جزای نقدی (از ۸ میلیون تا ۱۸ میلیون تومان) یا تحمل حبس (از ۹۱ روز تا شش ماه) محکوم خواهد شد. پس ثبت رجوع الزامی است و در صورت عدم ثبت، شوهر به مجازات‌هایی که ذکر شد، محکوم خواهد شد.

منبع: در تعزیه ویژهش این مطلب از کتاب «مختصر حقوق خانواده» که توسط آقایان؛ دکتر سیدحسین صفایی و دکتر اسدالله امامی به رشته‌ی تحریر درآمده، بهره گرفته شده است.

مانند یک حقوق‌دان قراردادی حرفه‌ای تنظیم کنید


۳۱۹۰۰تومان

مشاهده ادامه مطلب

تمامی حقوق مادی و معنوی قالب برای تعزیه ویژه بوده و کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.