لگال‌تک (فناوری‌های حقوقی) و استارتاپ‌های آن

لگال‌تک (فناوری‌های حقوقی) و استارتاپ‌های آن

 

 

 

روندها

در هر دوره‌ای در کشورها در حوزه‌ای خاص، روند ایجاد ایجاد می‌شود. روند توسعه استارتاپ‌ها و شکل‌گیری رویدادهای متنوع در آن زمینه. امروز در کشور ما این روند فناوری‌های مالی (فین‌تک) است. پیشتر تجارت الکترونیک بود. در آینده نیز مشابه بسیاری از کشورهای دنیا به سمت روندهای فناوری که در پایین لیست شده است خواهیم رفت. البته کماکان هم در این حوزه‌ها گام‌هایی برداشته شده ولی هنوز روند نیستند.

  • فناوری‌های سلامت Health-Tech
  • فناوری‌های اینترنت اشیا IOT-Tech
  • فناوری‌های کلان‌داده‌ها Big Data
  • فناوری‌های حقوقی Legal_Tech
  • فناوری‌های کشاورزی Agri-Tech
  •  و ….

در همه این حوزه‌ها در بسیاری از کشورهای دنیا سرمایه‌گذاری بسیار روبه‌رشد است به طوری که حجم برخی از آن‌ها از مرز ۵۰۰ میلیون دلار فقط در آمریکا نیز گذشته است.

Legal-Tech

یکی از مهم‌ترین روندهای استارتاپ‌ها در دنیا خصوصاً در آمریکا استارتاپ‌های حوزه فناوری‌های حقوقی هستند که اختصاراً لگال‌تک نامیده می‌شوند.

برای دانستن سطح اهمیت این فناوری در دنیا توجه شما را به میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته روی این استارتاپ‌ها جلب می‌کنم.

این آمار را موسسه بزرگ تحقیقات فناوری CBinsights ارائه کرده است.

لگال تک

روند رشد این سرمایه‌گذاری را در سال‌های ۲۰۱۲ تا نیمه سال ۲۰۱۶ در نمودار فوق می‌بینید.

حال توجه شما را به نموداری دیگر جلب می‌کنم از مقایسه سطح سرمایه‌گذاری روی فین‌تک که بسیار جاافتاده‌تر و قدیمی‌تر از لگال‌تک است.

لگال تک

 

حال موضوع این جاست که به زودی در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی ایران شاهد خواهیم بود که استارتاپ‌های حوزه فناوری‌های حقوقی رفته‌رفته بر تعدادشان افزوده خواهد شد و صنعتی بسیار کهنه و سنتی را دگرگون خواهند ساخت.

صنعت حقوقی ایران

این صنعت را در ایران می‌توان از سنتی‌ترین و ناکارآمدترین صنایع ایران دانست. به عنوان مثال یکی از زیرشاخه‌های حوزه فناوری‌های حقوقی در زمینه جستجوی وکیل و قرارداد با آن‌هاست.

در ایران وکلا بازار خود را بسیارذ تخریب کرده‌اند (واژه بهتری نسبت به واژه تخریب پیدا نکردم). آن‌ها همه پول خود را ابتدا مطالبه می‌کنند، به موکل خود به هیچ وجه گزارشی از کار خود ارائه نمی‌کنند، هزینه‌های تمبر و دفتر حقوقی خود را از موکل مطالبه می‌کنند و … .

نتیجه آن شده است که داشتن وکیل به یک امر لوکس مبدل شده است و افراد حاضر شده‌اند عمر خود را تلف کنند و در دادگاه‌ها سرگردان باشند اما پول وکیل ندهند و از طرفی دیگر دادگاه‌ها و قضات را بسیار کلافه کنند که زبان یکدیگر را نمی‌فهمند.

استارتاپ‌های حقوقی

استارتاپ‌های حقوقی در دنیا در حوزه‌های مختلفی در این صنعت ارائه خدمات می‌کنند که باز توجه شما را به تحقیقی دیگر از شرکت معظم سی‌بی‌اینسایت که در بالا لینک شده است جلب می‌کنم:

لگال تک

 

لگال تک ایران

شاید مهم‌ترین لگال‌تک در ایران را فعلاً بتوان شرکت عریضه دانست که در حوزه‌های مختلفی مانند ایفوگرافیک بالا خدمات ارائه می‌کند. از جستجوی وکیل تا خدمات قراردادی تا مشاوره و … .

 

مطالب مشابه